Działka, na której powstaną budynki znajduje się przy ul. Ratuszowej na Pradze Północ, w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego i Parku Praskiego. Do Starego Miasta jest stąd ok. 2 km. Co ważne teren przyszłej budowy jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który – oprócz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przewiduje także usługi, handel i gastronomię.

 Na działce, którą wskazała Poczta Polska, powstaną budynki o zróżnicowanej wysokości (od 4 do 7 kondygnacji) z 485 mieszkaniami. Poczta Polska jest jedną z pierwszych spółek Skarbu Państwa, które włączyły się w realizację programu Mieszkanie Plus.

 „Posiadamy kilkadziesiąt atrakcyjnych nieruchomości w całym kraju, które mogą być wykorzystane na potrzeby tego programu. Jedną z nich jest działka przy ulicy Ratuszowej w Warszawie” – podkreśla wiceprezes Poczty Polskiej Paweł Przychodzeń.

 Zwraca uwagę, że Poczta Polska zbywa swoje nieruchomości po cenach rynkowych. Spółka PFR Nieruchomości kupiła już od pocztowców działkę we Wrocławiu przy ulicy Kolejowej, gdzie powstanie ponad 450 mieszkań w programie Mieszkanie Plus.

 Konkurs na zaprojektowanie tego osiedla wygrała krakowska  pracownia BE DDJM Architekci. Konkurencja była bardzo duża, bo do konkursu zgłosiło się aż 93 uczestników.  Do drugiego etapu zakwalifikowało się sześciu, w tym cztery warszawskie pracownie – Fiszer atelier 41, BBGK Architekci, BDM Architekci, TZA Aleksandra Targońska, a także holenderska pracownia MVRDV i krakowskie biuro BE DDJM Architekci. I właśnie ta ostatnia – zdaniem sądu konkursowego – zaproponowała najlepszy projekt.

 „Projekt w najlepszy sposób, twórczo kontynuuje/interpretuje niepowtarzalną strukturę przestrzeni miejskich w okolicy Placu Hallera. W zdyscyplinowany sposób, przy użyciu lapidarnych środków, w najlepszy sposób kształtuje nowe przestrzenie w istniejącej tkance urbanistycznej. Te nowe przestrzenie służą integracji obecnych i przyszłych mieszkańców okolicznych domów oferując im możliwości dodatkowych wspólnych aktywności. Przestrzeń nowego placu publicznego obudowanego ogólnodostępnymi usługami, w ten sposób mądrze uzupełnia osiowe założenie Placu Hallera. W swoistym kontrapunkcie przestrzennym i funkcjonalnym jest ulokowanie na drugim końcu wnętrza kwartału, przedszkola z ogólnodostępnym placem zabaw dla dzieci. Właściwe jest także ukształtowanie pasażu wewnątrz kwartału, jako niewielkiej alei z nasadzeniami wysokich drzew” – czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia.

 W ostatnim tygodniu lutego 2020 r. PFR Nieruchomości zorganizuje konferencję prasową, na której przedstawi zwycięskie projekty oraz poinformuje o harmonogramie inwestycji.

Dodajmy, że składowi sędziowskiemu przewodniczył dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty oceniali także przedstawiciele warszawskiego Ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członkowie SARP, a także reprezentanci spółki PFR Nieruchomości.

„Brak dostępnych mieszkań w Polsce, to ogromny problem społeczny. To nie jest problem tylko przysłowiowego Kowalskiego i jego rodziny. Projektowanie Mieszkań Plus to ważne i ambitne zadanie. Te mieszkania muszą być z jednej strony ekonomiczne, a z drugiej wysokiej jakości. PFR Nieruchomości oczekuje od projektantów nie tylko bardzo ustawnych, przestrzennie dobrze zaprojektowanych mieszkań, ale i pięknych przestrzeni wspólnych i przestrzeni, które będą tonąć w zieleni i będą jednym z istotnych elementów tkanki miejskiej” – zaznacza prof. Bolesław Stelmach.