Budowa osiedla powstającego między ulicami Okólną i Generała Władysława Andersa w Toruniu rozpoczęła się jesienią 2000 roku. Inwestycja docelowo ma się składać z ośmiu czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 320 mieszkań. Bloki powstają ze ścian trójwarstwowych, które z elewacją, izolacją i stolarką powstają w fabrykach i gotowe przyjeżdżają na plac budowy, na którym montują je małe profesjonalne ekipy montażowe.

„Wraz z końcem roku 2020 kończymy, po zaledwie 39 dniach roboczych, montaż dwóch pierwszych czterokondygnacyjnych budynków. Pomimo bardzo krótkich dni, warunków jesienno-zimowych i opadów, utrzymaliśmy cykl jednej kondygnacji w tydzień. Potwierdziło się tym samym założenie, iż prefabrykacja, bardziej niż inne, tradycyjne metody, odporna jest na działanie czynników zewnętrznych i błędów ludzkich. Jednocześnie kończymy prace związane z posadowieniem kolejnych budynków. Wewnątrz postawionych już bloków także nie próżnujemy, stawiamy ścianki działowe, wykonujemy instalacje elektryczne oraz instalacje sanitarne. W terenie zewnętrznym przygotowaliśmy komplet instalacji oraz podbudowę pod parkingi, aby z początkiem przyszłego roku rozpocząć prace brukarskie. Ostatnie dwa miesiące były intensywne, jednak patrząc w przyszłość, początek roku zapowiada się równie ciekawie. Już w styczniu rozpoczniemy montaż kolejnej pary budynków, wykonamy posadzki w mieszkaniach oraz uszczelnimy połacie dachowe. Zapowiada się na to, iż na budowie zdecydowanie nie będziemy się nudzić” – wyjaśnia kierownik budowy Jakub Czamański, Pekabex S.A.

Każdy z powstających w Toruniu bloków pomieści 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Na parterach przewidziano po dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do niemal wszystkich lokali położonych na pierwszej kondygnacji będą przynależeć ogródki lokatorskie wydzielone żywopłotami. Zgodnie z projektem, przygotowanym przez warszawską pracownie S.A.M.I Architekci, centralną częścią osiedla będzie plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstanie część rekreacyjna z placem zabaw.

Kolejną inwestycją na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest osiedle projektowane w Nakle nad Notecią. Przy ul. Mroteckiej powstaną cztery pięciokondygnacyjne bloki, które pomieszczą 190 mieszkań. Ich budowa ma ruszyć w 2021 roku.