Program rządowych dopłat na zakup pierwszego mieszkania nie cieszył się na początku tak dużym zainteresowaniem, jakiego oczekiwano. Wszystko ze względu na bardzo rygorystyczne zasady, które eliminowały dużą grupę kredytobiorców, którzy planowali zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania.

Po pewnym czasie zmieniono rygorystyczne warunki programu, dzięki czemu większa liczba osób zyskała możliwość skorzystania z dopłaty. To spowodowało znaczący wzrost napływających wniosków.
Analitycy rynku zwracają uwagę na bardzo dobry 2015 rok. Liczba udzielonych dopłat okazała się tak duża, że spowodowała ograniczenie środków finansowych przeznaczonych na bieżący, 2016 rok. Szacuje się, że w bieżącym roku dopłaty do zakupu własnej nieruchomości w ramach programu Mieszkanie dla Młodych wyniosą niespełna 369 milionów złotych. Specjaliści rynku spekulują, że budżetu może nie wystarczyć już na trzeci kwartał bieżącego roku.

Taka informacja nie pozostała obojętna osobom, które w tym roku planują zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Z pewnością wiele z nich przyśpieszy swoje plany tak, aby pieniędzy z tegorocznego budżetu jeszcze dla nich wystarczyło. Jeśli bowiem ich wniosek zostanie odrzucony z powodu braku wystarczającej puli pieniędzy, będą musiały przełożyć plany odnośnie zakupu nieruchomości na 2017 rok. Wówczas to minimalny wkład własny ma być jeszcze wyższy.

To właśnie wymagany minimalny wkład własny również ma wpływ na fakt, że znacząco wzrosło zainteresowanie programem. Od 1 stycznia 2016 roku każdy kredytobiorca starający się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości powinien posiadać minimum 15 procent kwoty składającej się na cenę nieruchomości. W przyszłym roku wkład własny ma wzrosnąć do minimum 20 procent, co może stanowić już poważne obciążenie dla kredytobiorców. Osoby, które będą chciały uniknąć wykładania jeszcze większej puli pieniędzy lub zwyczajnie nie będą dysponowały tak dużą sumą pieniędzy, z pewnością będą starały się przyśpieszyć decyzję o zakupie mieszkania i postarają się o dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych jeszcze w tym roku.

Wprawdzie budżet przewidziany na ten rok dramatycznie się skurczył, to jednak analitycy rynku uspokajają i sugerują, że pieniędzy nie zabraknie. Zwracają uwagę na fakt, że nowelizacja programu Mieszkanie dla Młodych otworzyła drzwi do zakupu mieszkań z rynku wtórnego. To właśnie ten fakt wpłynął m.in. na falę wniosków zarejestrowaną w 2015 roku. Kolejną kwestią jest fakt, że osoby, które złożyły wnioski jeszcze w 2015 roku, będą mogły zaciągnąć kredyt w banku na zeszłorocznych zasadach, czyli z minimalnych 10.procentowym wkładem własnym. Z opcji takiej z pewnością skorzystało wiele osób, które normalnie składałyby wniosek dopiero w 2016 roku. Tym sposobem ich wnioski o dofinansowanie rejestrowane były już na budżet z 2016 roku.

Analitycy rynku zwracają też uwagę na fakt, że kurczący się budżet na 2016 rok nie powinien być wyznacznikiem do szybszego składania wniosków o dofinansowanie na zakup nieruchomości. Pamiętajmy bowiem, że w kolejnych latach program Mieszkanie dla Młodych także będzie funkcjonował i dopłaty będą przyznawane. Pula środków na dofinansowanie w 2017 roku wynosi ponad 711 milionów złotych, natomiast na rok 2018 – około 762 milionów złotych. Nie należy więc obawiać się, że wyczerpanie budżetu za 2016 rok zablokuje możliwość składania wniosków jeszcze w tym roku.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN