Przebudowa oczyszczalni ścieków, budowa 25-kilometrowej sieci kanalizacyjnej i dwukilometrowej magistrali wodociągowej - to elementy zakończonej właśnie największej ekologicznej inwestycji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak powiedział prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zdzisław Foremniak, najdroższym i kluczowym zadaniem była przebudowa i modernizacja już istniejącej Miejskiej Oczyszczalni Ścieków. "Te prace kosztowały ponad 27 mln zł. Teraz oczyszczalnia ma przepustowość 16 tysięcy 800 metrów sześciennych na dobę. To był strategiczny kontrakt budowlany w ramach projektu" - ocenił Foremniak. Mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia będzie służyła nie tylko mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego, ale także ościennym gminom, takim jak Bodzechów, Kunów i Ćmielów.
Jak zapowiedział prezes, na tym rozbudowa oczyszczalni się nie zakończy. W przyszłym roku planowana jest budowa trzeciego tzw. bioreaktora. "Jesteśmy na etapie ogłaszania dokumentacji przetargowej" - powiedział. Zbudowano też 25 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej, oraz dwukilometrową magistralę wodociągową.
Na przyszły rok pozostała jeszcze budowa tzw. przykanalików oraz związane z tym odtworzenie w niektórych miejscach nawierzchni dróg, wyjaśnił Foremniak. Inwestycje zrealizowano przy dofinansowaniu z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". Z tego źródła pochodziło ok. 37 mln zł. Ostrowiec Świętokrzyski jest drugim pod względem wielkości miastem województwa świętokrzyskiego, ma prawie 72 tys. mieszkańców.