Inwestorzy koncentrują się głównie na rynku stołecznym, ale chętnie kupują też działki we Wrocławiu i w Krakowie. W roku 2012 wartość transakcji zawartych na rynku gruntów inwestycyjnych pod zabudowę biurową, handlową, mieszkaniową i przemysłową wyniosła blisko 1,5 mld zł.
Dla porównania – rok wcześniej, w 2001 suma ta oscylowała na poziomie około 1,2-1,3 mld zł. Zakupom sprzyjają ciągłe obniżki cen. Przykładowo, ziemia pod biurowce staniała w ostatniego ciągu roku w Katowicach o ponad dwanaście procent, w Trójmieście - o dziesięć procent . a we Wrocławiu - o jedenaście.
W 2012 r. inwestorzy najchętniej kupowali działki pod biura i mieszkania. Transakcje te pochłonęły niemal 85 proc. wszystkich obrotów w tym sektorze, przy czym, w tym ok. 80 – 85 proc. tej wartości przeznaczono na grunty w granicach Warszawy. bZ kolei około 10 proc. wartości wszystkich transakcji przypadło na ziemię pod zabudowę handlową, a ok. 5 proc. - pod magazyny. Jednocześnie, niektórzy deweloperzy ze względu na problemy finansowe byli zmuszeni do wyprzedaży swych gruntów. Na rynek trafiały również tereny inwestycyjne wystawiane przez banki, po przejęciu ich od klientów. W ubiegłym roku deweloperzy mieszkaniowi oraz niektóre spółki działające na rynku nieruchomości handlowych, rozpoczęli intensywne poszukiwania terenów pod biurowce. - Tendencja ta była szczególnie widoczna w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Jego zdaniem, w najbliższej przyszłości może pojawić się popyt na grunty biurowe w takich miastach jak Łódź czy Poznań. - W przypadku Łodzi czynnikiem decydującym o możliwym jej rozwoju jest otwarta w 2012 r. autostrada łącząca to miasto z Warszawą oraz zapowiadane skrócenie czasu podróży koleją między tymi miastami nawet do 35 minut dzięki budowie nowego, szybkiego połączenia kolejowego. Deweloperzy przejawiali również zainteresowanie ziemią pod obiekty handlowe w niewielkich miastach, ale liczących powyżej 30 tys. mieszkańców. Ten rok, ma obfitować w szereg transakcji zawieranych dalej głównie w sektorze biurowym oraz - handlowym, przede wszystkim w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, a w drugiej kolejności – w Łodzi i Poznaniu. Tymczasem tereny pod zabudowę mieszkaniową będą nabywane przede wszystkim w Warszawie i Krakowie. - Na pozostałych rynkach lokalnych, takich jak Trójmiasto, Poznań czy Szczecin, jeżeli dojdzie do sprzedaży gruntów, będą to transakcje realizowane głównie przez lokalnych deweloperów. Dodaje, że w tym roku wartość transakcji może przekroczyć ubiegłoroczną sumę. –Większość zakupów na rynku gruntów inwestycyjnych będzie miała miejsce nadal w Warszawie.