Obecnie więcej firm zauważa potrzebę dopasowania przestrzeni biurowej do trybu i sposobu pracy swoich pracowników. Stworzenie możliwie najbardziej optymalnych warunków do pracy ma przynieść wzrost jej efektywności, co przekłada się na integracje i aktywność zespołu.
Najemcy coraz częściej projektują biura w formie otwartej przestrzeni, ale w podziale na różne strefy. Przestrzeń biurowa zaaranżowana według tej zasady oferuje stanowiska dostosowane do zróżnicowanych modeli pracy. W jej obrębie znajdują się zarówno tradycyjne stanowiska do pracy indywidualnej, jak również stanowiska do dowolnego wykorzystywania przez wszystkich pracowników, którzy w danym momencie ich potrzebują, bo np. zwykle pracują zdalnie.
Przestrzeń biurowa zaprojektowana zgodnie z koncepcją Activity Based Workplace zapewnia również miejsca do prowadzenia bieżących rozmów w niedużych grupach oraz wygodne miejsca do pracy zespołowej, w tym sale narad i spotkań służbowych. Nie ma przy tym mowy o umowności, podział przestrzeni biurowej na strefę formalną i kreatywną jest wyraźny.
Dzięki większej integracji zespołu i szybszej wymianie informacji, zwiększa się wydajność pracy.
Jacek Ochnik prezes Ochnik Development wyjaśnia, że nie tylko powierzchnia biur aranżowana jest zgodnie z zasadą tworzenia przestrzeni sprzyjającej pracy zespołowej. Nowoczesne budynki biurowe także zapewniają atrakcyjnie zagospodarowane części wspólne, służące nieformalnym spotkaniom i integracji pracujących w nich osób. - Takim miejscem w biurowcu może być sala bilardowa, sala ćwiczeń, czy pomieszczenia przeznaczone do relaksu, w których można wyciszyć się i odpocząć.
Przed wdrożeniem nowej koncepcji aranżacyjnej powierzchni biurowej, firmy przeprowadzają często analizy, które pozwalają określić, gdzie pracownicy spędzają najwięcej czasu i które części biura są najczęściej wykorzystywane. Wszystko po to by pracownikom było jak najwygodniej, aby nowe biuro mogło zapewnić maksymalny komfort i było możliwie najlepiej dostosowane do specyfiki pracy w firmie.
Według najnowszej analizy przeprowadzonej w Warszawie przez firmę Savills, ponad jedna trzecia (36 proc.) pracowników biur jest zdania, że nowoczesne biurowce to idealne miejsce pracy, ale kolejne 30 proc. badanych wskazało, że woleliby pracować w odnowionym, zabytkowym budynku. Ważniejszy od architektury budynku jest jednak dla ankietowanych kreatywny i nowoczesny wygląd biura.
Prestige public relations