Od niemal początku bieżącego roku wiadomym jest, że program Mieszkanie dla Młodych nie będzie kontynuowany. Oznacza to, że z rządowego programu dopłat do zakupu pierwszego mieszkania będzie można skorzystać maksymalnie do 2018 roku. Na oficjalnej stronie programu zegar odlicza czas do jego zakończenia. Wbrew pozorom nie oznacza to wcale, że mamy jeszcze 2 lata na podjęcie decyzji o zakupie własnego M. Program potrwa maksymalnie do 2018 roku, ale jeśli środki finansowe z dostępnej puli wyczerpią się szybciej, to program zostanie wygaszony. Na jego miejsce wejdzie wówczas nowy rządowy projekt – Mieszkanie Plus. Ten jednak będzie skupiał się w pierwszej kolejności na zaoferowaniu tanich mieszkań na wynajem.

Wracając do obowiązującego obecnie programu Mieszkanie dla Młodych, to jak powszechnie wiadomo, już teraz dokonywane są rezerwacje z puli finansowej przeznaczonej na 2017 rok. Analitycy rynku nieruchomości i finansów nie mają złudzeń – pieniędzy nie starczy do końca 2018 roku.

Oznacza to, że osoby, które chciałyby skorzystać z rządowego programu i uzyskać finansowe wsparcie na zakup pierwszego mieszkania, powinny pośpieszyć się ze swoją decyzją. Niebawem może się bowiem okazać, że finansowe źródełko programu Mieszkanie dla Młodych wyschnie.

Program Mieszkanie dla Młodych wystartował w 2014 roku. Rząd ustalił wówczas, że program domyślnie ma trwać 5 lat, jednak nie wykluczono jego kontynuacji. Dziś już wiadomo, że do niej nie dojdzie.

Początkowo rządowy program nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem., wielu specjalistów tłumaczyło to zbyt restrykcyjnymi warunkami, jakie musiały spełniać osoby chcące kupić swoje pierwsze mieszkanie. W efekcie w pierwszym roku funkcjonowania programu z rządowych dopłat skorzystało niewiele osób, które wykorzystały raptem 35 procent puli pieniędzy przeznaczonych na ten rok.

Sytuacja uległa zmianie po wprowadzeniu przez rząd zmian, a dokładniej po złagodzeniu warunków, jakie musiały spełniać osoby chcące skorzystać z programu. To właśnie wtedy, pod koniec 2015 roku, kiedy to zmiany zostały wprowadzone, program Mieszkanie dla młodych cieszył się największym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkania. W sumie wykorzystano wówczas 85 procent puli pieniędzy przeznaczonych na ten rok.

Nad finansami programu Mieszkanie dla Młodych czuwa BGK. Bank nie wykluczył, że pieniądze dostępne w ramach programu rzeczywiście mogą nie starczyć do końca 2018 roku.
Już teraz wielu kupujących rezerwuje środki finansowe, które dostępne będą w puli na 2017 rok. W sumie rząd planował przeznaczyć na 2017 rok kwotę niemal 711 milionów złotych. Na rok 2018 miałoby to być 761 milionów złotych, jednak dla wielu analityków kwota ta jest w zasadzie nierealna do utrzymania.

Na ostateczną ocenę i podsumowanie rządowego programu Mieszkanie dla Młodych trzeba jeszcze mimo wszystko poczekać.
O ile program rzeczywiście zaliczył mały falstart, o tyle po zmianach jego warunków, kiedy to stał się bardziej dostępny, zaskarbił sobie popularność wśród Polaków chcących stać się właścicielami swojego pierwszego mieszkania. Niewątpliwą zaletą było nie tylko zmniejszenie rygorystycznych wymogów odnośnie samych uczestników programu, ale również włączenie do programu możliwości nabywania nieruchomości z rynku wtórnego oraz domów i gruntów budowlanych. Domyślnie bowiem, w pierwotnym założeniu, program miał służyć nabywaniu mieszkań wyłącznie z rynku pierwotnego.

 

Magdalena Paluc
Redaktor WGN