Inwestycja powstająca przy ulicy Okólnej w Toruniu będzie się wyróżniać na tle innych tego typu. Osiedle zostanie wykonane z z prefabrykatów czyli gotowych betonowych modułów przywożonych na plac budowy z fabryk. Wykorzystana technologia miała znaczący wpływ na finalny projekt osiedla opracowany przez warszawską pracownię S.A.M.I. Architekci– od układu urbanistycznego, przez wygląd zewnętrzny budynków, aż po pomysł na przestrzenie wspólne.
„We wnętrzach każdego budynku staraliśmy się wydobyć i pokazać walory prefabrykacji i „zaprzyjaźnić” ludzi z betonem. Dlatego zarówno ściany korytarzy jaki klatek schodowych są z naturalnego betonu prefabrykowanego. W każdym budynku wprowadziliśmy identyfikację kolorystyczną w formie koloru wiodącego, charakterystyczną dla danego obiektu. W przedsionku zlokalizowane będą skrzynki na listy oraz mapka osiedla z piktogramami kolorystycznymi każdego z 8 bloków. Kolorem wiodącym objęte będą balustrady wewnętrzne na klatce schodowej, numeracja mieszkań, numeracja kondygnacji czy grafiki znajdujące się na korytarzach. Zastosowany system informacji wizualnej wykorzystuje możliwości prefabrykacji. Numery lokali są odciskiem w ścianie betonowej, podobnie poziom czyli numer piętra. Sam odcisk będzie wypełniony kolorem wiodącym danego budynku” – podkreśla architekt Piotr Kuflewski z pracowni S.A.M.I. Architekci
Generalnym Wykonawcą inwestycji jest firma Pekabex, która do budowy osiedla stosuje ściany trójwarstwowe o wysokich parametrach izolacyjności akustycznej.W przypadku ścian prefabrykowanych, które są wielkogabarytowe mamy do czynienia z jednym elementem, a zatem wszystkie mostki akustyczne są eliminowane.
Dodatkowo, beton posiada bardzo dużą akumulacyjność akustyczną, co w pełni niweluje możliwość przenoszenia się dźwięku. Ściany korytarzowe są ścianami trójwarstwowymi o cienkiej warstwie wełny mineralnej, co także tłumi ewentualne hałasy. Ani kobieta chodząca w szpilkach, ani sąsiad w ciężkich butach nie będzie słyszalny, kiedy w spokoju będziemy spędzać czas w mieszkaniu. Korytarz będzie w pełni izolowany akustycznie od lokali mieszkalnych – przekonuje Jakub Czamański, kierownik budowy. Zgodnie z założeniami roboty budowlane w Toruniu potrwają 17 miesięcy. Pierwsze klucze do mieszkań mają trafić do najemców w czerwcu 2022 roku.
W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań w budowie w takich lokalizacjach jak Katowice, Kraków, Dębica, Radom, Mińsk Mazowiecki, Zamość, Łowicz, Świdnik i Toruń. Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania. Spółka PFR Nieruchomości współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi.