W czasie 3 lat funkcjonowania rynkowej części programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań, a w budowie jest ich 1907. Spółka zapowiada, że za rok będzie ich dużo więcej. „Niektórzy oceniają ten program wyłącznie przez pryzmat liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Taka ocena nie uwzględnia jednak ogromnego wysiłku, jaki włożyliśmy w przygotowanie inwestycji” komentuje prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz. I dodaje, że rok 2019 r. upłynął spółce na przygotowaniu inwestycji – zdobywaniu finansowania na budowę 50 tys. mieszkań, projektowaniu i uzyskiwaniu decyzji administracyjnych. Są już tego pierwsze efekty w postaci rozpoczętych budów.

Wiceprezes PFR Nieruchomości S.A. Grzegorz Muszyński zwraca uwagę, że ich prawdziwy wysyp zaczął się w sierpniu br. Od tego czasu: wbito łopatę pod budowę 201 mieszkań w Dębicy, ruszyła budowa 138 Mieszkań Plus w podwarszawskim Mińsku Mazowieckim, zainaugurowano budowę 108 Mieszkań Plus w Świdniku, został wmurowany akt erekcyjny pod budowę osiedla z 481 Mieszkaniami Plus przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej w Krakowie; inwestycja jest realizowana we współpracy PFR Nieruchomości S.A. z krakowską firmą deweloperską Bartla Development, wbito pierwszą łopatę pod budowę 96 Mieszkań Plus w Zamościu, zainaugurowano budowę 124 Mieszkań Plus w Radomiu; ankietę mającą zbadać popyt na nie, wypełniło ponad 2,4 tys. chętnych, zainaugurowano 96 Mieszkań Plus w Łowiczu.

Ponadto w 2019 r. PFR Nieruchomości podpisała umowy na opracowanie dokumentacji projektowych dla inwestycji w Oławie (144 Mieszkania Plus), Sianowie (168) i Nakle nad Notecią (190 lokali). PFR Nieruchomości S.A. jest obecnie największym zleceniodawcą dla architektów w Polsce. Tradycją spółki stało się poszukiwanie najlepszych projektów w drodze międzynarodowych konkursów urbanistyczno-architektonicznych. Pracownie architektoniczne, które zwyciężyły w 7 już rozstrzygniętych zaprojektują ok. 6,3 tys. Mieszkań Plus w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. W 2019 r. PFR Nieruchomości ogłosiła 2 konkursy na projekt osiedla: przy ul. Ratuszowej w Warszawie na 485 mieszkań oraz przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu, gdzie mają powstać 1102 mieszkania. Do warszawskiego konkursu zgłosiły się 93 pracownie, także zagraniczne. Prezes Mirosław Barszcz zapowiada, że w 2020 r. rozpocznie się budowa w kolejnych około 20 lokalizacjach.

Spółce nie wolno jednak informować o projektach do czasu powołania spółek celowych, która będą je realizowały. Do zachowania tajemnicy zawodowej zobowiązuje art. 280 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. PFR Nieruchomości S.A. inwestuje pieniądze Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju FIZAN, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Mirosław Barszcz poinformował, że projekty, które przygotowała do tej pory spółka PFR Nieruchomości, których finansowanie zostało zatwierdzone przez PFR TFI pochłoną całe obecnie dostępne finansowanie programu.

„Budowa mieszkań to nie tylko kwestia finansowania, ale także długich i skomplikowanych badań i procedur. Przygotowanie inwestycji trwa przeciętnie 3 lata, a proces budowy to jest najczęściej ok. 2-3 lat” – tłumaczy prezes spółki PFR Nieruchomości, której trzy lata temu rząd powierzył realizację rynkowej części programu Mieszkanie Plus.

Przypomnijmy, że w ramach pilotażu, który trwał do końca 2017 r. spółka wybudowała 867 Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Kępnie, Gdyni i Wałbrzychu. Te mieszkania najpewniej by nie powstały, bo gminy nie byłyby w stanie ich sfinansować lub samodzielnie zrealizować zaciągając kredyt. „Setki lokalizacji, które analizujemy, świadczą o tym, że rynkowa część programu Mieszkanie Plus jest ciekawą ofertą dla samorządów, które myślą o budowaniu mieszkań dla swoich mieszkańców, ale nie mają funduszy na ten cel” – dodaje Mirosław Barszcz.

Podkreśla, że w ramach programu Mieszkanie Plus spółka współpracuje z ponad 170 gminami. Najczęściej są to małe miasta. Jednak najwięcej mieszkań powstanie w dużych aglomeracjach. Np. w Warszawie zatwierdzone finansowanie mają projekty na budowę łącznie ok. 6 tys. mieszkań. Z kolei w Krakowie w budowie jest 481 mieszkań, zaś w projektowaniu – przeszło 1 tys. We Wrocławiu w projektowaniu jest ponad 2,6 tys. mieszkań, zaś w Katowicach budowie jest 513 mieszkań, a w projektowaniu – 512.

Prezes Barszcz podkreśla, że każdą inwestycję PFR Nieruchomości stara się dopasować do lokalnej polityki mieszkaniowej. Gminy mają też wpływ na dobór najemców. Co ważne, najemcy mogą skorzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. Np. w Białej Podlaskiej z tej formy wsparcia – najczęściej 250-300 zł – korzysta już ponad 150 ze 186 rodzin. Płacony przez nie czynsz jest więc porównywalny z czynszem w mieszkaniach komunalnych.