Program Mieszkanie na Start jest następcą rządowego programu Mieszkanie Plus, który w ostateczności nie sprawdził się na polskim rynku.
Problemem w przypadku programu Mieszkanie Plus był fakt, że w jego ramach nie została oddana do użytku ani jedna inwestycja mieszkaniowa, która powstałaby od podstaw w ramach tego rządowego programu. Nowy program - Mieszkanie na Start - stanowi modyfikację swojego poprzednika.

Dla kogo jest nowy program rządowy?

Program Mieszkanie na Start skierowany jest do osób, które nie mają wystarczających środków finansowych, aby pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania. Zarobki tych osób muszą być jednak na tyle wysokie, aby wykluczały je z możliwości ubiegania się o przyznanie lokalu socjalnego albo komunalnego.
Najemcą mieszkania na wynajem musi być osoba fizyczna, przy czym musi to być obywatel Polski, który zamieszkuje na terenie kraju. W przypadku cudzoziemców najemcami mogą zostać osoby, które posiadają prawo pobytu na terytorium Polski.
Potencjalny beneficjent programu nie może być właścicielem ani współwłaścicielem jakiegokolwiek mieszkania lub budynku jednorodzinnego o charakterze mieszkalnym.
Oczywiście ważnym kryterium jest zdolność finansowa do opłacania czynszu za wynajem mieszkania w terminie. Liczy się także kryterium dochodowe.

Środki na finansowanie programu Mieszkanie na Start

Skąd środki na finansowanie programu? Mają one pochodzić z wygaszonego już programu Mieszkanie dla Młodych.
W roku 2019 dopłaty do programu Mieszkanie na Start mogą wynieść 200 mln złotych. Co roku pula ta będzie wzrastać o kolejnych 200 mln złotych, czyli w 2020 roku wyniesie już 400 mln złotych, a w 2021 roku na dopłaty w ramach programu ma zostać przeznaczona pula 600 mln złotych.
W przypadku osób samotnych próg ma wynosić 60 procent przeciętnego wynagrodzenia, które ostatnio ogłosił Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. W przypadku każdego kolejnego członka rodziny kwota wzrasta o 30 procent.

Wykupienie mieszkania na własność – realne?

Niestety, wszystko wskazuje na to, że program Mieszkanie na Start będzie obejmował jedynie dopłaty do czynszów w przypadku wynajmowanych mieszkań. Te lokale mieszkalne, które zostaną objęte programem, nie będą mogły przejść na własność najemcy.
Przyszli beneficjenci programu będą zatem musieli liczyć się z faktem, że nigdy nie zostaną oficjalnymi właścicielami zajmowanego przez siebie mieszkania, za które regularnie opłacają czynsz. Z pewnością nie każdemu takie rozwiązanie będzie odpowiadało, jednak chętnych na skorzystanie z rządowego programu nie brakuje.

Wysokość dopłat w ramach programu Mieszkanie na Start

Dopłaty w ramach programu będą różnić się w zależności od tego, z ilu członków składa się gospodarstwo domowe. Istotna jest ponadto lokalizacja mieszkania, które ma zostać dofinansowane.

Program Mieszkanie na Start ma nie tylko wspomóc Polaków w wynajęciu wymarzonego mieszkania. Program ten ma stanowić również zachętę dla deweloperów, aby budowali oni więcej inwestycji oferujących mieszkania do wynajęcia. Dzięki temu ten segment rynku mieszkaniowego będzie mógł zaoferować więcej różnorodnych mieszkań. Oczywistym jest bowiem, że jedni najemcy będą preferowali lokalizację możliwie najbliżej centrum miasta, zaś inni zdecydują się na spokojną okolicę, z dala od zgiełku.

W teorii program Mieszkanie na Start ma ruszyć wraz z początkiem 2019 roku. Zainteresowanie programem jest spore – wiele osób czeka na jego uruchomienie, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje. Z pewnością pojawią się także pytania o poprawne wypełnienie wniosku. Z dokładniejszymi informacjami już teraz można zapoznać się na oficjalnej stronie programu Mieszkanie na Start.

 

foto: pixabay

 

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna Komercja24.pl