Polskie budownictwo stawia na połączenie sypialni, kuchni i pokoju dziennego. Warto przemyśleć aranżację wnętrza tak, aby każda z tych funkcji została zachowana, a przestrzeń nie została zagracona.
Przede wszystkim należy pamiętać, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń i warto przemyśleć dobór barw przed urządzaniem. Architekci wnętrz nie polecają kolorów ciemnych, głęboko nasyconych, a przede wszystkim matowych. Świetnie za to sprawdzą się kolory pastelowe, jasne, a farby te odbijające światło. Dotyczy to zarówno kolorów ścian, mebli i dodatków.
Kawalerki to zazwyczaj duże pokoje wraz z aneksem kuchennym. Otwarta przestrzeń jest wręcz wskazana dla tak małych powierzchni, dobrze jest jednak wyraźnie oddzielić przestrzeń użytkową, taką jak kuchnia, od przestrzeni odpoczynkowej, czyli sypialni/salonu. Możemy w tym celu zastosować meble, przykładowo zrobić wyspę. Jeśli jednak nie ma na tyle miejsca w kuchni, może po prostu wykorzystać uskoki w ścianach lub zmiany faktur powierzchni i w tym miejscu postawić mały stół jadalny. Duża oferta małych stołów jadalnych wraz z chowanymi po nie krzesłami daje nam dowolność w aranżacjach.
W tym miejscu warto podkreślić istotną rolę aneksu kuchennego w całym wystroju. Ze względu na małe rozmiary kuchni, lepiej unikać ciężkich, rustykalnych mebli i pokusić się o wybór raczej tych prostych, jasnych i najlepiej bez otwartych szafek. Widoczność sprzętów i naczyń w otwartych szafkach sprawi, że wnętrze wyda się nam zagracone. Poza tym, te nowoczesne i proste meble kuchenne są z pewnością tańsze w zakupie i łatwiejsze (i znów, tańsze) w utrzymaniu czystości i konserwacji.
Meble wielofunkcyjne w pokoju sprawdzą się dużo bardziej niż meblościanki, które nie tylko przytłoczą wnętrze, ale nie będą miały multifunkcjonalnego charakteru, co dodatkowo zabierze nam przestrzeń. Warto wybrać zatem meble kompaktowe - rozkładane stoły, które ugoszczą naszych znajomych czy rodzinę, gdy wpadną z wizytą, a na co dzień nie będą zabierały dużo miejsca; przesuwne szafy z biurkiem wewnątrz, które nie tylko pomieszczą ubrania, ale będą również świetnym miejscem do pracy, które jednym przesuwnym ruchem będziemy mogli ukryć; a także rozkładane sofy z pojemnikami, gdzie schowamy nie tylko pościel, ale również..ubrania na zimę, czy inne szpargały. Takie multifunkcjonalne meble znowu pozwolą oszczędzić przestrzeń i pieniądze, ponieważ za cenę jednego mebla dostajemy dwa w jednym.
Jeżeli tylko nasze mieszkanie ma 3,5 metra wysokości to świetnym rozwiązaniem będzie budowa antresoli, na której ulokujemy naszą sypialnię. Dodatkowo, tym samym zyskamy kolejną powierzchnię do zagospodarowania meblami, które nie tylko będą służyć funkcjonalnością, ale również będą pełniły rolę schowków.
Ostatnią zasadą, o której należy pamiętać przy urządzaniu małych powierzchni – jak najmniej wzorów. Wzorzyste powierzchnie i faktury dominują we wnętrz, niepotrzebnie je pomniejszając i przytłaczając. Minimalne wzory dopuszczalne są na jedynie na małych dodatkach, na przykład poduszkach.
Nie sposób również zapomnieć o oświetleniu. Najlepiej wybrać lampy sufitowe, których światło rozproszone jest ku górze. Im bliżej sufitu będzie wisiała lampa tym lepiej, niewskazane są długie, wiszące żyrandole. I co ważne, lepiej skupić się na górnym oświetleniu i unikać lamp podłogowych, który po prostu niepotrzebnie zabiorą nam miejsce.
Katarzyna Surma, Dział Analiz WGN