Najpopularniejszą formą zarabiania w sieci jest sprzedaż i wypełnianie ankiet online. Jak podaje Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej, najczęściej z możliwości zarabiania w sieci korzystają: uczniowie i studenci (42 proc. ankietowanych w tej grupie), specjaliści z wyższym wykształceniem (32 proc.), pracownicy administracyjno-biurowi (28 proc.), właściciele prywatnych firm (27 proc.).
Dochód z sieci uzyskują także dyrektorzy, prezesi i członkowie kadry kierowniczej (13 proc.), natomiast niezmiernie rzadko zarabiają w ten sposób rolnicy (4 proc.), robotnicy niewykwalifikowani (5 proc.) oraz renciści (8 proc.).
Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym rzadko zarabiają w sieci (odpowiednio 6 proc. i 7 proc.), częściej zdarza się to osobom z wykształceniem średnim (16 proc.); natomiast w grupie badanych z wykształceniem wyższym dochody tą drogą stale lub od czasu do czasu czerpie prawie co trzeci respondent (31 proc.).
CBOS zbadał także, jakie formy zarobkowania w sieci cieszą się największą popularnością. 9,6 proc. osób zarabiało w sieci sprzedażą, a 4,3 proc. - wypełnianiem ankiet online. Inne wymienione przez respondentów rodzaje działalności zarobkowej w internecie to: gra na giełdzie, prowadzenie szkoleń, doradztwo, prowadzenie zakładów bukmacherskich, działalność ubezpieczeniowa, opracowywanie dokumentacji, przygotowywanie projektów graficznych, prace administracyjno-biurowe.
Badanie przeprowadzono w dniach 31 stycznia-6 lutego 2013 roku na liczącej 1111 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.