Wybór odpowiedniego drewna – jakie gatunki najlepiej nadają się do łazienki ?

Drewno i woda to nie zawsze duet, który może się tylko i wyłącznie wzajemnie wykluczać - potrafi też przez lata ze soba dobrze koegzystować. Pomyślmy tylko: łodzie od zawsze budowano z drewna, drewniane są też elewacje, płoty, tarasy i altany, a nawet pokrycia dachów, jak gont drewniany. Te zewnętrzne elementy drewniane przez całe lata narażone są na dużo trudniejsze warunki wilgotnościowe, niż te, które zwykle występują w łazience. Drewno i woda naprawdę dobrze mogą ze sobą współpracować, jeśli właściwie dobierzemy gatunek i zabezpieczymy całość odpowiednią impregnacją.

Są gatunki drewna, które szczególnie polecane są do zastosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Do zastosowania w łazience, z gatunków rodzimych najlepszym wyborem będą olcha i robinia. Dobrym wyborem będzie też wiąz, klon, brzoza, jesion, orzech włoski, czereśnia lub daglezja.
Z gatunków bardziej egzotycznych polecane są te o wysokiej zawartości olejów naturalnych i żywic: teak, iroko, cedr, wenge.
Uwaga jednak na piękne, egzotyczne drewno merbau i jatoba – oba gatunki posiadają barwnik, który może mocno barwić na czerwono, w trakcie użytkowania, np. zostawiając plamy na ręcznikach.
Godny uwagi jest też dąb szlachetny, jednak tutaj warto jest mieć świadomość, że niewłaściwa lub za słabą impregnacja, może powodować wystąpienie plam lub przebarwień. Dębina może tak zareagować w kontakcie z niektórymi środkami czystości i dezynfekcji, jeśli przedostaną się one do surowego drewna.

Właściwa impregnacja – klucz do sukcesu.

Druga, bardzo istotna kwestia, to dobranie odpowiedniej i właściwie przeprowadzonej impregnacji. Najlepiej sprawdza się tu impregnacja pod ciśnieniem, która sprawia, że impregnat wnika głębiej w strukturę drewna, chroniąc przed grzybami, pleśniami i drobnoustrojami.
Można też zastosować kilkukrotne olejowanie specjalnymi olejami do drewna. Polecane jest zastosowanie trzech lub czterech warstw oleju. Niestety ma to swoją wadę, gdyż taką impregnację olejami należy powtarzać co jakiś czas, aby metoda ta zachowała ten sam poziom skutecznej ochrony.
Jednak wizualnie jest to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na szlachetnym wyglądzie drewna. Olej dodatkowo podkreśla słoje i wyciąga kolor, pozostawiając powierzchnię elegancką i matową. Po zaolejowaniu drewno zachowuje swój naturalny charakter, dalej możemy wyczuć dotykiem jego strukturę i układ włókien. Dodatkowo olejowane drewno, mimo że nie chłonie wilgoci – może ono swobodnie oddychać.

Lakier z kolei daje połysk lub satynę i pokrywa drewno warstwą, która daje zupełnie inny efekt, mniej naturalnie matowy, niż olej. Jednak raz przeprowadzone prawidłowo lakierowanie drewna, zabezpiecza je skutecznie na lata, dzięki czemu nie musimy tej czynności regularnie powtarzać, jak w przypadku olejowania.
Lakierem pokrywamy drewno tylko od góry oraz od boków – spód elementów drewnianych pozostawiamy surowy, aby drewno mogło w ten sposób oddychać. Zapobiegnie to ewentualnemu pęcznieniu drewna i pękaniu warstw lakieru, w razie gdyby w jakiś sposób wilgoć dostała się do środka, pod lakier. Ponieważ lakier stanowi nieprzepuszczalną i nieoddychającą membranę, ale tylko wtedy gdy jest ona szczelna – może się zdarzyć, że woda wniknie przez mikrouszkodzenia czy niedokładanie zalakierowaną powierzchnie i nie ma jak wyparować. Wtedy może to powodować dalsze uszkodzenia, zarówno zawilgoconego drewna, jak i pękającego pod wpływem puchnięcia drewna, lakieru.

 

Gdzie w łazience można zastosować drewno ?

W łazience możemy zastosować drewno w naprawdę wielu miejscach. Pierwsza myśl, to oczywiście drewniane meble, ale nie tylko. Meble drewniane są trwałe, estetyczne, szlachetne – a dobrze zabezpieczone, przetrwają całe dekady. Drewniane meble to najlepszy wybór, w porównaniu do mebli z płyt wiórowych czy drewnopodobnych, które po czasie odpryskują, łatwo je uszkodzić, są nietrwałe i nie można ich ponownie zregenerować, po prosu szlifując i ponownie impregnując.
Co raz częściej można spotkać drewniane obudowy wanny i podesty pod prysznic.
Ciekawie wyglądają drewniane blaty pod umywalkę, czy to w formie grubej, surowej w formie deski z korą i sękami – czy w formie eleganckiego, klasycznie obrobionego blatu.
Piękny efekt daje drewno, zastosowane jako okładzina ścienna, czy w formie dekoracyjnych paneli na ścianie.
Ponieważ drewno jest dobrym izolatorem i daje przyjemne wrażanie ciepła i przytulności, jest świetną alternatywą zamiast chłodnych w odbiorze płytek podłogowych.

 

Bambus – tańsza alternatywa dla drewna.

Ciekawą alternatywną dla drewna jest bambus. Choć bambus nie jest drzewem, a trawą o zdrewniałej łodydze. Wyroby z niego konkurują z wyrobami z drewna, nie tylko atrakcyjniejszą ceną, ale też wieloma innymi walorami. Wyglądem bambus bardzo przypomina drewno i niewprawne oko może mieć trudności z rozpoznaniem różnicy w pierwszej chwili. Bambus jest bardzo wytrzymały i niezwykle twardy – swoją twardością przewyższa buk i dębinę. Do tego jest lekki i elastyczny. Jego pozyskanie jest dużo tańsze, niż drewna. Wszystko dlatego, że bambus rośnie bardzo szybko, nawet metr na dobę. Jego uprawa jest łatwa, pędy dorastają do 40 metrów, można je ścinać już 5-7 latach, nie potrzebuję nawożenia, a ścięty bambus – sam odrasta.
Po odpowiedniej impregnacji, bambus jest tak samo odporny na wilgość, jak drewno i trwały na lata. Możemy go lakierować, czy też olejować.

W łazience bambus możemy najczęściej spotkać wśród systemów do przechowywanie, gdyż bardzo chętnie są one wykonywane z bambusa. Koszyczki, bambusowe pojemniki i organizery, ramy lustra, lekkie szafki łazienkowe i kontenerki na ręczniki - to tylko kilka propozycji najczęściej spotykanych w łazience Jego dekoracyjność, w szczególności w zestawieniu z bielą, oraz atrakcyjna cena sprawiają, że stał się niezwykle popularny i chętnie wybierany. I do tego naprawdę dobrze komponuje się z drewnem, nawiązując do niego podobieństwem barw.

Jak pielęgnować elementy drewniane w łazience ?

Powierzchnie drewna wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć lekko zwilżoną ściereczką. Trudniejsze zabrudzenia można usunąć za pomocą delikatnego środka czyszczącego, najlepiej przeznaczonego do konserwacji drewna. Środki te często zawierają w swoim składzie wosk lub olej, co dodatkowo zabezpiecza i chroni powierzchnie drewna przed plamami i wilgocią.

Umiejętne zastosowanie drewna w łaziance może stworzyć naprawdę niesamowite aranżacje na lata. Jak widać, drewno, dzięki ciepłemu wyglądowi, trwałości, łatwości renowacji, jest bardzo dobrym wyborem w łazience. Wywiera pozytywny wpływ na ludzkie samopoczucie, tworzy ciepły i relaksujący klimat, a tego nam przecież potrzeba w domowych przestrzeniach, zwłaszcza w łazience. Pomaga też zachować zdrowy mikroklimat w pomieszczaniu, poprzez swój wpływ na przepływ wilgoci w powietrzu i jej powolne oddawanie. Warto też rozważyć ciekawą alternatywę, jako jest bambus. Bambusowe meble, okładziny, panele podłogowe nie ustępują właściwościom drewna.