Jednak kiedy w grę wchodzą często oszczędności całego życia lub kredyt, który będzie obciążeniem nawet na kilkadziesiąt lat, pomoc pośrednika może okazać się nieoceniona. Specjaliści morizon.pl podpowiadają, jak wygląda współpraca z pośrednikiem i jakie korzyści ze sobą niesie. Transakcje nieruchomościami obarczone są dużym ryzykiem. Bezpieczeństwo kupna czy sprzedaży zapewnia znajomość regulacji zawartych w wielu ustawach, niezbędna jest również wiedza ekonomiczna. Pomoc doświadczonego pośrednika może okazać się więc niezastąpiona. Profesjonalista nie tylko wesprze nas w dokonaniu wyboru, przedstawi atuty oraz wskaże wady interesującej nas nieruchomości, ale również oszacuje jej realną wartość i przeprowadzi nas przez skomplikowane formalności i zawiłości prawne, dzięki czemu transakcja przebiegnie bezproblemowo.
Pośrednik w obrocie nieruchomościami pilotuje długotrwały proces doprowadzający do zawarcia umowy kupna czy sprzedaży nieruchomości, pozwalając zaoszczędzić nam czas. Kojarzy uczestników transakcji, dopasowując wymagania każdej ze stron. Profesjonalny agent rzetelnie opisze lokal oraz zadba o jego odpowiednią promocję. Wie, jak atrakcyjnie skonstruować ofertę, a pozycjonując ją w różnego rodzaju portalach czy w prasie, zwiększa szanse dotarcia do większego grona odbiorców. Co ważne, zadaniem pośrednika jest sprawdzenie i zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów, weryfikacja stanu prawnego nieruchomości, udzielenie wsparcia w załatwianiu formalności oraz wytłumaczenie niezrozumiałych sformułowań prawnych zawartych w umowie. Współpracując z profesjonalistą, można oczekiwać pomocy w konstrukcji i negocjacji warunków umowy, a także wyliczenia opłat notarialnych i sądowych. Pośrednik służy również fachowym doradztwem. Właściciele często z różnych powodów np. przez sentyment do miejsca, niewłaściwie szacują wartość nieruchomości, przez co ich oferta nie przystaje do cen konkurencji. Pośrednik w obrocie nieruchomościami, jako profesjonalista doskonale orientujący się w stawkach obowiązujących na rynku, potrafi obiektywnie ocenić wartość lokalu oraz wszystkie jego wady i zalety. Bezpieczna współpraca z pośrednikiem Decydując się na współpracę z pośrednikiem, warto wcześniej zapoznać się z opiniami o rzetelności jego pracy, a także sprawdzić, czy posiada on licencję zawodową. Stanowi ona poświadczenie ukończenia odpowiednich studiów oraz posiadania wiedzy potwierdzonej certyfikatem nadawanym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wiarygodność pośrednika i numer jego licencji można sprawdzić w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami znajdującym się na stronie internetowej Ministerstwa Transportu.
Współpracując z pośrednikiem, mamy gwarancję bezpieczeństwa, a nasze prawa są chronione. Zawierając z profesjonalistą umowę pośrednictwa, możemy dochodzić odszkodowania w razie popełnienia przez pośrednika rażących błędów. Każdy pośrednik powinien także posiadać ubezpieczenie OC, co pozwala to na pociągnięcie go do odpowiedzialności cywilnej. Profesjonalista podlega również odpowiedzialności o charakterze dyscyplinarnym przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej, która może pozbawić go licencji.