Mieszkanie Plus w Kępicach to 42 mieszkania i 12 lokali usługowych znajdujących się w w 5 niskich, dwukondygnacyjnych budynkach. Inwestycja powstała na działce przy ul. Niepodległości wskazanej przez gminę.

Oddane do użytku lokale znajdują się w samym centrum Kępic, tuż obok Urzędu Miejskiego, parku, dworca kolejowego oraz szkoły. Architektura budynków powstałych w ramach programu Mieszkanie Plus, wykorzystująca szachulec i czerwoną cegłę, nawiązuje do charakterystycznej dla Pomorza zabudowy.

Dlatego, inwestycja pozytywnie wpływa na wygląd kępickiego centrum. Wcześniej przy ul. Niepodległości znajdowały się stuletnie budynki, które ze względu na zły stan techniczny zostały zburzone.

Nabór do mieszkań rozpoczął się w sierpniu ubiegłego roku i trwał dwa miesiące. Do gminy wpłynęło 120 podań, co oznacza, że na jedno mieszkanie było 3 chętnych. Wszystkie lokale znalazły już swoich najemców, którzy będą się do nich sukcesywnie wprowadzać. Największe spośród mieszkań ma niespełna 60 mkw., natomiast najmniejsze około 40 mkw. Oprócz lokali mieszkalnych w inwestycji jest także 12 lokali usługowych o łącznej powierzchni 540 mkw.

„Jesteśmy w trakcie podpisywanie umów z najemcami, którzy już niedługo zamieszkają w nowo wybudowanych budynkach. Jest to ogromne wydarzenie dla Kępic, bo nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętają tak ogromnej inwestycji. Ponadto jest ona pierwszym krokiem do rewitalizacji centrum Kępic – nowe budynki nawiązują bowiem elewacją do tych, które zostały wyburzone, a które pamiętały jeszcze kanclerza Bismarcka” - komentuje burmistrz Kępic Magdalena Majewska.

Kryteria, na podstawie których mieszkania znalazły swoich najemców, ustalił kępicki samorząd. Zgodnie z nimi pierwszeństwo miały – między innymi- osoby, które zostały wysiedlone ze zburzonych budynków, czy mieszkańcy, którzy chcieliby przeprowadzić się do Kępic w celu podjęcia nauki czy pracy. Pierwszeństwo przysługiwało także osobom z wyższym wykształceniem, młodym między 18-35 rokiem życia, rodzinom z dziećmi i niepełnosprawnym.