Badanie ankietowe, które było prowadzone między 10 kwietnia a 10 maja miało na celu określenie zainteresowań oraz preferencji dotyczących powstających lokali. Pytano między innymi o preferowany metraż czy rodzaj umowy (najem instytucjonalny lub najem z dojściem do własności). Z ankiety przeprowadzonej wśród potencjalnych beneficjentów programu wynika, że 95% wybrałoby opcję najmu z dojściem do własności. Najwięcej osób chciałoby dochodzić do własności lokalu przez 30 lat (29 proc.) oraz przez 15 lat (27 proc.). Natomiast 44% wybrałby trzypokojowe mieszkanie. Wyniki powstały na podstawie analizy 219 poprawnie wypełnionych ankiet.

„W Dębicy wybudujemy 200 mieszkań, z czego ok. 40 proc. to lokale trzypokojowe. Wyniki ankiety pokazują, że odpowiada to zapotrzebowaniu potencjalnych najemców, a nasza inwestycja jest skrojona na miarę potrzeb lokalnej społeczności. Przy okazji każdej inwestycji ściśle współpracujemy z samorządem i wsłuchujemy się w głos jego mieszkańców, bo to gwarantuje sukces programu Mieszkanie Plus” – zaznacza Grzegorz Muszyński, wiceprezes PFR Nieruchomości.

W ramach inwestycji powstanie osiedle składające się z czterech trzypiętrowych bloków, w których znajdą się mieszkania od jedno do czteropokojowych. Przewidziano 13 kawalerek, 86 mieszkań dwupokojowych, 97 trzypokojowych oraz 5 lokali czteropokojowych. Średnia powierzchnia mieszkań to 50 mkw. osiedle powstanie na 1,5 hektarowej działce przy ul. Ratuszowej

Grunt ma już zapewnioną niezbędną infrastrukturę społeczną – w bezpośrednim sąsiedztwie jest szkoła oraz przedszkole, do których przynależy także boisko sportowe. Z kolei w promieniu 700 metrów od planowanej inwestycji są: przychodnia, apteka, szkoły, przedszkola, żłobki, poczta, liczne sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne, a także dom kultury, park miejski, aquapark i lodowisko.

„Wskazana przez nas działka jest położona w atrakcyjnej części miasta. Dodatkowym atutem będzie wysoki standard mieszkań. Właśnie takiej oferty brakowało na lokalnym rynku. Od momentu, w którym pojawiła się informacja o realizacji Mieszkania Plus w Dębicy widzimy duże zainteresowanie tym projektem. Do Urzędu Miasta trafiły już setki zapytań o ten program. Wierzę, że dzięki dobrej współpracy z inwestorem, dach nad głową zyska wiele rodzin, które do tej pory nie mogły sobie na niego pozwolić”– dodaje burmistrz miasta Dębicy Mariusz Szewczyk.

W całym województwie podkarpackim w ramach programu Mieszkanie Plus analizowanych jest 831 mieszkań w 9 lokalizacjach. Wszystkie grunty zostały wskazane przez podkarpackie samorządy.