Inwestycja w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powstanie na działce wskazanej przez samorząd. Na ponad hektarowym gruncie powstanie kameralne osiedle składające się z dwóch trzypiętrowych budynków. Na obecnym etapie, w pierwszym budynku wykonywane są ściany konstrukcyjne przedostatniej kondygnacji i stropy nad pierwszym i drugim piętrem. Natomiast w drugim trwa murowanie ścian konstrukcyjnych drugiej i trzeciej kondygnacji. Generalnym wykonawcą odpowiedzialnym za harmonogram prac jest API sp. z oo. Z zapewnień wynika, że inwestycja osiągnie stan surowy otwarty za dwa miesiące czyli na przełomie lipca i sierpnia.

Nowo powstałe lokale będą miały zróżnicowaną strukturę. Najwięcej powstanie mieszkań dwu- i trzypokojowych, jednak nie zabraknie kawalerek i dużych, czteropokojowych mieszkań. Zainteresowanie rządowym programem zadeklarowało blisko 800 osób, które wypełniły ankietę. Respondenci wskazywali, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (42 proc.) lub mieszkają u rodziców (37 proc.). Ankietowani zainteresowali się inwestycją, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (60 proc.), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (54 proc.). Ankietę wypełniały głównie osoby pochodzące ze Świdnika (65 proc.) głównie młode w wieku od 21-40 lat (80 proc. ankietowanych).

W województwie lubelskim z oferty rządowego programu mieszkaniowego korzysta już 186 rodzin w Białej Podlaskiej. Pierwsze klucze trafiły do nich dokładnie dwa lata temu. Mieszkania przy ul. Jana III Sobieskiego zrealizowane przez spółkę PFR Nieruchomości są alternatywą dla zakupu mieszkania na kredyt. Z opcji stopniowego dojścia do własności wynajmowanego lokalu korzysta tam już 94 najemców. Ponadto inwestycja jest objęta programem dopłat do czynszów. W tej lokalizacji z comiesięcznego wsparcia korzysta już 157 rodzin.

W najbliższych tygodniach ruszy kolejna na Lubelszczyźnie budowa w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. W Zamościu przy ul. Parkowej powstanie osiedle złożone z sześciu czterokondygnacyjnych budynków o dwuspadowych dachach zaprojektowanych z uwzględnieniem lokalnych warunków krajobrazowych i charakteru otaczającej zabudowy. Średni metraż powstających mieszkań będzie wynosił blisko 55 mkw., a dominującym typem w strukturze będzie M3. Do każdego mieszkania na parterze przewidziano ogródek.