Ten rok ma dużą szansę być dobrym dla inwestycji w akcje. Wyceny spółek są na historycznie niskich poziomach. Średnie wskaźniki cena do zysku czy też cena do wartości księgowej na większości parkietów świata są poniżej wieloletnich średnich. Historycznie tego typu wyceny kończyły się wcześniej czy później nadejściem istotnych zwyżek
Warto zwrócić uwagę na informacje płynące z USA. Tamtejsze indeksy od wrześniowego dołka wzrosły już 20 proc. i są na poziomach z października zeszłego roku. Widać wyraźną poprawę koniunktury gospodarczej. Dynamika zysków spółek jest najwyższa od około 50 lat, przy niskich giełdowych wycenach oraz 30-procentowym udziale gotówki w aktywach. Tak duży udział gotówki świadczy o potencjale do wykorzystania w przyszłości, czy to na inwestycje, co powinno poprawić sytuację gospodarczą, czy też na wypłaty dywidend, przejęcia lub na skup własnych akcji. Każda z tych sytuacji będzie wspierać rynek akcji.
Warto podkreślić, że historyczna analiza korelacji pomiędzy rynkami, która wyraźnie wskazuje na to, że pozostałe rynki kapitałowe świata kopiują wcześniej czy później zachowanie rynków amerykańskich, dobrze wróży również inwestycjom w akcje polskich spółek. Sytuacja gospodarcza w naszym kraju jest dobra, a historyczne wyceny akcji niskie.