Ogólnie jednak chętnych na zakup domu jest wciąż mało w porównaniu do rosnącej podaży. Sprzedający, aby przyciągnąć potencjalnych kupców do swojej nieruchomości, coraz częściej decydują się na obniżenie jej ceny. Jak wygląda struktura sprzedaży?

Nieco ponad 50proc. stanowią budynki wolnostojące, 29 proc. to domy w zabudowie bliźniaczej, natomiast 19 proc. to domy w zabudowie szeregowej
Najkorzystniejsze cenowo, a zarazem cieszące się największym zainteresowaniem, są  domy przedwojenne o małej powierzchni użytkowej, zlokalizowane na względnie małych działkach. Najczęściej wymagają one remontu. We Wrocławiu najwięcej ofert nieruchomości na sprzedaż tego typu znajdziemy w dzielnicach: Fabryczna, Psie Pole, na osiedlach oddalonych od centrum np. Zakrzów, Leśnica, Pracze, Stabłowice, Złotniki
Przykładem takiego nieruchomości może być dom przedwojenny w zabudowie bliźniaczej, w dzielnicy Fabryczna, mieszczący się na osiedlu Stabłowice, którego cena ofertowa  wynosi 450 000 zł. Dom o pow. 95 m2 stoi na działce o pow. 664 m2. Budynek jest w dobrej kondycji, ale mimo wszystko wymaga drobnych prac remontowych.

Zdecydowanie najdroższe domy  znajdziemy w dzielnicach Śródmieście oraz Krzyki, na przykład dom willowy na Borku przy ul. Kampinowskiej wystawiono do sprzedaży za kwotę 4 500 000 zł.

Jeśli chodzi o zainteresowanie wśród klientów, to najczęściej poszukują oni domów parterowych albo takich z poddaszem użytkowym, o stosunkowo niewielkich powierzchniach - zazwyczaj od ok. 120 do 150 m2 powierzchni użytkowej. Zdfecydowanie gorzej sprzedają się duże domy, wielopoziomowe domy.

Ceny domów utrzymują się na stałym poziomie, jak te z końca 2013 roku. Właściciele, którym zależy na szybkiej sprzedaż, są w stanie znacząco opuścić cenę. Ci natomiast, którym zależy na większym zarobku, często wstrzymują się z decyzją o sprzedaży i czekają, aż ceny na rynku domów pójdą w górę.
 
Genowefa Marciczkiewicz
Doradca ds. nieruchomości