W ramach programu Mieszkanie Plus w Kępicach powstanie 5 budynków oferujących 42 mieszkania oraz 8 lokali handlowo-usługowych. Przewidziano też 3 mieszkania z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja stanowi część projektu rewitalizacji miasta. Budowa rozpoczęła się marcu 2018 a jej zakończenie planowane jest na wrzesień 2019 roku.

Niskie dwukondygnacyjne budynki powstające przy ulicy Niepodległości swoim charakterem nawiązują do zabudowy kępickiego centrum.

„Elewacja nawiązuje do budynków, który istniały tu wcześniej. Jeszcze jeden z tych budynków został i także będzie podlegał w przyszłości rewitalizacji. Jest to elewacja nawiązująca do systemu szachulcowego, który tutaj kiedyś był budowany. Ten projekt był konsultowany i zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Zostało dołączonych kilka nowoczesnych elementów, jak pokrycie dachu blachą. Efekt końcowy będzie piorunujący„ komentuje kierownik projektu Radosław Posmykiewicz.

Najemcy nowych lokali będą rekrutowani w oparciu o kryteria społeczne i finansowe określone przez kępicki samorząd. Obecnie trwa opracowywanie katalogu zasad pierwszeństwa. Pierwsi najemcy otrzymają swoje klucze już we wrześniu tego roku.

„W momencie, kiedy zaczęliśmy budować nowe mieszkania odezwały się osoby nawet spoza Kępic, z terenu powiatu słupskiego, ale także z całej Polski, osoby, które kiedyś wyjechały z Kępic, bo tutaj nie miały warunków do zamieszkania, ale chcą wrócić. Na 42 mieszkania, które już budujemy mamy 100 podań. Mieszkanie Plus dla Kępic to ogromna szansa na to, żeby nam się szkoły nie wyludniały, żeby przychodnie lekarskie mogły działać, żeby do gminy spływały podatki” – dodaje burmistrz Kępic Magdalena Majewska.

Inwestycja mieszkaniowa jest realizowana wspólnie z Kępickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego w oparciu o finansowanie z funduszu, którego aktywami zarządza PFR Nieruchomości S.A. Przedsięwzięcie jest realizowane na rynkowych zasadach, bez angażowania pieniędzy podatników.

„Jedną z kluczowych różnic pomiędzy naszymi inwestycjami, a działalnością deweloperów jest to, że my budujemy także w mniejszych miejscowościach, którymi nie interesują się rynkowi gracze. Gminy takie jak Kępice chcą poprzez budowę mieszkań polepszać jakość życia swoich mieszkańców, a co za tym idzie wpierać rozwój lokalnej gospodarki” – zaznacza wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński