Według nich władze spółki postanowiły już w tym roku rozpatrzeć oferty kupna gazety. Przygotowania do sprzedaży mogą ruszyć jeszcze przed odejściem prezez Marjorie Scardino, która ustąpi w styczniu. Jak twierdzą te same osoby, do pomocy przy transakcji nie został wynajęty żaden bank inwestycyjny.
Podczas 16-letniej kadencji Scardino broniła posiadania Financial Times, głównej brytyjskiej gazety finansowej. Zdaniem jednego z naszych źródeł Pearson może domagać się za tytuł nawet 1 mld funtów (1,6 mld dol.). Według dwóch innych osób gazeta jest warta co najmniej 1 mld dol. FT Group przynosi ok. 8% przychodu spółki Pearson i ok. 12% zysku. Do grona potencjalnych oferentów mogą należeć bogaci inwestorzy z Rosji, Bliskiego Wschodu albo Azji. Bloomberg LP, spółka-matka Bloomberg News złożyła wcześniej ofertę, która została odrzucona. News Corp. nie weźmie udziału w przetargu z powodu uwarunkowań prawnych – bowiem już posiada londyńską gazetę The Times. Według jednego ze źródeł oferty raczej nie złoży agencja Thomson Reuters. Rzecznik Thomson Reuters David Girardin oraz rzecznik News Corp. Nathaniel Brown odmówili komentarza. Rzeczniczka Bloomberg LP również nie chciała komentować doniesień. Rzecznik spółki Pearson nie udzielił na razie komentarza. FT Group posiada gazetę oraz 50% udziałów w tygodniku The Economist. W zeszłym roku ogłosiła 27-procentowy wzrost zysku operacyjnego do 76 mln funtów. Analityk Liberum Capital Ian Whittaker twierdzi, że grupa prasowa jest warta 777 mln funtów (1,2 mld dol.) na podstawie tegorocznych prognoz zysku. Kurs akcji spółki New York Times Co. wynosi obecnie 4,8-krotność Ebitdy.
Pearson rozwija przede wszystkim biznes edukacyjny oraz wydawnictwa specjalistyczne, które dostarczają teksty i oprogramowanie dla studentów i pracowników. Odbywa się to drogą kolejnych przejęć. Północnoamerykański oddział edukacyjny zapewnił w zeszłym roku ponad połowę zysku operacyjnego, który wzrósł o 19% do 493 mln funtów. W zeszłym tygodniu spółka zgodziła się na połączenie swojego wydawnictwa Penguin z Random House należącym do Bertelsmanna – powstanie w ten sposób największe wydawnictwo książkowe w Wlk. Brytanii i USA. Transakcja wskazuje na stopień determinacji firmy w skupieniu się na edukacji.