Osiedle powstające w ramach programu Mieszkanie Plus to dwa trzypiętrowe bloki mieszczące 108 mieszkań. Zainaugurowana pod koniec ubiegłego roku budowa osiągnęła stan surowy otwarty. Co oznacza wykonanie fundamentów, ścian konstrukcyjnych, stropów i balkonów. Zakończono także murowanie ścian działowych w mieszkaniach i wykonano pierwszą warstwę pokrycia dachowego. Zgodnie z harmonogramem, trwają prace związane z montażem instalacji, stolarki okiennej i tynkowaniem ścian wewnętrznych. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma API sp. z o.o., a projekt osiedla opracowała pracownia Stelmach i Partnerzy.

Partnerem inwestycji jest lokalny samorząd. Urząd Miasta w Świdniku wniósł do spółki celowej działkę, na której powstaje osiedle. Miejski samorząd zdecydował także o tym jakie będą kryteria pierwszeństwa w naborze do mieszkań. Zgodnie z przyjętą uchwałą, największe szanse będą mieli ci, którzy nie posiadają własnego M, osoby do 35 roku życia, rodziny z dziećmi, samotni rodzice, a także mieszkańcy rozliczający się z podatku dochodowego w Świdniku. Pełen katalog kryteriów można odnaleźć w uchwale opublikowanej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Świdnika.

W Świdniku, podobnie jak w innych lokalizacjach, nabór do mieszkań będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu w jakim zakresie najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez samorząd. Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – określającej czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu najmu. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

Osiedle w Świdniku jest drugą inwestycją spółki PFR Nieruchomości na Lubelszczyźnie. Pierwsze mieszkania w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego powstały w Białej Podlaskiej. Dziś na osiedlu przy ul. Jana III Sobieskiego mieszka ponad pół tysiąca osób. Inwestycja w Białej Podlaskiej była także pierwszą, w której został uruchomiony program dopłat do czynszów. Dziś tego rodzaju świadczenie otrzymuje około 160 rodzin, czyli niemal 85 procent wszystkich najemców. Do dopłat są uprawnieni także ci, którzy dochodzą do własności najmowanego mieszkania.