„W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców przychyliliśmy się do propozycji PFR Nieruchomości S.A. w zakresie przesunięcia naboru najemców na nasze nowe, wspólne osiedle mieszkaniowe realizowane przy ul. Górniczego Dorobku. Oczywiście to nie wpływa na spowolnienie prac na budowie, wręcz przeciwnie. Tam trwają zaawansowane prace budowlane, w wielu miejscach wykończeniowe. Jednak kierując się obecną sytuacją – zarówno kwestiami bezpieczeństwa, ale i sytuacją ekonomiczną, w której wiele osób w związku z koronawirusem się znalazło, nabór będzie przeprowadzony w spokojniejszej atmosferze, kiedy jesienią mamy nadzieję sytuacja się przynajmniej częściowo ustabilizuje”– dodaje Marzena Szuba, wiceprezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Proces wnioskowania będzie odbywał się w dwóch etapach. W pierwszej kolejności wnioski potencjalnych najemców zostaną zweryfikowane pod względem kryteriów ustalonych w uchwale Rady Miasta Katowice. Na najwięcej punktów mogą liczyć osoby posiadające dzieci (10 punktów za każde dziecko w gospodarstwie domowym), osoby rozliczające się z podatku dochodowego w Katowicach (10 punktów), osoby nieposiadające tytułu własności do mieszkania czy domu (6 punktów).

Każdy złożony wniosek otrzyma odpowiednią liczbę punktów i na tej podstawie powstanie lista pierwszeństwa do mieszkań. Kolejnym krokiem będzie ocena zdolności czynszowej przyszłego najemcy oraz weryfikacja w BIG InfoMonitorze i to one zadecydują o przyznaniu mieszkania.

Katowickie osiedle Nowy Nikiszowiec to największa do tej pory inwestycja realizowana w ramach inwestycyjnej części rządowego programu mieszkaniowego. Przy ul. Górniczego Dorobku powstaje 513 mieszkań o zróżnicowanej strukturze i szerokiej rozpiętości metraży – od 36 do 94,5 m2. Przewidziano również 11 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od ok. 30 do ponad 220 m2. Osiedle składa się z budynków ułożonych w trzy kwartały. Każdy z nich będzie posiadał wewnętrzne, przestronne patio obsadzone zielenią i wyposażone w elementy małej architektury.

Trzy kwartały – składające się na katowickie osiedle są na różnych etapach zaawansowania. Na pierwszym z nich trwają prace wykończeniowe na klatkach schodowych oraz wykończeniowe we wnętrzach mieszkań. We wszystkich mieszkaniach w pierwszym kwartale zostały już zamontowane drzwi wejściowe. W drugim – wykonywane są posadzki, trwają prace związane z pokryciem dachu oraz wykończeniem elewacji. Na trzecim kwartale montowane są okna, prowadzone są prace dekarskie oraz trwa montaż instalacji.