Od początku 2012 roku Polacy mają nową możliwość dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Istnieje opcja założenia nowego indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Od kilku lat istnieje już indywidualne konto emerytalne, ale nowe IKZE ma ulgę podatkową. Wpłaty na IKZE będzie można odpisać od podstawy opodatkowania. Odłożyć będzie można maksymalnie 4 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. Nie więcej jednak niż 4 proc. od 30-krotności zarobków średnich. To oznacza, że maksymalnie na nowym koncie emerytalnym będzie można odłożyć w 2012 r. 4,2 tys. zł i taką kwotę można będzie odpisać od podstawy opodatkowania przy rozliczaniu PIT za 2012 r.

Blisko 40 instytucji finansowych planuje wprowadzić nowy produkt do oferty. Mniej niż 30 z nich zapewnia, że na pewno to zrobi. Niestety tylko kilka z nich zapewnia, ze uruchomi je już styczniu. Jedynie PZU Życie deklaruje, że IKZE będzie dostępne w ofercie od 2 stycznia. W styczniu nowy produkt wprowadzi także BPH TFI czy Aviva.