To wszystko brzmi jak scenariusz pięknego filmu, ale dzisiejszy postęp technologiczny i ciągłe ulepszanie nowoczesnych rozwiązań, pozwala urzeczywistnić ten film, któremu na imię Inteligentny Dom.
Inteligentne Domy lub Inteligentne Instalacje to pojęcia coraz częściej używane przez osoby związane z rynkiem nieruchomości. Głównym założeniem jest wprowadzenie do nieruchomości systemu, który zapewni nam bezpieczeństwo, komfort, oszczędność czasu i pieniędzy, a także będzie przyjazny dla środowiska.
Techniczna strona tej bajki jest bardzo prosta: jest to zbiór czujników zamontowanych w całym budynku, które podpięte są do jednego panela centralnego. Systemem sterować można za pomocą specjalnego pilota lub urządzeń mobilnych: smartfonów, tabletów czy laptopów.
Daje to możliwość nieograniczonych integracji urządzeń multimedialnych i elektronicznych.
Po pierwsze: bezpieczeństwo.
Jeden przycisk gwarantuje nam uzbrojenie domu w alarm, wyłączenie gniazdek z prądu (oczywiście, lodówka może zostać włączona), symulowanie obecności w domu poprzez zobrazowanie scenariuszy świetlnych na zasadzie włączania, przygaszania i wyłączania światła, a to tylko niektóre funkcje, które zapewnia nam Inteligentny Dom. Możesz zostać również powiadomiony wiadomością sms, kiedy Twoje dziecko bezpiecznie dotrze ze szkoły do domu.
Po drugie: komfort.
Wyżej wspomniana, świeżo parzona kawa, bez jakiejkolwiek ingerencji to tylko kropla w morzu możliwości elektronicznej inteligencji. Od teraz, przygotowanie kąpieli o Twojej ulubionej temperaturze za pomocą jednego kliknięcia, stanie się codziennością. Dzięki zainstalowanym lampom LED RGB, można sterować światłem poprzez dostosowanie koloru ściany do temperatury na zewnątrz, tworząc przy tym barwne mozaiki cieszące oko. Nieograniczone możliwości scenariuszy świetlnych pozwalają na różnicowanie natężenia światła, w zależności od sytuacji, np. do kolacji, do oglądania telewizji czy wizyty gości.
Nie trzeba już prosić sąsiada o podlewanie ogrodu, podczas Twojej nieobecności: zraszacze ogrodowe włączą się i wyłączą o określonej godzinie, jeśli np. poprzedniego dnia nie było opadów.
Po trzecie: oszczędność.
Bardzo ważny argument, przemawiający na korzyść elektronicznej inteligencji. Jednym ze sposobów oszczędzania, w przypadku Inteligentnego Domu, jest zarządzanie systemem ogrzewania. I jest to z pewnością spora oszczędność, ponieważ specjaliści obliczyli, że 60 % kosztów związanych z utrzymaniem domu to koszty ponoszone w związku z ogrzewaniem. A sposób na to jest bardzo prosty: dom podzielony jest na strefy używane i nieużywane. Jeśli akurat znajdujemy się w używanym pomieszczeniu, temperatura jest wyższa o parę stopni, niż w tych pomieszczeniach, których aktualnie nie używamy. Szacunkowo, koszty ogrzewania maleją o 10-30 %. Oszczędzać możemy również poprzez odpowiednie zarządzanie elektrycznością. Dzięki funkcji wyłączania urządzeń, z których aktualnie nie korzystamy (nawet tych z funkcją stand-by), koszty energii zużywanej w domu znacznie maleją.
Inwestycja w Inteligentny System sterujący naszym domem to droga impreza. Każdy system wyceniany jest indywidualnie, w zależności od tego, jakie rodzaje sterowań mają być zamontowane. Istotna jest również powierzchnia. Przyjmując, że dom ma około 200 m2 powierzchni, zamontowanie sterowników ogrzewania, rolet, światła, paneli dotykowych oraz istotnych dodatków, takich jak okablowanie i gniazda, wyniesie ok. 20 000 zł netto.
Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa, która po paru latach użytkowania z pewnością się zwróci, a przy tym podniesie wartość nieruchomości.
Katarzyna Surma, Dział Analiz WGN