W ramach programu przewidziano budowę ponad 1300 mieszkań, których powierzchnia będzie się wahać od 27 do 75 mkw. zdecydowaną większość z nich będą stanowiły mieszkania 2-pokojowe, a 37% procent lokale z 3 pomieszczeniami. Projekt architektoniczny przewidział także ok 120 kawalerek i ok 30 mieszkań 4 pokojowych. W budynkach wydzielono również około 4 000 mkw. na powierzchnię usługową.

 

„Główne idee urbanistyczne BE DDJM dotyczą zapewnienia możliwie największego komfortu dla każdego mieszkańca, w każdym mieszkaniu. Podstawą jest, aby wszystko było dostępne, połączone w przyjazne społeczności, gdzie każdy ma blisko do terenów zielonych. Przyjęta intensywność zabudowy łączy cechy zabudowy śródmiejskiej z cechami charakterystycznymi dla przedmieść. Zdecydowaliśmy się wybrać najlepsze z wartości każdej z nich – intensywność zabudowy śródmiejskiej oraz szeroki dostęp do zieleni – i powiązać je w spójną całość” – komentują architekci

 

Konkurs organizowany przez PFR Nieruchomości S.A. i Polski Holding Nieruchomości S.A. ruszył w październiku 2019 roku. Jego celem było wyłonienie najlepszej projektu osiedla mieszkaniowego, które powstanie na terenie położonym pomiędzy ulicami Zatorską i Odolanowską w północno-wschodniej części Wrocławia. Do udziału w konkursie zgłosiły się 73 pracownie architektoniczne. Do drugiego etapu wybrano sześć, które przygotowały konkursowe koncepcje. Projekty oceniał Sąd Konkursowy, na którego czele stał Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone prace oceniali także przedstawiciele Urzędu Miasta we Wrocławiu, członkowie wrocławskiego oddziału SARP, eksperci Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. i spółki PFR Nieruchomości. Za najlepszą koncepcję uznano projekt BE DDJM Architekci, drugą nagrodę przyznano pracowni Kuryłowicz&Associates, trzecie miejsce zajęli 22ARCHITEKCI. Sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu wyróżnienia honorowego, które trafiło do biura projektowego B2 Studio.

 

W projekcie oprócz wyglądu samych budynków ważny element stanowią także przestrzenie wspólne. Architekci wskazują, że jasna hierarchia i podział przestrzeni publicznych, półpublicznych i półprywatnych sprzyja nawiązywaniu relacji sąsiedzkich, a układ budynków oraz zróżnicowanie ich wysokości zapewnia jak najwięcej otwarć widokowych na park i daje każdemu mieszkańcowi bezpośredni kontakt z terenami zielonymi. W ramach inwestycji powstanie także ok. 1500 miejsc parkingowych z czego połowę będą stanowiły zewnętrzne miejsca postojowe, a drugą połowę - miejsca w wielostanowiskowych garażach podziemnych.

 

Biorący udział w konkursie architekci opracowywali koncepcję zabudowy dla około 25 hektarowego obszaru. 12hekatorowa jego cześć należy do spółki PFR Nieruchomości, pozostały teren stanowi własność Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. Na działce PFRN powstanie osiedle, które pomieści około 1200 mieszkań w ramach rządowego programu mieszkaniowego.

 

Osiedle przy ul. Zatorskiej to nie jedyna inwestycja realizowana przez spółkę PFR Nieruchomości we Wrocławiu. W trakcie projektowania jest także osiedle przy ul. Kolejowej. Odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji krakowska pracownia B2 Studio planuje złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę już w 3 kwartale tego roku.