Mieszkania na wynajem cieszą się w ostatnich latach większą popularnością. Warto pamiętać o tym, aby poza samą nieruchomością, prześwietlić również umowę, która ma zostać podpisana. Jaka forma umowy będzie najbardziej korzystna dla obu stron? Obecnie często usłyszeć można o najmie krótkoterminowym. Oto, co warto o nim wiedzieć.

Spis treści:

Lokale mieszkalne czekają na najemców

Ceny na rynku wysokie

Przedsiębiorcy wciąż się rozglądają

Wynajem na krótki czas – plusy i minusy

Deweloperzy aktywni, ale dokonują chłodnej analizy

Ubezpieczenie nieruchomości jest istotne

Rynek mieszkań na wynajem cały czas rośnie w siłę

Rynek mieszkań na wynajem w Polsce cały czas się rozrasta. Przybywa inwestycji mieszkaniowych, a prywatni inwestorzy chętnie nabywają wolne lokale mieszkalne w celach biznesowych. Po ich zakupie wykańczają lokal mieszkalny na gotowo i przeznaczają do wynajęcia. Nawet, jeśli M. zostało kupione przy wsparciu kredytu hipotecznego, to comiesięczna rata może być spłacana z czynszu od najemców. Tego rodzaju inwestycja wydaje się więc bardzo korzystna.

Oczywiście przy założeniu, że lokal mieszkalny będzie cały czas wynajęty. Jeśli więc przedsiębiorca z góry zakłada, że interesują go krótkoterminowe najmu, to opieranie się na zasadzie spłaty od wpłat najemców nie będzie najlepszą opcją.

Lokale mieszkalne coraz droższe

Ostatnie lata przyniosły sektorowi mieszkaniowemu większe zainteresowanie, jeśli chodzi o nieruchomości na wynajem. Było to częściowo spowodowane falą uchodźców wojennych, którzy w Polsce poszukiwali tymczasowego schronienia.

Mieszkania na wynajem stały się od tego momentu bardzo rozchwytywane. Właściciele nieruchomości, widząc duże zainteresowanie, nie musieli już zaniżać stawek, aby ich oferta była bardziej atrakcyjna w obliczu konkurencji. W efekcie dało się zauważyć wzrost stawek najmu. Oczywiście nie wszędzie, jednak było to dostrzegalne.

Dodatkowo za wzrostem czynszów stały rosnące koszty utrzymania nieruchomości. Obecnie sektor M. przeznaczonych do wynajęcia cały czas się rozwija, a na rynek trafiają kolejne oferty najmu.

Prywatni inwestorzy stale poszukują kolejnych mieszkań na wynajem

Przedsiębiorcy stale przeglądają rynek mieszkań na wynajem. Najczęściej pod lubię biorą kawalerki oraz niewielkie dwupokojowe lokale mieszkalne. Cena ich nabycia jest stosunkowo najniższa, tak samo koszty wykończenia. Takie M. są chętnie wynajmowane przez singli lub pary.

To także doskonałe lokale mieszkalne dla pracowników, którzy odbywają podróż służbową. Co więcej – niewielkie lokale mieszkalne nadają się również bardzo dobrze do najmu krótkoterminowego.

Co warto wiedzieć o najmie krótkoterminowym?

Najem krótkoterminowy coraz częściej pojawia się w ogłoszeniach oferujących lokale mieszkalne na krótkie pobyty. Właściciele nieruchomości oferują możliwość wynajęcia ich lokalu na określony czas. Jest to bardzo popularna obecnie forma w przypadku wakacyjnych apartamentów.

Polacy chętnie wybierają na wakacjach mieszkania na wynajem, ponieważ czują się w nich swobodniej, niże w hotelach. Dodatkowo mają dostęp do kuchni i większej przestrzeni, co jest bardzo dużą wartością dodaną zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi. Zamiast wynajmować hotelowy pokój, mogą po prostu spędzić czas w komfortowym lokalu mieszkalnym.

Co warto wiedzieć o najmie krótkoterminowym?

Co warto wiedzieć na temat najmu krótkoterminowego? Z punktu widzenia inwestora może to być bardziej korzystna opcja. W przypadku kilkudniowych najmów właściciel nieruchomości może ustalić wyższe stawki, niż w przypadku gdyby pobierał opłatę za cały miesiąc. Tym sposobem, kiedy przez lokal mieszkalny przewinie się kilku najemców, może on zarobić na nim więcej, niż gdyby wynajmował je w formie długoterminowej.

Ta opcja najmu niesie ze sobą korzyści, ale ma też swoje minusy. Jeśli chodzi o zalety najmu krótkoterminowego, to sporą zaletą jest możliwość uzyskania większych przychodów, jednak warunkiem jest zachowanie ciągłości najmu. W przypadku najmu krótkoterminowego może to być trudne do zrealizowania, ponieważ właściciel nieruchomości musi znaleźć takich najemców, którym będą odpowiadały wolne, następujące zaraz po sobie terminy.

Decydując się na krótkoterminowe okresy najmu właściciel nieruchomości będzie miał możliwość zaglądania do wnętrza swojego mieszkania na wynajem pomiędzy najemcami. Może wówczas zweryfikować stan techniczny lokalu.

W przypadku najmu długoterminowego właściciel nieruchomości nie ma możliwości wchodzenia do mieszkania. Najem krótkoterminowy jest w tym wypadku korzystnym rozwiązaniem. Kolejną kwestią jest możliwość zmiany wysokości pobieranych opłat. W przypadku najmu długoterminowego zmiana wysokości comiesięcznego czynszu musi być ustalana z najemcami i zapisywana w formie aneksu do umowy.

Natomiast w przypadku najmu krótkoterminowego właściciel nieruchomości może zmienić stawkę pomiędzy kolejnymi umowami. Oczywiście trzeba pamiętać, że najem krótkoterminowy oznacza więcej formalności. Właściciel nieruchomości musi spisać umowę z każdym najemcą, co często oznacza podpisywanie umów co kilka dni.
Dodatkowo musi prowadzić kalendarz wynajmu i pilnować, aby ustalone daty najmu mieszkania na wynajem nie naszły na siebie. Dodatkowo warto, aby właściciel mieszkania na wynajem zadbał o jego ubezpieczenie. Kiedy przez lokal mieszkalny co chwilę przewijają się nowe osoby, istnieje większe ryzyko dokonania w nim uszkodzeń.

Nie z każdym najemcą właściciel nieruchomości będzie mógł się dobrze porozumieć. Na taki wypadek warto posiadać zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia nieruchomości. Rzecz jasna jest to kolejny wydatek, jednak warto go ponieść, aby zyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa finansowego.

Jeśli bowiem nieruchomość zostanie uszkodzona, ubezpieczenie pokryje koszty napraw. W tym miejscu zaznaczę, że trzeba dokładnie przeanalizować warunki ubezpieczenia, maksymalne stawki zwrotu oraz szczegółowe informacje na temat tego, jakie naprawy mogą zostać pokryte z ubezpieczenia. To ważne, aby nie okazało się, że właściciel nieruchomości wykupił niedrogie ubezpieczenie, które na przykład pokrywa jedynie podstawowe naprawy, bez większych i bardziej kosztownych uszkodzeń.

Mieszkań na wynajem będzie przybywać?

Czy oferta mieszkań na wynajem będzie się wzbogacać? Można liczyć na to, że deweloperzy będą dostarczać na rynek nowe projekty inwestycyjne. Jednak nie należy zakładać, że mieszkaniówka się teraz mocno rozpędzi. Ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych wciąż są bardzo wysokie.

Wprawdzie wsparciem dla sektora jest rządowy program Pierwsze Mieszkanie, który oferuje warianty Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe. Jednak mimo wszystko inwestorzy zachowują ostrożność przy podejmowaniu się realizacji kolejnych projektów mieszkaniowych.

Podsumowanie

Najem krótkoterminowy jest bardzo korzystną finansowo opcją. Niemniej w parze z nim idą większe zobowiązania dokumentacyjne. Właściciel mieszkania na wynajem musi pamiętać o rzetelnym prowadzeniu kalendarza wolnych terminów, musi też dbać o kontakt z najemcami, dokonywać ustaleń i weryfikować płatności.

Niemniej najem krótkoterminowy wydaje się być bardzo korzystnym rozwiązaniem, jeśli inwestorowi zależy na szybkim gromadzeniu możliwie najwyższych przychodów z tytułu najmu lokalu mieszkalnego.

 

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna Komercja24.pl