Spis treści:
Co decyduje o cenie wynajmu mieszkania
Jak przygotować nieruchomości do wynajęcia
Jak znaleźć idealnego najemcę?
Korzyści ze współpracy z biurem nieruchomości
Wynajem nieruchomości w celach inwestycyjnych jest uważany za jedną z bardziej opłacalnych form lokowania i pomnażania kapitału. Jednak, aby przynosiło to oczekiwane profity, trzeba zadbać o kilka ważnych aspektów, m.in. przegotować odpowiednio nieruchomość, aby uzyskać najwyższą cenę. Warto mieć świadomości, jakie czynniki wpływają najbardziej na cenie wynajmu mieszkania.
Co decyduje o cenie wynajmu mieszkania
Cena wynajmu mieszkania zależy od wielu czynników, które określają jego atrakcyjność oraz wartość rynkową. Oto najważniejsze z nich:
Lokalizacja
Lokalizacja jest jednym z najistotniejszych czynników, które w stopniu decydującym wpływają na wartość mieszkania. Mieszkania położone w centrum miasta, lub w pobliżu stref biznesu, uczelni wyższych, także spokojne, prestiżowe dzielnice obfitujące w parki i zieleń, ale za to dobrze skomunikowane z resztą miasta zwykle osiągają wyższe ceny wynajmu. Jest nie większy popyt, szybciej więc można je wynająć.
Wielkość i układ mieszkania
Powierzchnia mieszkania, układ i liczba pokoi to kolejny czynnik, mający duży wpływ na cenę. Większe mieszkania, oferujące więcej pokoi są zazwyczaj droższe, choć może być na nie mniejszy popyt niż na te z najpopularniejszego segmentu: mieszkania dwupokojowe i kawalerki cieszą się największym wzięciem od wielu lat.
Stan techniczny i standard wykończenia
Wyższe ceny osiągają mieszkania świeżo po remoncie (tzw. pierwszy najem), z wysokiej jakości wykończeniem i nowymi instalacjami. Nie bez znaczenia jest też standard budynku, w którym mieści się lokal mieszkalny. Dobrze utrzymane budownictwo, czysta klatka schodowa, nowoczesna winda, zadbane części wspólne – to wszystko również wpływa na wartość mieszkania.
Wyposażenie i udogodnienia
Na cenę ma wpływ standard wyposażenia: meble czy nowoczesny sprzęt AGD, klimatyzacja, a także dodatkowe udogodnienia, takie jak miejsca parkingowego czy komórka lokatorska. Od kilku lat najemcy chętniej wybierają mieszkania, które posiadają balkon, taras lub ogródek. Wszystkie te czynniki mogą znacząco podnieść cenę wynajmu.
Popyt i podaż na rynku
Aktualna sytuacja rynkowa, czyli stosunek popytu do podaży, ma bezpośredni wpływ na ceny wynajmu. Duży popyt na mieszkania studenckie to zwykle koniec wakacji i początek jesieni – co wpływa na wyższe ceny najmu tych konkretnie mieszkań, które są atrakcyjne dla studentów w tym czasie. Ceny na rynku na dynamicznie się zmieniają, warto więc obserwować rynek, zawracając uwagę na podobne oferty. Warto tez brać pod uwagę korektę na negocjacje – nie zawsze cena podana w ogłoszeniu jest finalną ceną podpisani umowy najmu.
Czas trwania umowy najmu
Wynajem krótkoterminowy, np. na kilka tygodni, miesięcy, zwykle wiąże się z wyższą ceną niż wynajem długoterminowy.
Przygotowanie nieruchomości do wynajmu
Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne przy wynajmie nieruchomości. Najemcy preferują mieszkania w dobrym stanie, nowoczesne i oszczędne w utrzymaniu. W dobie rosnącej konkurencji na rynku wynajmu oraz coraz bardziej wymagających klientów – zadbanie o standard lokalu jest istotne, jeśli chcemy otrzymać dobrą cenę i liczymy na długi najem.
Remont i wyposażenie nieruchomości
Przygotowanie nieruchomości do wynajmu często wymaga remontu, modernizacji oraz odpowiedniego wyposażenia lokalu pod wynajem. Należy wziąć pod uwagę stan techniczny instalacji elektrycznej, wodnej i grzewczej, a także na stan podłóg, ścian i okien.
Aranżacja wnętrz
Wybierając materiały i styl wykończenia, warto postawić na trwałość i uniwersalność. Aranżacja wnętrz, czyli meble, kolorystyka i dekoracje powinny być dopasane do siebie pod względem wizualnym, a jednocześnie neutralne i z zachowaniem umiaru. Warto rozważyć dodatkowe udogodnienia, takie jak pralka, zmywarka, szybki internet czy miejsce parkingowe, aby znacząco zwiększyć atrakcyjność oferty i uzasadnić wyższą cenę wynajmu.
Standard a preferencje najemców
Różne grupy najemców mają zwykle rożne wymagania. Ważne by dostosować standard i wyposażenie zarówno do lokalizacji, jak i standardu budynku jak i właśnie do wymagań grupy docelowej. Studenci będą mieli inne oczekiwania do wyposażenia i ceny, niż kadra menadżerska czy rodziny z dziećmi.
Jak znaleźć idealnego najemcę?
Proces weryfikacji i selekcji najemców
To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli mieszkań do wynajęcia. Na pewno pomorze w tym dopełnienie kilku kroków, choć nigdy nie mamy tak naprwdę 100% pewności, jak ułoży się współpraca. Jeśli lokal jest dobrze przygotowany pod wynajem a cena wynajmu jest adekwatna, to warto się zastanowić do jakiej grupy odbiorców kierujemy ofertę.
Znalezienie uczciwego najemcy wymaga przeprowadzenia starannej weryfikacji kandydatów, która musi być zgodna z przepisami prawa, m.in. RODO. Sprawdzenie historii najmu, zdolności kredytowej oraz referencji pomaga wyselekcjonować rzetelnych najemców, co minimalizuje ryzyko problemów w przyszłości.
Kolejnym ważnym krokiem jest podpisanie dobrej, prawidłowo skonstruowanej umowy najmu, lub ewentualnie najem okazjonalny.
Dobrym pomysłem jest współpraca z renomowanym biurem nieruchomości, które ma doświadczenie na lokalnym rynku, znając jego przepisy, dynamikę oraz ewentualne zagrożenia. Może to znacząco pomóc w bezpieczeństwie transakcji, uzyskaniu najlepszej ceny za wynajem oraz znalezieniu dobrych najemców.
Korzyści ze współpracy z biurem nieruchomości
Zlecenie wynajmu mieszkania warto powierzyć agencji nieruchomości. Wiele firm czy korporacji poszukuje lokum dla swoich pracowników, zwłaszcza tych z wyższego szczebla – poprzez współprace z biurem nieruchomości. Biura nieruchomości współpracują między sobą w specjalnym systemie. Warto być w takiej bazie , a umożliwia to podpisanie umowy pośrednictwa z biurem.
Profesjonalne zdjęcia, dobry opis oferty stworzony przez agencję – to wszystko przyciąga większą liczbę potencjalnych najemców, co zwiększa szanse na szybkie wynajęcie nieruchomości w satysfakcjonującej cenie.
Podsumowanie
Świadomość czynników, wpływających na cenę najmu, czynsz najmu adekwatny do jakości, atrakcyjna lokalizacja, badanie rynku i jego zmiennej dynami cen – to wszystko zwiększa szanse na wynajem mieszkania w najlepszej cenie.