Trwające do 19 marca targi MIPIM należą do największych światowych spotkań pracowników sektora nieruchomości. W tegorocznej, 21 edycji tej imprezy, biorą udział uczestnicy z 80 państw.
Honorowe miejsce przypada w tym roku Polsce, gdyż - jak tłumaczą organizatorzy - jest to jedyny kraj UE, który w ubiegłym roku zanotował wzrost gospodarczy. W Cannes można odwiedzić stoiska około 150 polskich podmiotów gospodarczych, w tym blisko 40 miast oraz licznych biur nieruchomości i agencji konsultingowych. Na targach promuje się również wspólnie pięć najbiedniejszych regionów Polski wschodniej: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.Wątkiem przewodnim prezentacji miast będą przygotowania Polski do organizacji - http://wgn.pl/admin/artykuly.php?akcja=dodaj&id_kat=2&lang=plwspólnie z Ukrainą - mistrzostw Europy w piłce nożnej - Euro 2012. Swoje osiągnięcia i ofertę dla inwestorów zaprezentują na MIPIM cztery polskie miasta-gospodarze tego turnieju: Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk. Organizatorzy przygotowali ponadto szereg paneli i konferencji poświęconych Polsce. Atuty polskiej gospodarki prezentował we wtorek w Cannes wiceminister gospodarki Rafał Baniak, a naszą ofertę inwestycyjną przedstawił prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.Radca-minister Andrzej Szteliga, szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP we Francji, powiedział PAP, że silny udział Polski w MIPIM powinien "rozruszać" nasze miasta na dwa lata przed Euro 2012. Prestiżowy salon nieruchomości jest okazją - jak podkreślił - by zachęcić inwestorów zagranicznych do udziału w polskich projektach rozwoju infrastruktury: drogownictwa, transportu kolejowego czy hotelarstwa i gastronomii.
"Jeśli mówimy np. o francuskich inwestorach, to są oni bardzo zainteresowani naszymi projektami unowocześnienia kolei czy rozbudowy sieci hoteli i restauracji" - powiedział Szteliga. Zaznaczył, że w tych dziedzinach Francja ma duże doświadczenie.
Podczas targów prezentowane są także ambitne projekty urbanistyczne z różnych zakątków świata. Są wśród nich polskie przykłady, takie jak budowa nowoczesnych dzielnic mieszkaniowych na warszawskich Bielanach i Mokotowie czy wzniesienie wielkich centrów handlowych w Słupsku, Krakowie i Szczecinie.
Oprócz części biznesowej na MIPIM pojawi się akcent artystyczny, związany z obchodzonym w tym roku 200-leciem urodzin Fryderyka Chopina. Z inicjatywy władz Warszawy wystąpi w Cannes z recitalem chopinowskim znany polski pianista Janusz Olejniczak.


Źródło: onet.pl
Zdjęcia: WGN PRESS