Podejmując decyzję odnośnie zakupu nieruchomości należy zdecydować, czy mamy zamiar kupić mieszkanie, czy dom. Oba te typy nieruchomości mają swoje wady i zalety. Ważne jest, abyśmy potrafili dokładnie oszacować nasz budżet, przyszłe możliwości finansowe a także potrzeby mieszkaniowe.

Oczywistą zaletą jeśli chodzi o domy jest duża powierzchnia, zazwyczaj dużo większa niż w przypadku nawet dużego mieszkania. Domy często posiadają poddasza lub dodatkowe piętra, na których znajdują się albo dodatkowe pokoje, albo strych, na powierzchni którego możemy magazynować sezonowe przedmioty. Domy najczęściej posiadają także garaż oraz ogród, co jest ich niewątpliwą zaletą. Decydując się na zakup domu bierzemy na siebie jednak ciężar wielu obowiązków, jak na przykład regularne prace ogrodowe czy odśnieżanie chodnika w zimie. Z cała pewnością dom zagwarantuje nam jednak znacznie większą prywatność a także poczucie większej niezależności.

Jeśli natomiast chodzi o mieszkania, to ich powierzchnia jest zazwyczaj dużo mniejsza, niż domów. Często ich rozkład uniemożliwia zapewnienie wszystkim mieszkańcom pełnej przestrzeni. Jednak jest to zdecydowanie korzystniejsza alternatywa dla osób, które nie posiadają rodziny, lub samotnie mieszkających. Oczywiście na rynku dostępne są również mieszkania o dużej powierzchni, które niejednokrotnie zapewniają swoim mieszkańcom lepsze warunki, niż niejeden mały dom jednorodzinny. Wybierając mieszkanie w bloku decydujemy się na sąsiedztwo wielu osób, a co za tym idzie, mniejsze poczucie prywatności. Często bloki są również budowane w ten sposób, że wychodząc na balkon, zamiast podziwiać okoliczny krajobraz, mamy widok na kolejny blok. Zdarzają się oczywiście mieszkania usytuowane w bardziej kameralnych osiedlach, gdzie dzięki większej styczności z łonem natury poczucie prywatności jest nieco większe.

Niezależnie od tego, czy marzy nam się dom jednorodzinny czy mieszkanie, musimy pamiętać o tym, że nasze finanse są w pewien sposób ograniczone. A zatem które rozwiązanie będzie droższe w utrzymaniu? Większość osób z pewnością od razu pomyśli, że bardziej kosztowny jest dom. Rzeczywiście, koszty jego zakupu i wykończenia często są znacznie większe, niż cena przeciętnego mieszkania. Decydując się na zakup domu musimy pamiętać o konieczności corocznego opłacania podatku od nieruchomości. Co jednak niezmiernie ważne, domy są bezczynszowe, co oznacza, że comiesięcznie w naszym portfelu pozostanie dość spora suma pieniędzy. Odpadają również opłaty spółdzielcze, na przykład za windę. Jeśli kupimy dom i samodzielnie zajmiemy się jego wykańczaniem, możemy skorzystać z wielu nowatorskich rozwiązań, które sprzyjają oszczędnością. Do rozwiązań takich należą między innymi solary, które znacznie zmniejszą nasze rachunki za ogrzewanie i zużycie ciepłej wody.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup mieszkania, możemy liczyć się ze znacznie niższym kosztem jego wykończenia. Jeśli chodzi o cenę zakupu mieszkania, to – co może wydać się dziwne – nie zawsze jest ona niższa, niż cena zakupu domu. Jeśli bowiem chcemy kupić piętrowe mieszkanie z dużym tarasem, może okazać się, że jego cena będzie równoważna albo nawet wyższa, niż cena zakupu domu. W przypadku mieszkania musimy także liczyć się z comiesięcznym czynszem i opłatami spółdzielczymi. Niemniej jednak o wiele łatwiej jest w tym przypadku oszacować i zmniejszyć przyszłe koszty. Zasada jest prosta – im mniejsze mieszkanie, tym niższe koszty jego utrzymania. Przy mniejszej powierzchni możemy spodziewać się niższego czynszu, a także większych oszczędności za np. ogrzewanie w zimie.

Podsumowując, określenie co będzie bardziej korzystne jeśli chodzi o finanse, jest dość trudne do sprecyzowania. Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak na przykład lokalizacja nieruchomości, czy jej powierzchnia.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN