Mieszkania na wynajem są obecnie bardzo poszukiwane. W dużej mierze jest to spowodowane wojną na Ukrainie i napływem dużej liczby uchodźców wojennych do Polski. Jak informuje Straż Graniczna, od 24 lutego 2022 roku do Polski wjechało z Ukrainy 2,268 mln osób. Wszystkie one potrzebują noclegu. Lokalami do wynajęcia zainteresowani są również Polacy, którzy mają w planach przeprowadzkę. Decyzja o wynajęciu lokum mieszkalnego powinna być jednak dobrze przemyślana. Na co należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy najmu?


Spis treści:
Lokale mieszkalne do wynajęcia potrzebne
Dla kogo lokale mieszkalne do wynajęcia?
Lokal mieszkalny jako forma zarobku
Ukraińcy poszukują lokali mieszkalnych w Polsce
Ważne kwestie przy wyborze odpowiedniego M.
Agent nieruchomości pomocny przy wyborze lokum
Kolejne inwestycje trafiają na rynek
Prognoza

Mieszkania na wynajem w kręgu zainteresowania

Rynek nieruchomości w Polsce przechodzi obecnie duże zmiany. Niestabilna gospodarka, wojna na Ukrainie, pandemia koronawirusa – wszystko to odbija się na poszczególnych sektorach rynku nieruchomości. Zmiany widoczne są także w sektorze mieszkań na wynajem. Obecnie zauważalne jest bardzo duże ożywienie wśród osób poszukujących lokalu do wynajęcia. Malejąca liczba wolnych lokali sprawia, że prywatni wynajmujący mogą oferować swoje mieszkania na wynajem po wyższych niż do niedawna stawkach. Mogą być również mniej elastyczni, jeśli chodzi o wymagane kaucje. Czasami bowiem właściciele mieszkań na wynajem idą najemcom na rękę i rozkładają płatność kaucji na 2-3 raty. Obecnie praktyka ta zeszła na dalszy plan, w obliczu bardzo dużego zainteresowania ze strony najemców.

Dobre dla studentów i młodych rodzin 

Użytkownikami mieszkań na wynajem są bardzo często studenci oraz młode rodziny z dziećmi. Dla żaków mieszkania na wynajem stanowią wygodne rozwiązanie, ponieważ mogą poszukać miejsca do zamieszkania niedaleko uczelni wyższej lub centrum miasta. Później, w zależności od potrzeb, mogą zmienić lokalizację.
To samo tyczy się rodzin z dziećmi, lub par planujących powiększenie rodziny. Mogą one wynająć na początek mniejsze mieszkanie, po czym – wraz ze zwiększeniem liczby domowników – przenieść się do większego lokalu mieszkalnego do wynajęcia.

                                                    Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na wynajem

Lokale mieszkalne jako inwestycja kapitału 

Mieszkania na wynajem są także łakomym kąskiem dla inwestorów, którzy za ich pomocą planują pomnażać swój kapitał. Najczęściej prywatni inwestorzy kupują lokale mieszkalne w dwóch celach. Pierwszym z nich jest remont lokum i odsprzedanie go po wyższej cenie za metr kwadratowy. Drugim rozwiązaniem jest remont mieszkania i czerpanie stałych, comiesięcznych przychodów z tytułu jego wynajmu. Dużą popularnością cieszą się mieszkania na wynajem zlokalizowane w miejscowościach turystycznych, zarówno nad morzem jak również w górach, gdzie zwłaszcza w sezonie wakacyjnym dużą popularnością cieszą się najmy krótkoterminowe. Właściciele mieszkań na wynajem pobierają wówczas często wyższe kwoty za wynajem na kilka dni, niż w przypadku standardowego najmu na dłuższy czasu.

Uchodźcy wojenni także potrzebują lokali mieszkalnych

Obecnie ofertą mieszkań na wynajem są zainteresowani również uchodźcy wojenni. Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego br. z Ukrainy uciekło do Polski 2,268 mln osób. W ostatnich dniach przez granicę przeprawia się do naszego kraju około 30 tys. uchodźców. Nie dla wszystkich znajdzie się miejsce w tymczasowych noclegowniach. Co więcej, część z tych osób nie chce z nich korzystać i poszukuje mieszkania na wynajem na własną rękę. W efekcie bardzo wzrosło zainteresowanie ofertą mieszkań na wynajem na polskim rynku nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania na wynajem?

Wybór mieszkania na wynajem powinien być mimo wszystko dokładnie przemyślany. Przed złożeniem podpisu na umowie przyszły najemca powinien zweryfikować, jak wygląda lokal mieszkalny. Czy rozkład pomieszczeń mu odpowiada, jaki jest stan techniczny nie tylko lokalu mieszkalnego, ale również całego budynku i części wspólnych. Warto też sprawdzić, czy w mieszkaniu na wynajem znajdują się już meble, a jeśli tak, to czy wyposażenie jest wystarczające, na przykład czy dla najemców znajduje się odpowiednio dużo szafek, miejsc przy stole jadalnianym itp. Przyszły najemca powinien także zweryfikować, czy w cenę mieszkania na wynajem wliczone jest miejsce parkingowe, a jeśli nie, to czy przed posesją lub na terenie osiedla znajduje się wystarczająca liczba wolnych miejsc do parkowania. Jak wiadomo, kwestia parkingów blisko miejsca zamieszkania jest w obecnych czasach bardzo istotna.
Przyszły najemca, poza samą inwestycją, powinien przyjrzeć się również umowie najmu. Należy zweryfikować, czy kwoty w umowie są zgodne z ustalonymi przez strony, czy umowa nie zawiera żadnych niedozwolonych zapisów, kar umownych itp.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na wynajem

Biuro nieruchomości pomoże w poszukiwaniach 

Przy poszukiwaniu mieszkania na wynajem warto skorzystać ze wsparcia biura nieruchomości. Pośrednik, po określeniu przez klienta preferencji i widełek cenowych, przedstawi mu najbardziej dopasowane oferty na rynku. Co więcej, dopnie również wszelkie formalności związane z umową i będzie obecny przy podpisaniu umowy notarialnej. Pośrednik ds. nieruchomości może także wynegocjować dla swojego klienta niższą cenę za mieszkanie na wynajem, oraz wysokość kaucji. Często więc skorzystanie z pomocy profesjonalnego biura nieruchomości może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Mieszkania na wynajem znikają z rynku, deweloperzy działają

Mieszkań na wynajem ubywa, co dostrzegą także deweloperzy. Obecnie widoczne jest ożywienie w sektorze mieszkaniowym. Deweloperzy nieprzerwanie realizują kolejne projekty inwestycyjne. Chętnych na zakup nowych lokali mieszkalnych nie brakuje, pomimo faktu, że ceny cały czas rosną. Deweloperzy zdają sobie jednak sprawę z dużego zapotrzebowania na nowe inwestycje mieszkaniowe. Wiedzą również, że póki co ceny za materiały budowlane i wykończeniowe będą się zwiększać, więc starają się ukończyć swoje projekty po możliwie najniższych cenach, aby nie odbiło się to również negatywnie na końcowych cenach za metr kwadratowy lokali mieszkalnych.

Dużą popularnością jeśli chodzi o mieszkania na wynajem cieszą się lokale rozkładowe, posiadające co najmniej dwa pokoje. Plusem jest przynależny do lokalu mieszkalnego przestronny balkon, loggia, taras lub własny ogródek (w przypadku mieszkań na wynajem zlokalizowanych na parterze). Plusem jest wspomniane wcześniej miejsce do parkowania – czy to w garażu podziemnym, czy naziemnym. Mając to na uwadze, deweloperzy starają się posiadać w swojej ofercie lokale mieszkalne dostosowane do tych oczekiwań. Dzięki dopasowaniu swojej oferty do potrzeb przyszłych klientów, mogą liczyć na szybkie znalezienie nabywcy.

                                                     Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: mieszkanie na wynajem

Co przyniesie przyszłość? 

Jaka będzie przyszłość sektora mieszkaniowego? Obecnie da się zauważyć duże ożywienie. Deweloperzy realizują i oddają do użytku kolejne osiedla, zatem można się spodziewać, że przybywać będzie również mieszkań na wynajem. Chętnych do ich wynajęcia póki co nie brakuje. Częściowo jest to spowodowane napływem dużej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy. Można się spodziewać, że ceny za mieszkania na wynajem będą rosły.

Magdalena Łozowicka
Redaktor naczelna Komercja24.pl