Szczęśliwi posiadacze ogrodów mogą dowolnie aranżować swoje ogrody w różnorodne odmiany roślin, dodatkowo mogą upiększać swoje balkony i tarasy najróżniejszymi kwiatami, natomiast mieszkańcy bloków mają możliwość posiadania kwiatów tylko na balkonach i na balustradach dlatego warto zaplanować jakie kwiaty chcemy mieć na balkonie, aby pięknie się prezentowały i przyciągały wzrok sąsiadów. Nie wszystkie kwiaty sprawdzą się, aby posadzić je w doniczkach i zawiesić na balkonowej balustradzie, najlepiej zainwestować w kwiaty zwisające, które okazale będą kwitnąć cały sezon, a jedyne czego potrzebują to żyzna gleba, regularne podlewanie oraz nawożenie. Są one narażone na najmocniejsze słońce, dlatego muszą być do tego przystosowane. Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?


fot. Pixabay


Pelargonie

Pelargonie tworzą okazałe, bujne kępy kwiatów, są mniej wrażliwe na przesuszenie podłoża od innych roślin. Dobrą wiadomością jest to, że nie zaśmiecają swoimi przekwitłymi kwiatami balkonu, mogą rosnąć w pełnym słońcu jak i w zacienionym miejscu. Kwiaty są zazwyczaj w kolorach czerwieni i różu, już od maja można je wystawiać na balkon i będą pięknie wyglądały aż do października.

Wilec

Dla osób bardziej zaangażowanych polecamy wilce, które co prawda są pędami tylko jednorocznymi ale dla pięknych kolorów tych kwiatów warto, występują w barwie fioletowej, liliowej, niebieskiej a także różowej czy białej. Na pewno każdy wybierze odpowiadający mu kolor. Wilce potrzebują dużo wody, rosną bardzo szybko nawet do 4 m wysokości. Dobrze czują się w słońcu a także w półcieniu.


fot. Pixabay

Fuksja

Jest to piękna roślina wieloletnia, zimą może stać schowana w mieszkaniu lub piwnicy, a latem pięknie zdobi półcienisty balkon. Bardzo efektywnie wygląda posadzona w koszach lub skrzyniach, gdyż pięknie zwisa i tworzy piękną zasłonę wielobarwnych kwiatów. Należy uważać na przymrozki, których te kwiaty nie lubią, dlatego dobrze jest je wystawić na balkon w maju a schować pod koniec września.

Surfinia

Nie możemy zapomnieć o królowej balkonowych kwiatów, czyli surfinii. Występuje ona w wyjątkowych kolorach, często kolor fioletowy, różowy, biały a także czasem występują te kolory zmieszane ze sobą. Dodatkowo pięknie pachną, rosną w pełnym słońcu i dobrze się w nim czują, ale tylko pod warunkiem dobrego użyźniania oraz częstego podlewania – nawet 2 razy dziennie. Surfinie nie lubią wiatru, nagłych opadów więc warto ją okryć lub schować kiedy widzimy zbliżającą się burzę lub ulewę.

Balkon wspaniale ozdobiony różnymi kwiatami przyciąga uwagę przechodniów oraz cieszy oko właściciela, oprócz podlewania i nawożenia kwiatów warto pamiętać także o bezpieczeństwie, ponieważ ciężkie donice zawieszone na barierce stwarzają zagrożenie dla osób przechodzących pod balkonem, gdyż mogą po prostu zerwać się i spaść na kogoś. Należy zorientować się ile kg może unieść uchwyt, aby bezpiecznie utrzymać nasze wyhodowane kwiaty.