Cechą charakterystyczną nowoczesnych domów jednorodzinnych jest oszczędność w ozdobnych detalach i udziwnieniach. Proste formy są podkreślane dzięki użyciu wysokiej jakości materiałów lub ich nietypowego zastosowania, np.: betonowe sufity, żywiczne podłogi lub metalowe elewacje. W tego typu projektach bardzo często występują duże przeszklenia i otwarte przestrzenie łączące często kilka funkcjonalności np. całą strefę dzienną z salonem, kuchnią, jadalnią, komunikacją i częścią wejściową. Uzupełnieniem bywają potężne szklane drzwi prowadzące na taras (często zadaszony). Dla uzyskania dużych, otwartych przestrzeni często projektuje się antresolę łączącą dwie kondygnacje. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej dostosowanej do konkretnego projektu. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i dostosowanie do potrzeb i gustu inwestora. Dzięki temu powstają całkowicie przeszklone elewacje, okna narożne czy takie o nietypowych kształtach, np. trójkątne czy bardzo wąskie i wysokie. Duże, otwarte przestrzenie dają wiele możliwości aranżacyjnych. W nowoczesnych domach można zastosować wiele nieoczywistych i odważnych rozwiązań, całkowicie dostosowanych do mieszkańców.

Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: Dom w zabudowie szeregowej na sprzedaż Mar de Cristal

Styl nowoczesny określany jest jako bardzo funkcjonalny. Ukazuje on oryginalne rozwiązania, które tworzą przytulną i czasami zaskakującą całość. Dlatego w stylu nowoczesnym widać szczyptę stylu skandynawskiego czy industrialnego. Tego rodzaju dom można zaaranżować praktycznie w każdym stylu. Co ciekawe, w sielskim otoczeniu natury można z powodzeniem stworzyć wnętrze w stylu loftowym charakterystycznym dla dużych miast. Elementy kojarzące się z industrialnymi aranżacjami stały się charakterystyczne dla współczesnych wnętrz. Odchodzi się już od chłodnych oszczędnych aranżacji, które nie dają wrażenia przytulności i nie mają własnego charakteru, a przede wszystkim nie są funkcjonalne.


Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: Dom bliźniak na sprzedaż Gdańsk, Osowa

Nowoczesne domy to przede wszystkim funkcjonalność i wygoda. Dlatego coraz większą wagę przykłada się do tworzenia strefy prywatnej, którą doposaża się w dodatkowe pomieszczenia takie jak: garderoby, dodatkowe prywatne łazienki, pomieszczenia rekreacyjne jak sauna i siłownia czy pokój hobby. Charakterystyczne dla współczesnego podejścia do projektowania domów jest powiązanie ich z otaczającą przestrzenią. Stanowi ona naturalne przedłużenie i uzupełnienie wnętrza. Stając się niejako dodatkowym pomieszczeniem: przestrzenią rekreacyjną, gospodarczą czy miejscem zabaw dla dzieci. Ze względu na rosnącą popularność i świadomość ekologiczną, ważnym elementem ogrodu stają się miejsca do własnoręcznej uprawy owoców i warzyw.

Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Mikołów

Ma to również przełożenie na podejście do oszczędzania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Większość projektów jest wykonywana w niskoenergetycznym standardzie, gdzie współczynnik EUco (energii użytkowej) jest poniżej 40 kWh/m2/rok. Wykorzystanie najnowszych generacji rozwiązań, w tym: pompy ciepła, fotowoltaiki czy inteligentne automatyki, wpływa zarówno na realne oszczędności na rachunkach jak i na zwiększenie komfortu użytkowa w tym także w aspekcie proekologicznym. Nowoczesny dom to zrównoważone budownictwo wkomponowane w konkretną działkę. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują gotowe projekty nowoczesnych domów, dzięki ogromnemu wyborowi można wybudować wymarzony dom na niemal każdym terenie, nawet tym najtwardziej wymagającym.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Siechnice

Oprócz nowoczesnych stodół symbolem nowoczesnych domów są projekty obiektów z płaskim dachem, na którym zaaranżowano przestronne tarasy a nawet pokryte roślinnością łąki. Płaski dach poprawia także parametry cieplne domu, ułatwia odpowiednie ustawienie solarów słonecznych i oczywiście, daje ciekawe efekty wizualne.

Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż DEHESA DE CAMPOAMO

Wśród projektów domów nowoczesnych spotkamy zarówno domy parterowe, jak i piętrowe. Na uwagę zasługuje ciekawe połączenie materiałów używanych do wykończenia domów- często to zestawienie egzotycznego drewna, szkła, kamienia. Styl jest łatwo rozpoznawalny, m. in. dzięki widocznym elementom nowoczesnych instalacji (np. panele solarne), ponieważ domy nowoczesne to też domy ekologiczne i ekonomiczne. Projektanci dbają o detale, elegancję i nowatorstwo rozwiązań Dominującym kolorem jest klasyczna biel, która doskonale komponuje się z naturalnymi materiałami, które są najczęściej wykorzystywane, i sprawia, że domy wyglądają estetycznie i elegancko.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Chocianowiec

Pojęcie „nowoczesny dom” jest bardzo szerokie i nie ostre. Zawierają się w nim wszystkie projekty wykorzystujące najnowocześniejsze rozwiązania, trendy oraz estetykę, bardzo często są nowatorskie i wyróżniają się nietypowymi pomysłami. Jednak można wyróżnić kilka cech charakterystycznych. Do najważniejszych należy zaliczyć otwarte wnętrza, których rozplanowanie często odbiega od klasycznych układów. W tym wypadku nowoczesność to także zmiana podejścia i przełamanie utartych schematów. Nieoczywiste rozwiązania są wkomponowane w eleganckie klasyczne bryły i formy, dzięki czemu powstanie swoisty miraż tego co najlepsze w tradycji i nowoczesności.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż CAMPOAMO

Zdarzają się projekty, których program funkcjonalny nie odbiega od rozwiązań tradycyjnych, a nowoczesna jest tylko ich forma czy zastosowane technologie. Oczywiście przekładają się one na komfort użytkowania, np. duże (czasem panoramiczne) okna zapewniają doskonałe doświetlenie. Projekty domów nowoczesnych to prosta, klasyczna bryła, nieskomplikowane rozwiązania, duże przeszklenia oraz oryginalnie wykończona elewacja. Najczęściej stosuje się naturalne materiały, drewniane okładziny, klinkier i kamień elewacyjny. Projekty domów nowoczesnych cechuje minimalizm oraz zamiłowanie do prostych form i neutralnych kolorów.