Nowoczesne apartamenty w centrum, kompaktowe kawalerki dla studentów, a może przestronne mieszkania na przedmieściach dla rodzin? Jakie mieszkania do wynajęcia cieszą się największym powodzeniem? Przyjrzyjmy się bliżej trendom i preferencjom, które kształtują polski rynek wynajmu mieszkań i najszybciej przyciągają najemców.

 

Spis treści:
1. Atrakcyjna cena, czyli jaka?
2. Mieszkanie w dobrej lokalizacji
3. Standard i wyposażenie
4. Wielkość i układ mieszkania
5. Dodatkowe udogodnienia
6. Najnowsze trendy w wynajmie
7. Podsumowanie

 

Każda oferta mieszkania do wynajęcia to indywidualny przypadek, natomiast jest kilka kluczowych czynników, które mogą wpływać na większą popularność wśród szukających mieszkania do wynajęcia.

Co sprawia, że dane nieruchomości cieszy się większym zainteresowaniem? To między innymi połączenie atrakcyjnej lokalizacji, ceny i dobrego standardu mieszkania.

 

Atrakcyjna cena, czyli jaka?

Cena wynajmu jest jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o popularności danego mieszkania. Atrakcyjna cena to cena adekwatna do jakości i standardu wyposażenia. Mieszkania w pełni umeblowane i w pełni wyposażone będą oferowane za wyższą cenę, niż mieszkania zupełnie bez mebli.

Najemcy coraz częściej wybierają mieszkania w wyższym standardzie, wyposażone w sprzęt i meble dobrej jakości a także ciekawie i estetycznie zaaranżowane.

Na cenę ma również wpływ standard budynku.

Dwupokojowe mieszkanie o pow. 50 m.kw w budynku apartamentowym z ochroną i monitoringiem będzie miało znacznie wyższą cenę niż mieszkanie o tej samej powierzchni w bloku w lat 70-siątych.

Ważna jest też funkcjonalność i ergonomia mieszkania. Dodatkowe przestrzenie, jak przydzielone miejsce parkingowe, balkon, ogródek, komórka lokatorska uatrakcyjniają mieszkanie i są czynnikiem za który najemca jest dodatkowo w stanie dopłacić, jeśli faktycznie poszukuje takich rozwiązań. Oczywiście w granicach rozsądku. Te dodatkowe udogodnienia podnoszą znacząco wygodę i komfort życiu, a w obecnych czasach odbiorcy są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb i preferencji.

 

Mieszkanie w dobrej lokalizacji

Lokalizacja mieszkań do wynajęcia jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o ich popularności wśród najemców. Mieszkania położone w centrum miasta, blisko miejsc pracy, uczelni, sklepów i punktów usługowych, cieszą się największym zainteresowaniem.

Szczególnie studenci często wybierają lokale w dobrze skomunikowanych rejonach, które oferują łatwy dostęp do transportu publicznego i infrastruktury miejskiej, ale także do rozrywki i lokali gastronomicznych.

Takie lokalizacje zapewniają wygodę codziennego życia, oszczędzają czas i redukują koszty związane z dojazdami.

Wysokie koszty najmu w centralnych dzielnicach dużych miast sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje tańszych alternatyw na obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach w pobliżu miejskiej metropolii.

Z kolei mieszkania na obrzeżach miast lub w mniej atrakcyjnych dzielnicach mogą mieć trudności z przyciągnięciem najemców, chyba że są oferowane po niższych cenach lub posiadają inne, wyróżniające je atuty, takie jak powierzchnia dodatkowa, ogródek czy nowoczesne wyposażenie.

 


Standard i wyposażenie

Nowoczesne, ciekawie i modnie zaaranżowane, w pełni umeblowane mieszkania cieszą się większym powodzeniem niż te wymagające remontu czy odświeżenia.

Najemcy zwracają szczególną uwagę na jakość wykończenia, nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz dostępność podstawowych sprzętów AGD i RTV.

Mieszkania z wyższym standardem wykończenia, wyposażone w klimatyzację, inteligentne systemy zarządzania energią czy nowoczesne łazienki, są coraz chętniej wybierane, gdyż podnosi to komfort mieszkania a także obniża koszty eksploatacji.

 

Wielkość i układ

Na rynku wynajmu mieszkań dominują trzy grupy: kawalerki, mieszkania dwupokojowe oraz mieszkania trzypokojowe. Każda z tych grup ma swoje specyficzne zalety i przyciąga różne grupy najemców.

Mieszkania jednopokojowe, czyli kawalerki na wynajem są szczególnie popularne wśród studentów oraz pracowników firm. Ich głównym atutem jest relatywnie niska cena oraz funkcjonalność. Najemcy kawalerek często poszukują lokali dobrze skomunikowanych z centrum miasta oraz uczelniami. Wyjątkiem są pracownicy firm, które znajdują się konkretnych lokalizacjach, coraz częściej w specjalnych strefach ekonomicznych na obrzeżach miast. Tutaj najczęściej będą preferowane właśnie mieszkania w pobliżu takich stref.

Mieszkania dwupokojowe stanowią najczęściej poszukiwany typ mieszkań do wynajęcia. Są uniwersalne, idealne dla par, małych rodzin oraz osób pracujących zdalnie, które potrzebują dodatkowej przestrzeni na domowe biuro. Dwa pokoje zapewniają większą elastyczność aranżacyjną i komfort. To właśnie mieszkania dwupokojowe do wynajęcia cieszą się od lat największym wzięciem na rynku.

Oferują one możliwość wydzielenia strefy dziennej, sypialni oraz pokoju dziecięcego lub biura. Mimo wyższych kosztów wynajmu, cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na funkcjonalność i komfort.

Często tez wybierają je grupy studentów lub młodych ludzi, obierających dopiero kierunek kariery zawodowej, którzy nie planują jeszcze zakupu własnego mieszkania, ale chętnie wynajmą coś z przyjaciółmi.

 

Dodatkowe udogodnienia

Jak już wspomniano wcześniej, coraz większą rolę w wyborze mieszkań do wynajęcia odgrywają dodatkowe udogodnienia.

Najemcy poszukują mieszkań z dostępem do infrastruktury, takiej jak parking, winda, piwnica, balkon, taras czy ogródek.

W przypadku nowych budynków, duże znaczenie mają również dodatkowe usługi, takie jak ochrona i monitoring.

 

Najnowsze trendy w wynajmie

Pandemia wpłynęła na rynek wynajmu mieszkań, zmieniając dotychczasowe preferencje najemców. Wzrosło zainteresowanie mieszkaniami z dostępem do przestrzeni zewnętrznej, takich jak balkony, tarasy czy ogródki.

Również praca zdalna, czyli tak zwany „home-office” zwiększył zapotrzebowanie na dodatkowe pokoje, które można przeznaczyć na biuro.

W dłuższej perspektywie, rosnące ceny mieszkań i kredytów hipotecznych mogą zwiększyć popyt na wynajem, jako alternatywę dla zakupu nieruchomości.

 

Podsumowanie

Największym powodzeniem na rynku wynajmu cieszą się mieszkania dobrze zlokalizowane i skomunikowane, nowoczesne, w pełni wyposażone oraz oferujące dodatkowe udogodnienia, jak balkon, ogródek lub garaż. To właśnie one, wygodne, komfortowe i w atrakcyjnej cenie, najszybciej znikają z rynku.

Preferencje najemców różnią się w zależności od ich potrzeb i możliwości finansowych, jednak kluczowe cechy, takie jak cena adekwatna do standardu, lokalizacja, standard wykończenia, wielkość mieszkania oraz dostępność udogodnień, pozostają niezmienne.

 

 Paulina Michniak
Analityk WGN