Kupujący również nie są już obecnie tak beztroscy jak kilka lat temu, kiedy brali bez wahania wysokie kredyty we frankach na 100 metrowe i większe mieszkania. Istotne są dla nich także późniejsze koszty eksploatacji mieszkań.  
Według obliczeń Reas, mieszkania w stolicy wystawione są przez deweloperów średnio za ponad 7800 zł za metr. Analitycy tej firmy informują, iż w ostatnich kilku miesiącach średnie ceny ofertowe nieco wzrosły. Najtańsze mieszkania w stolicy znajdziemy na Białołęce. Większe lokale w inwestycjach znajdujących się w odleglejszych częściach dzielnicy oferowane są nawet po 4400-4600 zł za mkw.
W segmencie mieszkań popularnych, największą popularnością wśród nabywców na warszawskim rynku deweloperskim cieszą się niewielkie dwójki o powierzchni do 45 mkw. Zbyt dużego wzięcia nie mają kawalerki, szczególnie w tańszych dzielnicach miasta.  W następnej kolejności mieszkań chętnie wybieranych przez nabywców są mieszkania trzypokojowe o metrażu niewiele przekraczającym 50 mkw. Deweloperzy podkreślają, iż liczba klientów kupujących mieszkania trzypokojowe zwiększa się. 
Wojciech Stisz  z Barc Warszawa SA. przyznaje, że w realizowanej przez firmę inwestycji Tarasy Dionizosa, największym zainteresowaniem cieszą się małe dwójki o pow. do 40 mkw.  W drugim etapie projektu zaprojektowane zostało więcej trzydziestokilkumetrowych mieszkań dwupokojowych, które zastąpiły mniej funkcjonalne kawalerki. Cena i metraż dwupokojowych mieszkań nie odbiega zbyt wiele od mieszkań jednopokojowych, a ponadto kawalerki nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem nabywców.  W segmencie mieszkań trzypokojowych klienci najczęściej wybierali lokale o powierzchni do 58 mkw. 
Niemal połowa mieszkań w warszawskich inwestycjach ma dwa pokoje. Co trzeci lokal wystawiony na sprzedaż w powstających w stolicy osiedlach to mieszkanie trzypokojowe – wynika z analiz portalu nieruchomości Dompress.pl.
W roku bieżącym deweloperzy sprzedają niemal tak dobrze, jak w okresie boomu na rynku.
Dobrze zlokalizowane mieszkania z rynku pierwotnego o niedużym metrażu w stosunku do liczby pokoi szybko znajdują nabywców, w szczególności, że są tańsze od mieszkań używanych. Dlatego kupujący czekają nawet na ich odbiór do 2015 lub nawet 2016 roku. 
Największe spółki w pierwszych sześciu miesiącach br. wypracowały o ponad połowę lepsze wyniki sprzedaży niż rok temu. Firmy deweloperskie z giełdowego indeksu WIG poprawiły w tym czasie rezultat o prawie 40 proc. Zachęceni inwestorzy zaczęli budować kolejne osiedla. Jednak mimo wprowadzenia na stołeczny rynek rekordowo dużej ilości mieszkań w nowych projektach, stołeczna oferta zmalała. 
Na tak duży popyt wpłynął wzrost limitów w programie Mieszkanie dla młodych, który miał miejsce w kwietniu. Mimo tego, w dalszym ciągu w Warszawie limity są znacznie niższe od średnich cen rynkowych.
Jednak do podjęcia decyzji zakupu kupujących skłoniły przede wszystkim pozytywne sygnały płynące z gospodarki i wciąż relatywnie niskie ceny nieruchomości. Wiele osób podjęło decyzję  o inwestowaniu w nieruchomości nie tylko w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych, ale i z myślą o przyszłym wynajmie. 


Autor: Barc Warszawa SA.