Mieszkania z rynku pierwotnego swoją popularność zawdzięczają w dużej mierze funkcjonującemu obecnie programowi Mieszkanie dla Młodych. Osoby, które planują zakup swojej pierwszej nieruchomości, mają większą szansę na nabycie mieszkania z rynku pierwotnego. Przed wejściem w życie programu zauważalna była bardziej zaciekła rywalizacja pomiędzy mieszkaniami używanymi, a nowymi. Obecnie oba segmenty znajdują swoich odbiorców.

Inwestycje deweloperskie zdają się jednak być nas fali. W całej Polsce powstają godne uwagi, nowoczesne inwestycje. Rosnące zainteresowanie rynkiem pierwotnym przekłada się nie tylko na większą liczbę inwestycji, ale również na większe wymagania kupujących. Winda w budynku czy zapewnione miejsce parkingowe to już niemal standard. Kupujący chcą stale więcej, a deweloperzy stają się te potrzeby spełniać.

Aby zobrazować, czego możemy spodziewać się po obecnych inwestycjach deweloperskich, poniżej prezentuję kilka przykładów. Co możemy kupić, w jakim mieście i w jakim metrażu? O tym poniżej.

W Łodzi powstaje bardzo ciekawa inwestycja – Pustynna 43. Osiedle znajduje się w południowo-zachodniej części miasta. Niska, kameralna zabudowa zapewnia mieszkańcom duży komfort. W najbliższej okolicy znajduje się dużo terenów zielonych sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi. Osiedle jest ogrodzone i strzeżone, bramy wjazdowe otwierają się automatycznie przy użyciu pilota. Pomimo, iż osiedle znajduje się w zielonej części miasta, oddalonej od zgiełku miasta, dojazd do ścisłego centrum jest bardzo prosty – zapewnia to doskonała komunikacja. Mieszkania można kupić w cenie już od 4100 złotych za metr kwadratowy. W ramach inwestycji powstały mieszkania 2-4 pokojowe o powierzchni od ok. 56 do ok. 100 metrów kwadratowych. Kupujący mogą ponadto zdecydować, czy chcą mieszkania z tarasem czy z ogródkiem.

Willa One to kolejna ciekawa inwestycja, która powstaje na warszawskim Tarchominie (Białołęka). W ramach inwestycji powstał jeden kameralny budynek w nowoczesnym stylu. Dostępne mieszkania wyposażone są w przestronne balkony lub tarasy. W ramach inwestycji powstało zaledwie 21 mieszkań i powierzchni od 40 do 50 metrów kwadratowych. Tak mała ilość mieszkań w ramach jednej inwestycji to spora zaleta. Willa One zapewnia kameralny klimat, poczucie wspólnoty i większą prywatność otoczenia. Inwestycja znajduje się w spokojnej i zielonej okolicy, jednak do centrum Warszawy dotrzemy szybko komunikacją miejską.
Budynek liczy w sumie 3 kondygnacje oraz podziemny garaż. Tam na kupujących czeka 18 miejsc postojowych. Dużym atutem inwestycji jest jej dostępność w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Ostatnią z inwestycji, którą dziś wymienię, jest wrocławska Dmowskiego 19. Nowoczesny kompleks mieszkalny zapewnia wysoki standard. Inwestycja powstaje przy Kępie Mieszczańskiej. W sumie będzie ona oferowała 288 mieszkania. Budowa została podzielona na 2 etapy.
Inwestycję cechuje kameralne, spokojne otoczenie, obecność licznych terenów zielonych i bliskość ścisłego centrum miasta. W ramach 1 etapu inwestycji dostępne są mieszkania o powierzchni od ok. 36 do 86,5 metrów kw. Mieszkania zlokalizowane na parterze są wyposażone w ogródki. Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa całodobowy monitoring oraz ogrodzenie. Co istotne, budynek został przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne.
W ramach 2 etapu inwestycji powstaną natomiast mieszkania o powierzchni od ok. 36 do ok. 93 metrów kw.

Inwestycja jest skierowana do osób ceniących sobie spokój, przy równoczesnej bliskości centrum. To doskonałe miejsce do życia dla osób młodych i aktywnych.

 

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN