Kupując nieruchomość w celach inwestycyjnych, warto jest ocenić zawczasu możliwie dokładnie jej potencjał inwestycyjny, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania, spowodowanego niezbyt zyskownym zakupem – szczególnie jeśli inwestycji dokonaliśmy pod wpływem impulsu, skuszeni atrakcyjną ceną.
Spis treści:
1. Lokalizacja nieruchomości na wynajem
2. Zapotrzebowanie rynku nieruchomości na wynajem
3. Stan techniczny nieruchomości
4. Konkurencja na rynku nieruchomości inwestycyjnych
5. Regulacje prawne dotyczące inwestowania w nieruchomości
6. Koszty utrzymania i dodatkowe opłaty
7. Wskaźnik rentowności inwestycji ROI
Planując wejście na rynek wynajmu nieruchomości, trzeba wziąć pod uwagę wiele specyficznych czynników, aby inwestycja okazała się dochodowa. Krok ten jest szczególnie ważny dla osób bez doświadczania inwestycyjnego w tym segmencie, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku nieruchomości. Poniżej omówimy 6 kluczowych aspektów, które o należy starannie zbadać, aby zwiększyć znacząco szanse na stabilny, długoterminowy dochód.
1. Lokalizacja
Jak wiadomo, jak to kluczowy aspekt przy wyborze nieruchomości, zwłaszcza w celach inwestycyjnych. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się perspektywie rozwoju w danej lokalizacji – jaki są plany rozwoju infrastruktury i okolicznych terenów na najbliższe lata. Lokalizacja musi być atrakcyjna dla naszego potencjalnego najemcy. I ważne dla zysków z wynajmu jest, aby lokalizacja była atrakcyjna również w przyszłości, długoterminowo - jeżeli za kilka lat postanowimy nieruchomość sprzedać, aspekt ten będzie znaczący dla wartości nieruchomości.
2. Zapotrzebowanie rynku w danej lokalizacji
Analiza rynku pokaże, czy dominują studenci, rodziny czy pracownicy sektora korporacyjnego. Na tym etapie powinniśmy poznać profil potencjalnych najemców. Jeśli planujemy zakup mieszkania w sektorze wynajmów akademickich, naszym potencjalnym najemca będą młodzi ludzi, studenci.
Jeśli planujemy zainwestować w apartamenty pod wynajem długoterminowy, możemy brać pod uwagę inny typ najemcy, niż kiedy apartament planujemy wynajmować krótkoterminowo. W pierwszym przypadku, przy wynajmie długoterminowym, w zasadzie akceptowalną lokalizacją wydaję się być lokalizację na obrzeżach dużych miast, ale za to świetnie skomunikowana z centrum, m.in. dzięki dostępnej komunikacji publicznej.
Takie aspekty jak miejsca do parkowania, dostępność sklepów, terenów zielonych, żłobków czy przedszkoli będzie atutem, natomiast przy wynajmie krótkoterminowym – liczy się bardziej odległość od atrakcji turystycznych, międzynarodowych węzłów transportu publicznego (lotnisko, dworzec) a także lokalizacja w ścisłym, zabytkowym centrum miasta.
3. Stan techniczny
Stan techniczny nieruchomości – zarówno samego lokalu, jak i budynku, w którym się on mieści - ma ogromne znaczenie. W dużej mierze będzie wpływać na kwotę najmu, ale też pomoże nam określić, czy i jakie wydatki będziemy musieli ponieść na ewentualne remonty czy przystosowanie nieruchomości pod wynajem. Przed zakupem najlepiej jest zrobić fachową ekspertyzę, która oceni faktyczny stan techniczny i tym samy opłacalność inwestycyjną danego obiektu. Przyjrzyjmy się również temu, co na pierwszy rzut oka niewidoczne – stan fundamentów i konstrukcji budynku czy instalacji grzewczych. Sprawdźmy u zarządcy budynku, czy w przyszłości planowana jest modernizacja, na którą będą musieli złożyć się właściciele poszczególnych lokali.
4. Konkurencja
Analiza konkurencji na rynku najmu to kolejny ważny krok. To, czy rynek jest nasycony w danym sektorze, czy nie – również bardzo wpływa na długoterminową opłacalność inwestycji.
Warto sprawdzić jakie ceny najmu mają podobne nieruchomości w okolicy, oraz jak duża jest podaż ofert w danym sektorze w tej lokalizacji. Jeśli rynek wydaje się być nasycony, a deweloperzy wciąż budują w pobliżu kolejne inwestycje o tym samym standardzie, sprawdźmy jakie są przyszłe plany rozwoju dla danej lokalizacja, które mogą przyciągnąć kolejnych najemców.
Być może w pobliżu planowana jest budowa specjalnej strefy ekonomicznej, albo miasto rozwija się jako prężny ośrodek akademicki. Jednak każdy przypadek należy rozważać indywidualnie, zwłaszcza, że prognozowane zyski nie są pewne i rozkładają się na całe lata. Przeszukaj dostępne oferty i dowiedz się, jakie są ceny wynajmu podobnych nieruchomości inwestycyjnych w okolicy. To pomoże Ci ustalić realistyczną cenę oraz zidentyfikować elementy, które mogą wyróżnić Twoją nieruchomość na tle konkurencji.
5. Regulacje prawne
W zależności regionu, w którym planujemy inwestycje w nieruchomości – należy poznać lokalne regulacje prawne i przepisy regulujące rynek zakupu oraz wynajmu nieruchomości – zwłaszcza jeśli planujemy zakup nieruchomości za granicą – na przykład w sektorze turystycznym. Zrozumienie lokalnych regulacji najmu, oraz obowiązków - zarówno właściciela, jak i najemcy, jest kluczowe, aby uniknąć problemów prawnych w przyszłości.
6. Koszty utrzymania i dodatkowe opłaty
Na tym etapie poznajemy i szacujemy wszystkie opłaty, uwzględniając również te nieoczywiste. Są to opłaty stałe i dodatkowe, takie jak podatki, fundusz remontowy, koszty zarządu i utrzymania części wspólnych (w niektórych luksusowych lokalizacja dochodzą opłaty za utrzymanie np. basenu czy pola golfowego, jeśli takie jest ). Uwzględniamy również ewentualne koszty i opłaty związane ze sposobem finansowania przez nas zakupu nieruchomości.
7. Wskaźnik rentowności inwestycji ROI
Dane skompletowane w poprzednim punkcie posłużą do obliczenia wskaźnik zwrotu z inwestycji (ROI). W zestawieniu porównujemy te kwoty z prognozowaną ceną najmu, zależna od lokalizacji, grupy docelowej najemców, standardu lokalu. Obliczenie ROI pozwali oszacować opłacalność planowanej inwestycji, oraz to, ile lat zajmie odzyskanie zainwestowanych środków.
Podsumowując, ocena potencjału wynajmu nieruchomości to proces złożony, ale niezbędny, by zminimalizować ryzyko i zwiększyć szanse na sukces inwestycyjny. Staranne przyjrzenie się lokalizacji, potrzebom rynku, technicznemu stanowi nieruchomości oraz analiza konkurencji i regulacji prawnych to fundamenty udanej inwestycji w nieruchomości pod wynajem. Rzetelna analiza powyższych aspektów, poszerzona o zrozumienie lokalnego rynku - to klucz do osiągnięcia długoterminowych korzyści z inwestycji w nieruchomości.