Mieszkania na wynajem stanowią doskonałe źródło przychodów dla swoich właścicieli. W Polsce na popularności zyskuje najem krótkoterminowy. Jakie są jego zalety, a jakie wady? Warto bliżej się im przyjrzeć i przeanalizować, jaka forma najmu będzie korzystna. Dotyczy to zarówno najemców, jak i właścicieli nieruchomości, czyli osób wynajmujących.
Spis treści:
Lokale mieszkalne jako inwestycja kapitału
Na krótki czas, czy na dłużej?
Najem krótkoterminowy – minusy
Mieszkania na wynajem atrakcyjną opcją dla inwestorów
Mieszkania na wynajem stanowią atrakcyjną lokatę kapitału finansowego. Wystarczy, że inwestor dysponuje budżetem, który pozwoli na zakup choćby kawalerki. Dobrą opcją jest również zakup lokalu mieszkalnego, który wymaga gruntownego remontu. Wybierając taką opcję inwestor nie narazi się na duże koszty zakupu. Oczywiście musi się on liczyć, że większy budżet trzeba będzie przeznaczyć na wykończenie wnętrza nieruchomości. Zaletą lokali mieszkalnych, które wymagają gruntownego remontu, jest możliwość ich odnowienia według najnowszych, panujących w danej chwili standardów.
Takie rozwiązanie sprawi, że inwestor będzie mógł urządzić wnętrze lokum mieszkalnego dokładnie pod swoje preferencje i będzie mógł wyeksponować swoją ofertę pośród innych, prezentując atrakcyjne wnętrze nieruchomości. Inwestowanie w nieruchomości cały czas uznawane jest za stabilną lokatę kapitału. Ceny nieruchomości nie podlegają bardzo drastycznym wahaniom cen, w związku z czym inwestor będzie mógł spokojnie śledzić sytuację na rynku i zdecydować o ewentualnej odsprzedaży nieruchomości, jeśli dalsze warunki inwestycyjne nie będą dla niego korzystne.
Najem krótkoterminowy, kontra najem długoterminowy
Decydując się na wynajem, należy najpierw określić, czy ma to być najem krótkoterminowy, czy też długoterminowy. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ nie wszyscy wynajmujący oferują dowolny okres najmu nieruchomości. Jednym zależy na zatrzymaniu w lokalu jednego najemcy jak najdłużej, z kolei inni preferują najem okazjonalny. Zanim więc osoba poszukująca M. zacznie przeglądać oferty, powinna określić, jaki okres najmu ją interesuje.
Mieszkania na wynajem w biurach WGN z opcją najmu krótkoterminowego
Jakie mieszkania na wynajem czekają obecnie na rynku? Które z nich dostępne są w opcji najmu krótkoterminowego? Poniżej prezentujemy przykładowe oferty takich nieruchomości. Pochodzą one z bazy ofert biur WGN.
WGN Wrocław Rental jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu mieszkalnego położonego we wrocławskiej dzielnicy Fabryczna. Jest to mieszkanie na wynajem w kamienicy. Lokal mieszkalny ma powierzchnię prawie 64 metrów kwadratowych i oferuje dostęp do 2 przestronnych pokoi. Znajduje się na 1 piętrze w 4.kondygnacyjnym budynku. Lokal mieszkalny jest umeblowany i nadaje się do zamieszkania od zaraz. Lokalizacja zapewnia dogodny dostęp do rozbudowanej infrastruktury handlowo-usługowej. Cena ofertowa wynosi 2500 złotych miesięcznie plus kaucja i czynsz. Preferowany jest najem krótkoterminowy.
WGN Elbląg jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu mieszkalnego, który położony jest w centrum Elbląga. Jest to dwupokojowe mieszkanie na wynajem, które oferuje dostęp do 2 pokoi. Lokal mieszkalny mieści się na 2 piętrze w 5.kondygnacyjnym budynku oddanym do użytku w 2000 roku. Lokal mieszkalny posiada funkcjonalny rozkład pokoi. Dodatkowo przynależy do niego piwnica o powierzchni około 15 metrów kwadratowych, z której najemca będzie mógł korzystać. Preferowany jest najem okazjonalny z opcją przedłużenia umowy najmu. Lokal mieszkalny wymaga samodzielnego umeblowania. Cena ofertowa wynosi 1500 złotych miesięcznie, plus czynsz i miesięczna kaucja.
WGN Szczecin jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu mieszkalnego, położonego w miejscowości Szczecin. Jest to przestronna kawalerka o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Mieszkanie na wynajem znajduje się na 2 piętrze w 5.kondygnacyjnym budynku o charakterze mieszkalnym. W nowoczesnym budynku znajduje się winda, a osiedle jest zamknięte. Lokal mieszkalny posiada balkon, jest całkowicie umeblowany i wyposażony. Preferowany jest najem okazjonalny. Cena ofertowa wynosi 2150 złotych miesięcznie. Do czynszu należy doliczyć czynsz oraz kaucję. Preferowany jest najem okazjonalny.
WGN Inowrocław jest wyłącznym agentem najmu lokalu mieszkalnego, który mieści się w Inowrocławiu. Mieszkanie na wynajem oferuje dostęp do 2 pokoi i powierzchni prawie 47,5 metrów kwadratowych. Lokal mieszkalny znajduje się na 3 piętrze w 4.kondygnacyjnym budynku, który został oddany do użytku w 1995 roku. Lokal mieszkalny jest częściowo umeblowany i nadaje się do zamieszkania od zaraz. Do mieszkania na wynajem przynależy balkon. Osiedle jest zamknięte, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Cena ofertowa wynosi 1350 złotych miesięcznie, plus opłaty za czynsz i kaucja. Preferowany jest najem okazjonalny, przy czym umowa najmu sporządzana jest u notariusza.
Wady najmu krótkoterminowego
Najem krótkoterminowy ma swoje zalety, ale również i wady. Najpierw przedstawimy minusy, z jakimi trzeba się liczyć przy najmie krótkoterminowym. Przede wszystkim koszt najmu jest zazwyczaj wyższy, niż w przypadku, kiedy poszukuje się mieszkania na wynajem długoterminowy. Takie rozwiązanie może więc znacząco obciążyć budżet najemcy. Dodatkowym minusem jest brak poczucia stabilności. Wynajmując lokum mieszkalne na krótki czas, najemca nie może myśleć o zagrzaniu miejsce w danej lokalizacji.
Co więcej, często w przypadku takiej formy najmu właściciele nieruchomości mieszkalnych nie pozwalają na modernizację wnętrza mieszkania na wynajem. Jest to bardzo ograniczające i nie każdemu najemcy przypadnie go gustu taka opcja. Przy najmie krótkoterminowym możemy mówić o „życiu na walizkach”. Częste przeprowadzki mogą być nie tylko męczące, ale i kosztowne. Dodatkowo najemca za każdym razem przy zmianie lokalu mieszkalnego musi brać pod uwagę konieczność dopasowania się do nowych zasad, jakie narzuca właściciel danej nieruchomości. Wydaje się to błahe, ale może być naprawdę problematyczne, ponieważ niejednokrotnie zasady najmu różnią się w zależności od innych właścicieli nieruchomości.
Zalety najmu krótkoterminowego
Oczywiście najem krótkoterminowy nie jest pozbawiony zalet. Jeśli najemca jest elastyczny i z łatwością przystosowuje się do zmian, to taka forma najmu nie powinna stanowić dla niego problemu. Dzięki temu najemca nie musi określać się, czy chce pozostać w danym mieszkaniu na wynajem na dłużej. Może swobodnie zmienić lokalizację lub metraż lokalu mieszkalnego, jeśli te będą dla niego nieodpowiednie.
Często bywa, że przy najmie krótkoterminowym dokonuje się mniejszych formalności. Umowy najmu są proste i zawierają jedynie podstawowe ustalenia. Najem krótkoterminowy sprawdza się doskonale w przypadku służbowych podróży, kiedy mieszkanie na wynajem jest potrzebne zaledwie na kilka dni lub kilka miesięcy. To także doskonała opcja wakacyjna, która stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych hoteli. Jak więc widać, najem krótkoterminowy ma swoje plusy i minusy. Od najemcy zależy, na czym zależy mu najbardziej i jaka forma najmu będzie mu odpowiadała.