Nowy Nikiszowiec to największa inwestycja powstająca w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. W Katowicach przy ul. Górniczego Dorobku powstanie 513 mieszkań. Osiedle jest realizowane przez spółke MDR Katowice MDR Katowice sp. z o.o. złożoną z katowickiego TBS i PFR Nieruchomości S.A. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, w sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca, nawiązuje do niego nie tylko nazwą. Nowe osiedle jest inspirowane skalą i charakterem przeszło stuletniej dzielnicy. Autorami projektu są architekci z pracowni 22ARCHITEKCI.

W inwestycji powstają mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe. O metrażu wahającym się od 41 mkw. do niespełna 95 mkw. Dwupokojowych mieszkań powstaje 236. Z kolei mieszkań trzypokojowych jest 196, a ich metraż to od 52 mkw. do 80 mkw. Inwestycja mieści również 81 mieszkań czteropokojowych. Ich powierzchnia wynosi od 70 mkw. do blisko 95 mkw. Przewidziano także 14 lokali usługowych zlokalizowanych w parterach budynków o powierzchni od 32 mkw. do 219 mkw.

Zainteresowani zamieszkaniem na Nowym Nikiszowcu już mogą wziąć udział w naborze. Właśnie rusza jego pierwszy etap, podczas którego zbierane będą zgłoszenia potencjalnych najemców. Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania jest złożenie wniosku do 31 stycznia oraz dostarczenie niezbędnych dokumentów do końca lutego 2021 roku. Następnie katowicki samorząd przeprowadzi weryfikację i przygotuje listę wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów. Zgodnie z kryteriami pierwszeństwa, przyjętymi przez Radę Miasta Katowice, na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach. Jednak, o mieszkanie na Nowym Nikiszowcu może się ubiegać każdy nawet osoby, które nie spełniają żadnego spośród tzw. kryteriów społecznych.

Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, polega na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitorze. Zgodnie z założeniami, wszystkie etapy naboru potrwają około czterech miesięcy, a zawieranie umów z pierwszymi najemcami powinno ruszyć już w maju.