Budowa trzech czterokondygnacyjnych budynków rozpocznie się w 2020 roku. Na 4- hektarowej działce przy ulicy Paderewskiego powstanie 144 mieszkań w stanie “pod klucz”. “Mieszkanie Plus w Oławie to nasza kolejna inwestycja w województwie dolnośląskim. Współpraca z tym regionem może się przełożyć na budowę blisko 9 tys. mieszkań” – komentuje Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor w biurze realizacji inwestycji spółki PFR Nieruchomości, która zarządza komercyjną częścią programu Mieszkanie Plus.

Mieszkania powstające w ramach programu powstają dzięki współpracy z samorządami zarówno dużych miast takich jak Wrocław jak i średnich, do których zalicza jest Wałbrzych, gdzie już niebawem do użytku zostanie oddanych 192 mieszkań. Planowane rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi w I kwartale 2020 roku. Przy projektowaniu budynków uwzględniona zostanie koncepcja lubelskiej pracowni Jacek Kowalczuk Architekt, która zakłada zróżnicowaną strukturę mieszkań – od około 30-metrowych kawalerek, przez mieszkania dwupokojowe po ponad 60-metrowe M3.

Działka, na której powstaną mieszkania znajduje się dogodnej lokalizacji, w promieniu 400 metrów od planowanej inwestycji są liczne sklepy spożywcze, poczta, placówki usługowe, oświatowe oraz przystanki autobusowe. “Oława to prężnie rozwijające się miasto. Wzrasta liczba mieszkańców, dlatego też ważnym elementem jest rozwój budownictwa mieszkaniowego. Budowa mieszkań w systemie Mieszkanie Plus jest uzupełnieniem budownictwa TBS, spółdzielczego i deweloperskiego” – dodaje burmistrz Oławy Tomasz Frischmann.

W ramach programu Mieszkanie Plus we Wrocławiu rozstrzygnięto 3 konkursy architektoniczne dla działek przy ul. Hermanowskiej, Białowieskiej oraz Kolejowej, na których łącznie może powstać ponad 1,5 tys. mieszkań. Z kolei w Wałbrzychu prowadzona jest weryfikacja wniosków na 192 lokale i już w połowie marca przyszli najemcy będą mogli obejrzeć swoje mieszkania.

Dodajmy, że na początku lutego 2019 roku zawarto umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus przy ul Lubańskiej w Zgorzelcu. Powstanie tam ok. 220 mieszkań w 5 budynkach. Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych to przełom 2019/2020 r. Do tej pory w ramach programu Mieszkanie Plus przekazanych najemcom zostało łącznie 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym półroczu 2019 r. najemcy wprowadzą się do 364 Mieszkań Plus w Gdyni i Wałbrzychu.

Trwa także budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach, zaś ok. 7 tys. mieszkań – m.in. w Mielcu, Zakliczynie, Przemyślu, Wrocławiu, Świdniku, Warszawie, Zamościu, Dębicy, Łowiczu, Radomiu, Toruniu, Krakowie, Sianowie, Oławie, Witnicy i Wieluniu – znajduje się w procesie projektowania. Ponadto w analizie i przygotowaniu są inwestycje na przeszło 19,3 tys. mieszkań.