Rynek mieszkań na wynajem w Polsce odnotował korekty cenowe w dół, natomiast rynek apartamentów nie uległ w III kwartale 2020 r. większym zmianom.  

Spis treści:

  1. Podsumowanie III kwartału 2020 roku
  2. Lokale premium
  3. Jak kształtowały się ceny?
  4. Inwestycja w nieruchomości

 

Mieszkania na wynajem - III kwartał 2020 roku

Mieszkania na wynajem w zdecydowanej większości miast, zwłaszcza akademickich, odczuł w III kwartale skutki pandemii w postaci zmniejszonego popytu. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań na wynajem w standardzie popularnym. Według analityków WGN na kwatery wracają głównie studenci, którzy powrót łączą z posiadaną pracą, niezależnie czy jest to praca stacjonarna czy w trybie zdalnym. Szacuje się tą grupę na ok. 28-32% wszystkich studentów wynajmujących mieszkania.

Zmniejszony popyt wynika głównie z mniejszego zainteresowania wynajmem przez studentów. Należy wspomnieć, że na rynku pojawiła się grupa wynajmujących, którzy ze względu na pogorszenie się sytuacji finansowej zmuszeni byli zmienić wynajmowane mieszkanie na tańsze. Natomiast popyt głównej grupy najemców jest bez zmian w porównaniu do III kwartału r/r. Podaż wzrosła średnio w Polsce o około 5 % nie tylko dzięki wprowadzeniu na rynek w ciągu ostatniego roku nowej puli mieszkań przez inwestorów, ale również przez wycofanie się części właścicieli z wynajmu krótkoterminowego na rzecz zwykłego.

 

Apartamenty na wynajem w III kwartale br. cieszyły się większą popularnością

Podaż i popyt zachowały te same proporcje w porównaniu r/r. Podobnie jak w standardzie popularnym, w ciągu ostatniego roku zwiększyła się pula nowych apartamentów na wynajem, jak również część właścicieli zrezygnowała z wynajmu krótkoterminowego na rzecz długoterminowego (zwykłego). Wzrost szacuje się na około 5-7 % (w zależności od wielkości miasta). Natomiast popyt oscylował na podobnym poziomie, głównie dzięki złagodzeniu obostrzeń. W Grupie WGN odnotowano w III kwartale br. zwiększenie zainteresowań klientów z zagranicy. Dodajmy, że także polscy klienci chętniej wynajmują mieszkania w wyższym standardzie.

Jak zmieniły się ceny na rynku lokali?

Ceny mieszkań na wynajem uległy zmianie, wynajmujący obniżyli ceny oferowanych lokali. Najbardziej odczuli to właściciele mieszkań dwupokojowych i kawalerek, które cieszyły się powodzeniem wśród studentów. W III kwartale br. odnotowano obniżki cen wynajmu mieszkań w standardzie popularnym na poziomie 10-15%. Spowodowane zostały głównie informacją, że zajęcia na większości uczelni będą odbywać się w trybie hybrydowym, a tym samym we wrześniu odnotowano mniejsze zainteresowanie wynajmem mieszkań wśród studentów.

Ceny wynajmu apartamentów utrzymały dotychczasowy poziom. Odnotowano, że częściej wynajmowane są na okres 6-9 miesięcy. Wcześniej apartamenty wynajmowany były na co najmniej rok.

Mieszkanie na wynajem – intratna inwestycja

W skali całego kraju WGN nie odnotowuje drastycznego zmniejszenia zainteresowania kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. W dalszym ciągu takie lokale uważane są za dobrą lokatę kapitału w dłuższej perspektywie, a na pewno są konkurencyjną inwestycją w stosunku np. do lokat bankowych. Średnia roczna stopa zwrotu w Polsce z wynajmu mieszkania długoterminowego szacowana jest na poziomie 5,4 – 6%, natomiast z najmu krótkoterminowego na 11- 12%. Cena za m2 mieszkań (rynek pierwotny i wtórny), które pojawiły się na rynku, w okresie marzec – wrzesień br. utrzymała się na stałym poziomie. Wachnięcia cen są jedynie kosmetyczne tj. na poziomie -1 do +4 %.

 W Grupie WGN obecnie nie odnotowujemy wyprzedaży mieszkań przez inwestorów, gdyż inwestycje w nieruchomości są z założenia długoterminowe i powinny przetrwać kryzys.

 

Leszek Michniak
Prezes Grupy WGN