Willa zbudowana w 1935 roku z pięknymi detalami architektonicznymi w stylu art deco, z zimowym ogrodem i artystycznie zaprojektowanym ogrodem.
Willa na Kampinoskiej z tradycją artystyczną, należąca od 1946 roku do rodziny Dzieduszyckich. Tu bywali wielcy muzycy, aktorzy i pisarze. Wielokrotnie nocował Konstanty Ildefons Gałczyński, Ksawery Pruszyński, Jerzy Waldorff. Częstymi gośćmi byli Jakub Rotbaum, Henryk Tomaszewski, Andrzej Markowski, Halina Czerny Stefańska. Tu rodziły się koncepcje Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, Wratislavia Cantans, Festiwalu Muzyki Współczesnej, wielu innych imprez. Wybitni pianiści ćwiczyli przed koncertami i przygrywali do tańca. Przyjaciele domu wstępowali na podwieczorek i zostawali na pół roku. W tym ogrodzie próbowali tancerze i pracowali rzeźbiarze, przez kilka miesięcy mieszkała w namiocie Kora z grupą MANAAM.


Ten dom budził się nocami, zawsze otwarty na niezwykłość i kreację, zawsze gotowy na przybyszów z daleka lub z sąsiedztwa. Tu znani i nieznani śpiewacy urozmaicali bankiety, a o wschodzie słońca szli z gospodarzami kąpać się do stawu w parku. W salonie tej willi odbywały się koncerty i próby teatralne, powstał kabaret "Dymek z papierosa", spektakle "Lwowskich Piosenek", filmowano programy telewizyjne i kręcono seriale, gosposie mówiły po francusku, po ukraińsku i robiły setkami pierogi.
 
Paulina Michniak, WGN
kwiecień 2011