Mieszkanie pod wynajem to doskonała inwestycja, na która decyduje się coraz więcej osób posiadających wolny kapitał do zainwestowania. Jednakże, aby uzyskać z niej maksymalne zyski przy jednocześnie mało problemowym sposobie dodatkowego dochodu należy zastosować kilka przydatnych rozwiązań, dzięki którym wynajem mieszkania przebiegnie sprawnie i po naszej myśli.

Spis treści:

1. Nieruchomość dla konkretnej grupy docelowej
2. Na co zwrócić uwagę przed wynajęciem mieszkania?
3. Decyzyjność najemcy
4. Atrakcyjne ogłoszenie to podstawa
5. Efektywna prezentacja

 

Mieszkanie pod wynajem dla konkretnej grupy docelowej

Decydując się na przeznaczenie mieszkania pod wynajem, kluczowym jest zdecydowanie na samym początku o rodzaju najemcy. Jego wybór determinuje dalszy proces przygotowania mieszkania. Przeznaczając nieruchomość na wynajem dla studentów najważniejszą kwestią jest jego funkcjonalność oraz umeblowanie. Studenci nie przeprowadzają się do miasta wraz z meblami dlatego też dostępność wszelkich sprzętów AGD będzie dodatkowym atutem. Przeznaczenie nieruchomości dla studentów wiąże się natomiast z większym prawdopodobieństwem wystąpienia różnego rodzaju problemów począwszy od zniszczeń w mieszkaniu po najem krótkoterminowy i ponowne poszukiwanie najemcy. Z kolei całkowicie innego przygotowania oraz wyposażenia będzie potrzebować lokal przeznaczony do wynajmu dla rodzin z dziećmi. Tego typu najemcy głównie wymagają wyższego standardu wyposażenia mieszkania jednocześnie zwracając uwagę na sposób wykończenia oraz czystość. Warto zadbać o podzielenie mieszkania na strefę dzienną i nocną oraz o to aby wnętrze sugerowało jego możliwe przeznaczenie. Powinniśmy również pomyśleć o różnego rodzaju udogodnieniach takich jak miejsce na przechowywanie wózka. Kolejnym typem najemcy są pary oraz single, którzy w większości przypadków znaczną część dnia spędzają w pracy, natomiast mieszkanie stanowi dla nich bezpieczny azyl. Dość częstym warunkiem stawianym przez tą grupę najemców jest wysoki standard wykończenia oraz lokalizacja w centrum miasta.


Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na wynajem w nowym budynku Szczecin 

Dostosowanie mieszkania pod wynajem 

Odświeżenie mieszkania przed wynajmem nie zawsze wiąże się w dużym nakładem pieniężnym, a może pozytywnie wpłynąć na odbiór potencjalnych najemców, szczególnie gdy mieszkanie było wcześniej wynajmowane przez innych lokatorów. Podstawową czynność stanowi odmalowanie ścian. W przypadku lokalu przeznaczonego do zamieszkania dla innych osób, najbezpieczniejsze będzie zastosowanie neutralnej palety barw, która nie przytłoczy potencjalnych najemców, a w pozytywny sposób wpłynie na ich odczucia. Najpewniejszy wybór stanowi biel, która nadaje wnętrzu klasy, optycznie je powiększa, a tym samym jest najtańszym rozwiązaniem. Bardzo ważne jest, aby przed wynajęciem mieszkania sprawdzić wszystkie instalacje, aby zaoszczędzić zarówno sobie jak i najemcom niepotrzebnych pretensji, czy zarzutów do zapisów w umowie. Warto zwrócić uwagę na wszelkie zanieczyszczenia lub usterki, które po wynajęciu mieszkania mogą doskwierać najemcom. Dużą rolę w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem odgrywa kuchnia oraz łazienka. Pomieszczenia te mogą być największym atutem, a zarazem minusem wnętrza. To właśnie ich funkcjonalność oraz estetyka najbardziej wpłyną na szybkość wynajęcia mieszkania. Bardzo ważny aspekt przy wynajmowaniu lokali mieszkalnych stanowi ich urządzenie. Aby podnieść atrakcyjność nieruchomości należy wyeksponować jej zalety oraz zwrócić uwagę na elementy dekoracyjne takie jak zasłony, czy dodatki do łazienki, dzięki którym nasze wnętrze wizualnie będzie wyglądać lepiej. 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na wynajem w nowym budynku Wrocław

 

W jakich kwestiach może decydować najemca?

Coraz częściej w dodawanych ogłoszeniach mieszkań na wynajem dostrzec można propozycję wynajmujących o odłożeniu prac wykończeniowych do czasu podjęcia decyzji potencjalnych najemców o najmie. Dodanie informacji w ogłoszeniu, że wnętrze zostanie pomalowane lub dostosowane do preferencji przyszłych najemców wzbudza w nich większą chęć do pozytywnej decyzji, ponieważ wprowadzą się do mieszkania, w które zostanie wykończone według ich gustu. Kolejnym ważnym aspektem dla najemcy jest zawarcie informacji o możliwości posiadania zwierząt. Wiążą się z tym oczywiście obawy przez zniszczeniem mieszkania, pobrudzeniem ścian, czy podrapaniem mebli, aby zabezpieczyć siebie oraz swoją nieruchomość warto zaznaczyć w umowie konieczność natychmiastowego naprawienia lub pokrycia kosztów za wszelkie zniszczenia wyrządzone przez zwierzę.

 

Moc dobrze napisanego ogłoszenie mieszkania na wynajem

Aby poniesione koszty remontu nie poszły na marne kluczowym jest stworzenie atrakcyjnego ogłoszenia mieszkania na wynajem, które umieścimy na różnych portalach. Najważniejsze, aby było ono merytoryczne, estetyczne oraz aby zawierało podstawowe informacje o prezentowanej nieruchomości, takie jak: powierzchnia, piętro, lokalizacja, liczba pomieszczeń wraz z ich metrażem, sprzęty oraz meble, które będą do dyspozycji najemcy, stan techniczny, komunikacja, opis najbliższej okolicy oraz cena podzielona na cenę najmu oraz wysokość opłat i kaucji. Treść główna ogłoszenia powinna być krótka ale szczegółowa i konkretna. Warto wyróżnić niektóre parametry mieszkania jako zalety np. fakt zlokalizowania mieszkania na parterze lub informacja o windzie w bloku, która ułatwi zamieszkanie rodzinom z dziećmi i osobom starszym. Należy zadbać o to, aby w treści ogłoszenia nie pojawiały się zdrobnienia, zbyt osobiste wzmianki oraz bezsensowne przymiotniki. Wyremontowane mieszkanie z perfekcyjnie stworzonym opisem nie przyciągnie do siebie potencjalnych najemców bez profesjonalnie wykonanych zdjęć. Umieszczone zdjęcia muszą być aktualne, a to co się na nich znajduje atrakcyjne. Przed wykonaniem zdjęć należy posprzątać mieszkanie, pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, przez które wnętrze może wydać się ciemne, ciasne oraz zagracone. Warto pamiętać, aby wykonane fotografie podkreślały zalety nieruchomości, które zostały opisane w treści ogłoszenia oraz przedstawiały całe pomieszczenia, a nie tylko ich fragmenty.

 

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na wynajem w nowym budynku Bolesławiec

Przygotowanie nieruchomości do prezentacji

Tak samo jak w przypadku fotografowania mieszkania tak i w czasie jego prezentacji należy zadbać o to, aby było pokazywane o jak najlepszej porze w ciągu dnia. Jeżeli lokal wygląda znacznie lepiej w świetle dziennym trzeba zadbać o wizyty przed zmrokiem. Przed rozpoczęciem prezentacji mieszkania należy zadbać o wszelką dokumentację i posiadać wzór umowy najmu, aby najemcy przed podjęciem decyzji mogli zapoznać się z jej zapisami. Przed zawarciem umowy warto również wypełnić część protokołu zdawczo – odbiorczego, w szczególności części wyposażenia mieszkania bądź ewentualnych usterek, które w znaczny sposób przyśpieszą cały proces formalny. Zapraszając potencjalnych najemców na prezentację mieszkania warto zadbać również o miłą atmosferę oraz dobre pierwsze wrażenie. Kolejny ważny aspekt stanowi przeprowadzanie prezentacji bez pośpiechu, aby uniknąć sytuacji przybycia kolejnych oglądających należy zarezerwować minimum 30 minut na jedno spotkanie.