"Z wstępnej analizy ankiet dot. rodzaju umowy w katowickim Mieszkaniu Plus wynika, że osób zainteresowanych dojściem do własności jest aż 81 proc." - powiedział Górnicki członek zarządu PFR Nieruchomości, podkreślając, że zbliżone preferencje wyrażono podczas zbierania ankiet w Gdyni - wówczas dochodzeniem do własności lokalu było zainteresowanych 86 proc.

Jednak należy zaznaczyć, że nie we wszystkich lokalach możliwy wybór rodzaju umowy najmu. Rządowy program jest dopasowany do konkretnej gminy i jej potrzeb. Przykładem może być Jarocin, gdzie gmina zdecydowała się tylko na długoterminowy najem mieszkań. Natomiast w Kępnie nie wprowadzono samej opcji najmu. 36 powstałych tam mieszkań są przeznaczone jedynie pod najem z dojściem do własności.

W ramach programu Mieszkanie Plus pod wynajem trafiło już 480 lokali między innymi w Jarocinie, Białej Podlaskiej oraz Kępnie. W pierwszym kwartale 2019 roku kolejne mieszkania zostaną oddane do użytku w Wałbrzychu i Gdyni. W kolejnych województwach trwa nabór wniosków (np. w pomorskim).

Od stycznia 2019 w ramach programu, najmniej zamożniejszym najemcom przysługują również dopłaty do czynszów najmu, w tym rówinież z opcją dojścia do własności.

 

fot. pixabay