Rynek mieszkań na wynajem rośnie siłę. W ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosły stawki najmu za lokale mieszkalne. Dla ich właścicieli oznacza to jedno – wzrost rentowności. Z uwagi na rosnącą ilość zapytań o lokale mieszkalne, spada konkurencja na rynku. Bieżąca, sprzyjająca sektorowi najmu sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że coraz więcej inwestorów jest zainteresowanych nabyciem M. w celach biznesowych.
Spis treści:
Lokale mieszkalne do wynajęcia
Inwestowanie w nieruchomości wciąż modne
Ukraińcy napędzają sektor najmu
Sytuacja sektora mieszkań na wynajem w Polsce
Polacy, którzy poszukują obecnie mieszkania na wynajem, mają do dyspozycji naprawdę szeroką bazę ofert do wyboru. W ostatnim czasie ten sektor rynku nieruchomości naprawdę rozkwitł. Mieszkania na wynajem dostępne są praktycznie w każdej dzielnicy dużych miast regionalnych. Ich ceny są przy tym dość zróżnicowane. Lokale mieszkalne różnią się także pod kątem metrażu, standardu, ilości i rozkładu pomieszczeń. Z tego względu najemcy mają naprawdę szerokie pole do popisu przy wyborze preferowanego M. do wynajęcia. Z uwagi na to, że stawki za najem lokali mieszkalnych się zwiększyły, adekwatnie wzrosła również rentowność tego rodzaju inwestycji.
fot. WGN Kalisz / Mieszkanie na wynajem w Kaliszu
Lokale mieszkalne dobre pod inwestycję?
Osoby, które planują nabyć lokal mieszkalny w celach inwestycyjnych, również mogą wybierać spośród wielu ofert dostępnych obecnie na rynku. W sprzedaży są zarówno atrakcyjne lokale mieszkalne z rynku pierwotnego, jak i lokale z rynku wtórnego. Najszybciej sprzedają się M. o niewielkiej powierzchni, które można nabyć za stosunkowo najniższą cenę rynkową. Kompaktowe kawalerki oraz komfortowe lokale mieszkalne dwupokojowe liczą sobie najwięcej zapytań.
Tego rodzaju M. są popularne zarówno na rynku pierwotnym, jak również na rynku wtórnym. Kupujący zwracają uwagę na lokalizację, dostęp do parkingu, bliskość komunikacji miejskiej oraz poziom rozbudowania infrastruktury otoczenia. Istotnym kryterium wyboru jest także standard budynku oraz stan techniczny samego lokalu mieszkalnego. W przypadku lokali mieszkalnych z co najmniej dwoma pokojami, nabywcy sprawdzają również, czy są to rozkładowe M. Jest to bardzo istotne, ponieważ przy lokalach nierozkładowych właściciel M. nie będzie mógł wynająć osobno poszczególnych pokoi, co jest obecnie bardzo popularną praktyką.
Mieszkania na wynajem, które szybko znajdują najemców
Popularność mieszkań na wynajem zależy od wielu czynników. Właściciele lokali mieszkalnych powinni w pierwszej kolejności określić grupę docelową swoich M. W przypadku studentów najlepiej sprawdzają się mieszkania na wynajem zlokalizowane blisko uczelni wyższych. Istotny jest przy tym łatwy oraz szybki dostęp do środków komunikacji miejskiej oraz bogato rozbudowana infrastruktura otoczenia, zwłaszcza pod kątem ilości punktów gastronomicznych.
Jeśli najemcami mają być single lub młode pary startujące w życiu zawodowym, to często chętnie wybierają one ścisłe centrum miasta. Zapewnia im to łatwy dostęp do wielu miejsc pracy, a także umożliwia korzystanie z punktów gastronomiczno-rozrywkowych oraz miejsc kulturalnych. Rodziny z dziećmi chętnie wynajmują lokale mieszkalne położone dalej od centrum, za to w niewielkiej odległości od szkół, przedszkoli i żłobków. Istotna jest dla nich również bliskość dużej liczby terenów zielonych i rekreacyjnych. Parki i ogólnodostępne place zabaw będą więc tutaj dużym atutem.
fot. WGN Nowa Sól / Mieszkanie na wynajem w Lubinie
Uchodźcy z Ukrainy napędzili polski rynek najmu?
Krótko po wybuchu wojny na Ukrainie do Polski napłynęła fala uchodźców wojennych. Osoby te potrzebowały szybkiego schronienia, które czasowo oferowali Polacy we własnych domostwach. Obecnie wiele z tych osób osiadło w Polsce na dłuższy czas, w związku z czym postanowiły one poszukać własnego mieszkania na wynajem. W efekcie wzrosła liczba zapytań o lokale mieszkalne przeznaczone do wynajęcia. Sytuacja ta sprzyja właścicielom M., ponieważ w efekcie dużego zapotrzebowania na mieszkania na wynajem, spadła rynkowa konkurencja.
Właściciele lokali mieszkalnych nie muszą więc obniżać cen, aby uatrakcyjnić wynajmowane przez siebie M. W efekcie daje się zauważyć wzrosty stawek za wynajem. Jest to widoczne zwłaszcza w dych miastach regionalnych oraz stolicy, gdzie jeszcze do niedawna można było wynająć lokal mieszkalny po dużo przystępniejszej wysokości czynszu.
Rynek pierwotny kontra rynek wtórny – czy dla najemcy to jest istotne?
Czy mieszkania na wynajem wybierane są przez najemców pod kątem rynku, z jakiego pochodzą? Czy lepsze są lokale z rynku pierwotnego, czy może te z rynku wtórnego? Oczywiście standard i prestiż inwestycji są istotne, jednak nie najważniejsze. Najemcy dużo większą uwagę przywiązują do ceny najmu, lokalizacji mieszkania na wynajem, rozkładu i ilości pomieszczeń, poziomu rozbudowania infrastruktury otoczenia itp. Ważny jest także dostęp do przystanków komunikacji miejskiej, które zapewnią sprawną komunikację w ramach pozostałych dzielnic, oraz z centrum miasta.
Zmotoryzowani najemcy z pewnością zweryfikują, czy w ramach osiedla dostępne są wolne miejsca parkingowe. Tego rodzaju kryteria są dla nich dużo bardziej istotne, niż to, czy lokal mieszkalny pochodzi z rynku pierwotnego, czy też z rynku wtórnego. Oczywiście porównanie to opiera się na założeniu, że lokale mieszkalne są wykończone i gotowe do zamieszkania.
fot. WGN Szczecin / Apartament na wynajem w Szczecinie
Atrakcyjne oferty M. na wynajem z bazy WGN
Obecnie na rynku można znaleźć wiele ciekawych ofert mieszkań na wynajem. Poniżej prezentujemy przykładowe, pochodzące z bazy ofert biur WGN. Za przykład posłużą nad oferty mieszkań na wynajem we Wrocławiu. Wyłącznym agentem prezentowanych poniżej mieszkań na wynajem jest WGN Wrocław Rental. Podany jest wyłącznie czynsz z tytułu miesięcznego najmu, bez opłat dodatkowych, takich jak media.
We wrocławskiej dzielnicy Krzyki, na osiedlu Gaj, do wynajęcia jest lokum mieszkalne o powierzchni prawie 64 metrów kwadratowych. Najemcy mają do swojej dyspozycji 3 przestronne pokoje. Lokal mieszkalny mieści się na 1 piętrze w 5.kondygnacyjnym budynku. Lokalizacja zapewnia dogodny dojazd do centrum oraz dostęp do bogato rozwiniętej infrastruktury handlowo-usługowej. Czynsz najmu wynosi 3 200 złotych miesięcznie. Możliwy jest najem okazjonalny.
Innym przykładem jest oferta mieszkania na wynajem położonego we wrocławskiej dzielnicy Stare Miasto. Lokal mieszkalny o powierzchni nieco ponad 37,5 metrów kwadratowych oferuje 2 przestronne pokoje. M. mieści się na 2 piętrze 5.kondygnacyjnego budynku. W najbliższej okolicy znajdują się liczne restauracje, kawiarnie, punkty handlowe i usługowe. Preferowany jest najem okazjonalny. Miesięczny czynsz najmu wynosi 2 200 złotych.
We wrocławskiej dzielnicy Fabryczna można wynająć lokum mieszkalne o powierzchni 66 metrów kwadratowych, oferujące 3 przestronne pokoje mieszkalne. Lokal znajduje się na parterze 9.kondygnacyjnego budynku, który został oddany do budowy w 1982 roku. W salonie znajduje się wyjście na przestronny balkon. Czynsz najmu wynosi 2 700 złotych miesięcznie. Również w tym wypadku preferowany jest najem okazjonalny.