Zdaniem prezesa zarządu PFRN Mirosława Barszcza ocena programu tylko z punktu widzenia mieszkań oddanych do użytkowania nie uwzględnia ogromnego wysiłku, jaki zespół spółki wkłada w przygotowanie inwestycji. Od końca sierpnia do dziś ruszyły budowy 201 Mieszkań Plus w Dębicy, 138 w Świdniku, 481 w Krakowie, 96 w Zamościu, 124 w Radomiu i 96 w Łowiczu.

Wraz z nowym rokiem program Mieszkanie Plus pozyskał atrakcyjne grunty, na których powstaną tanie lokale. Na działkach należących do PKP może powstać nawet 15 tys. Mieszkań. PFR Nieruchomości wytypowało 18 gruntów z 480 wskazanych przez PKP. Tereny znajdują się zarówno w największych miastach: Poznań, Katowice, Wrocław, Warszawa, jak i w mniejszych miejscowościach, np.: w Sochaczewie, Sopocie czy Milanówku.

Ponadto, w połowie stycznia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała zmiany w programie Mieszkanie Plus, które mają przyśpieszyć powstawanie mieszkań.

Jednak nie podano żadnych konkretów dotyczących nowych rozwiązań. Emilewicz poinformowała, że dotychczasowa formuła programu "nie była niewypałem". Nawet pomimo tego, że z 100 tys. mieszkań obiecywanych przez premiera Morawieckiego w 2019 r. powstało około tysiąca. Zdaniem szefowej resortu rozwoju powodem niskiej efektywność programu był problem związany z rynkiem mieszkaniowym. Rządowy program Mieszkanie plus ruszył w 2017 roku. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział w jego ramach budowę tysięcy tanich mieszkań z bardzo niskim czynszem. Rocznie miało powstawać 150 tysięcy lokali, zaś czynsz miał wynosić 10-20 zł za metr kwadratowy.

Tuż po starcie programu, został on podzielony na dwie części – regulowaną i komercyjną. Pierwsza to tanie mieszkania, z czynszem wynoszącym 8,50 zł za metr lub 12 zł, jeśli dążymy do wykupienia mieszkania na własność. Drugą, tzw. komercyjną odnogę rządowego programu, realizuje spółka PFR Nieruchomości. Ceny wynajmu są dalekie od tego, co na początku deklarowali przedstawiciele rządu.

6 mld zł pochłoną inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus, na które PFR Nieruchomości ma zapewnione finansowanie. Jej prezes Mirosław Barszcz zapowiada, że w 2020 r. rozpocznie się budowa mieszkań w kolejnych 20 lokalizacjach. Dodał, że projekty, które przygotowała dotąd spółka PFR Nieruchomości, których finansowanie zostało zatwierdzone przez PFR TFI, "pochłoną całe obecnie dostępne finansowanie programu".