Co wpływa na decyzję Polaków decydujących się na zakup mieszkań w wielkiej płycie? Przede wszystkim ich atrakcyjna zazwyczaj lokalizacja i konkurencyjna cena. Najczęściej na ich zakup decydują się osoby  młode, poszukujące własnego lokum na życiowy start. Bardzo często mieszkania te kupuje się również jako czystą inwestycję. Są one remontowane i przynoszą właścicielom dochód poprzez stały wynajem.

Ich niewątpliwą przewagą nad nowoczesnymi osiedlami jest fakt, że ówcześni architekci szczegółowo rozplanowywali infrastrukturę całego osiedla. Bloki budowane były w takim układzie, aby zapewnić mieszkańcom maksimum prywatności. Nie budowano ich w takim układzie, aby lokatorzy z przyległych bloków przysłowiowo zaglądali sobie do mieszkań przez okna. Często taki układ spotkać można natomiast na nowych osiedlach, co jest ich dużą wadą. Dodatkową zaletą starego budownictwa jest ponadto bliska dostępność sklepów, przedszkoli, szkół, przychodni itp.
Pomimo wielu zalet, mieszkania w wielkiej płycie mają również wiele wad. Na co więc powinniśmy zwrócić największą uwagę kupując mieszkanie w starym budownictwie?

Przede wszystkim powinniśmy zweryfikować stan techniczny zarówno mieszkania, które nas interesuje, jak również całego bloku. Dawniej bowiem o ile dbano o infrastrukturę, o tyle oszczędzano na budownictwie. Wiele bloków jest więc nieocieplonych, co stanowi bardzo dużą wadę. Mieszkańcy takiego bloku odczuwają jego skutki zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy to koszty ogrzewania okazują się być znacznie wyższe, niż powinny. Wszystko przez wzgląd na to, że ciepło ucieka przez cienkie ściany i ciężko jest ogrzać mieszkanie.

Równie ważne jest sprawdzenie instalacji elektrycznej, często bowiem wymaga ona wymiany. Co to oznacza dla nowych właścicieli? Kolejne, wcale niemałe wydatki. Wymiana instalacji elektrycznej wymaga bowiem kucia ścian, co stanowi inwazyjne prace remontowe.



Ponadto zwróćmy uwagę na stolarkę okienną i drzwiową. W wielu mieszkaniach w wielkiej płycie lokatorzy wymieniają okna na nowe, jednak zdarzają się jeszcze mieszkania, w których natkniemy się na stare, drewniane okna. Są one bardzo nieszczelne i w momencie zakupu takiego lokum, z pewnością będziemy musieli je wymienić. To oczywiście będzie liczyło się z dodatkowymi wydatkami.

Układ pomieszczeń w mieszkaniach z wielkiej płyty niejednokrotnie nie jest zadowalający. Czasami można mieć wrażenie, że projektanci chcieli na małym metrażu pomieścić możliwie największą liczbę osobnych pomieszczeń. Najlepszym rozwiązaniem dla nowych właścicieli jest oczywiście przestawienie lub wyburzenie ścian, aby nadać mieszkaniu więcej  przestrzeni. Tu jednak może czekać na nas kolejna niespodzianka. Wiele ścian w mieszkaniach z wielkiej płyty to ściany nośne. Oznacza to, że naruszanie ich konstrukcji jest niemożliwe, co bardzo ogranicza możliwości adaptacyjne dla nowych właścicieli.

Także ściany pozostawiają wiele do życzenia. Często są krzywe, co odbija się na estetyce mieszkania. Można oczywiście wyprostować je przy użyciu płyt kartonowo gipsowych (co jednak zmniejszy metraż i tak niewielkiego zazwyczaj mieszkania), lub położyć nowe gładzie. To oczywiście oznacza kolejny wydatek dla nowego właściciela.

Ostatnią, bardzo ważną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, to insekty. W większości bloków z wielkiej płyty funkcjonują jeszcze zsypy. Odpadki osadzają się w szybie zsypu, co przyciąga m.in. prusaki. Często przechodzą one z zsypów do mieszkań, a ich eliminacja jest bardzo trudna. Oczywiście fakt funkcjonowania zsypu w danym bloku nie przesądza o tym, że insekty powiją się w naszym mieszkaniu. Warto jednak przed zakupem mieszkania podpytać sąsiadów, czy nie mają już takich problemów.

Jak widać, mieszkania w wielkiej płycie mają zarówno swoje wady, jak również zalety. Jeśli dokładnie przyjrzymy się lokalowi, który nas interesuje przed podjęciem decyzji o zakupie, możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, a także ryzyka ponoszenia dodatkowych, często sporych kosztów finansowych.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN