Mieszkania na wynajem mają obecnie swoje 5 minut na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Komfortowych lokali do tymczasowego zamieszkania poszukują często nie tylko Polacy, ale również Ukraińcy, którzy emigrowali ze swojego kraju w ucieczce przed wojną.
  Lokale mieszkalne pod wynajem to także atrakcyjna lokata kapitału dla inwestorów, którzy planują pomnażać swój kapitał dzięki pozyskiwaniu comiesięcznych wpłat od najemców.

Spis treści:

Polska mieszkaniówka cieszy się dużym zainteresowaniem

Uchodźcy wojenni napędzili polski sektor mieszkaniowy

Wymagania żaków rosną

Ceny najmu M. wciąż idą w górę

Prognoza dla sektora na 2023 rok

 

Rynek mieszkań na wynajem w Polsce

  Polski rynek mieszkań na wynajem może zaoferować atrakcyjny przekrój różnorodnych M. Do wynajęcia dostępne są duże, przestronne apartamenty, jak również bardziej kameralne i z pewnością tańsze kawalerki. Część osób poszukuje również pojedynczych pokoi, a nie całych mieszkań na wynajem.
  Najwięcej najemców przyciągają duże miasta regionalne oraz stolica. Wrocław jest często wybierany przez studentów, którzy poszukują wygodnego lokum usytuowanego w niewielkiej odległości od swojej uczelni wyższej.
  Z kolei w Warszawie najemcami są często młode osoby startujące na rynku pracy, a także przedsiębiorcy. Każde miasto przyciąga najemców nieco innymi wartościami dodanymi.

Ukraińcy napędzają sektor najmu w polskiej mieszkaniówce

  Nie da się ukryć, że polski sektor lokali mieszkalnych, które są przeznaczone do wynajęcia, rozwinął się w sposób wyraźny dzięki napływowi uchodźców wojennych z Ukrainy. Krótko po wybuchu wojny polskie granice zaczęli przekraczać ludzie uciekający przed niebezpieczeństwem, jakie zaczęło im grozić we własnym kraju. Nagle, w krótkim czasie, wielu ludzi zaczęło potrzebować nowego dachu nad głową. Część uchodźców otrzymała tymczasowe schronienie od swoich polskich sąsiadów. Inni poszukiwali mieszkań na wynajem we własnym zakresie.
  Dotyczyło to zwłaszcza osób, które zdecydowały się na pozostanie w Polsce na dłużej. W efekcie zainteresowanie lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi do wynajęcia na polskim rynku wyraźnie wzrosło. Mieszkania na wynajem zaczęły cieszyć się dobrą passą, a ich właściciele nie musieli długo czekać na odzew ze strony potencjalnych najemców.
  Z czasem ten sektor rynku nieruchomości w Polsce rozkwitł, a właściciele lokali mieszkalnych mogli zrezygnować z niższych cen wynajmu, które pierwotnie miały zachęcać do wynajęcia i zwracać większą uwagę ze strony potencjalnych najemców.

fot. WGN Szczecin Apartament na wynajem w Szczecinie

Studenci coraz wyżej stawiają poprzeczkę

  Studenci, którzy poszukują miejsca do tymczasowego życia, stale podnoszą poprzeczkę wymagań. To skłania właścicieli lokali mieszkalnych do ciągłych modernizacji swoich ofert. Oczywistym jest, że mieszkania na wynajem, które będą bardziej trafiać w gusta żaków, szybciej znajdą najemców i zaczną przynosić swoim właścicielom oczekiwane zyski. Ponadto studenci muszą się liczyć z tym, że właściciele mieszkań dostosują wprawdzie lokale mieszkalne do ich wymagań, jednak będzie się to wiązało z wyższą ceną najmu, większą kaucją itp. Co jest istotne z punktu widzenia studentów? Najczęściej poszukują oni mieszkań na wynajem, które są bardzo dobrze skomunikowane z ich uniwersytetem.
  Ważne jest, aby droga była prosta i szybka, aby nie musieli spędzać duża czasu na dojazdach. Istotna jest też bliskość przystanków komunikacji miejskiej w stosunku do budynku, w którym studenci wynajmą M. Powodzeniem cieszą się rozkładowe lokale mieszkalne, które posiadają wydzielony korytarz, prowadzący bezpośrednio do poszczególnych pokoi. Takie rozwiązanie zwiększa poczucie prywatności i ułatwia organizację rzeczy. Kolejną ważną dla studentów rzeczą jest stały dostęp do szybkiego internetu.
  Duża, przestronna kuchnia, w której studenci będą mogli spożyć w spokoju posiłek, stanowi dodatkowy atut. Dobrze również, aby przedpokój był na tyle przestronny, aby pomieścił wszystkie rzeczy, takie jak obuwie i kurtki, nie utrudniając równocześnie wyjścia z lokalu mieszkalnego. Zdecydowanie gorzej w tym przypadku sprawdzają się przedpokoje na bazie prostokąta, które są długie, jednak wąskie.

Mieszkania na wynajem coraz droższe

  Faktem jest, że mieszkania na wynajem stają się coraz droższe. Za wzrostem cen stoi nie tylko chęć lepszego zarobku ze strony właścicieli. Najemcy muszą zdawać sobie sprawę ze wzrostu opłat za media, oraz opłat administracyjnych.
  Czynsze idą w górę i koszt ten przenoszony jest przez właścicieli nieruchomości na najemców. Dodatkowo większy popyt na mieszkania na wynajem sprawił, że właściciele M. mogą windować nieco wyższe ceny.

Najemcy chętni na pojedyncze pokoje

  Rosnące ceny lokali mieszkalnych do wynajęcia skłaniają najemców do poszukiwania alternatywnych metod obniżania comiesięcznych opłat. Doskonałym rozwiązaniem w tym wypadku jest wynajem nie całego lokalu mieszkalnego, lecz jednego pokoju.
  Poszczególni najemcy posiadają wówczas klucze do swoich pokoi, a pozostałe części mieszkalne, tj. łazienkę, toaletę, kuchnię i przedpokój, dzielą między sobą. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze finansowo, chociaż z pewnością mniej komfortowe i obniżające poziom poczucia prywatności.

fot. WGN Poznań Krauthofera Mieszkanie na wynajem w Poznaniu

Mieszkania na wynajem coraz droższe

  Rosnące ceny mieszkań na wynajem skłaniają prywatnych inwestorów do lokowania swoich środków finansowych właśnie w ten segment rynku nieruchomości. Poszukują więc oni sukcesywnie lokali mieszkalnych do sprzedaży i adaptują je pod wynajem. Niekiedy w tym celu inwestorzy nabywają lokale mieszkalne do remontu. Ich cena rynkowa jest zazwyczaj bardzo atrakcyjna, a inwestorzy, którzy potrafią odnowić i przygotować lokal mieszkalny pod nowych lokatorów, mogą sporo zaoszczędzić na takim wyborze nieruchomości.
  Dużą popularnością cieszą się też lokale mieszkalne oferujące 2 pokoje. Szybko z rynku znikają też kawalerki, które cechują się stosunkowo niską ceną, a równocześnie łatwo jest znaleźć na nie najemców.   Najczęściej są to bowiem single lub pary, które dopiero startują we wspólnym, samodzielnym życiu. Inwestorzy, którzy planują wynajmowanie pojedynczych pokoi w ramach jednego M., zdecydowanie częściej poszukują dużych lokali mieszkalnych, liczących od 3 do nawet 5 pokoi. Przy dokonywaniu wyboru istotne jest dla nich, czy lokale te posiadają osobny korytarz, dużą kuchnię, przestronną łazienkę itp.

Sektor mieszkaniowy w 2023 roku

  Czego możemy spodziewać się w bieżącym roku? Co sektorowi lokali mieszkalnych na wynajem może przynieść 2023 rok? Ciężko o sensowne spekulacje, gdyż rynek nieruchomości cały czas się zmienia, a sytuacja w poszczególnych jego sektorach bywa dynamiczna. Można spekulować, że zainteresowanie mieszkaniami na wynajem w dalszym ciągu będzie się utrzymywać na wysokim poziomie.
  Ceny za lokale mieszkalne pod wynajem cały czas mogą rosnąć. Lokale mieszkalne, które znajdują się blisko Rynku, uczelni wyższych, galerii itp. z pewnością będą dalej cieszyć się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób.
  Młode małżeństwa planujące dzieci oraz rodziny chętniej wynajmują lokale mieszkalne położone w bardziej skrajnych lokacjach, jednak zapewniających dobry dostęp do dużej liczby terenów zielonych i rekreacyjnych. Rok 2023 będzie zapewne oznaczał dla sektora lokali mieszkalnych przeznaczonych do wynajęcia dalszy rozwój.