Rynek mieszkań na wynajem w Polsce prezentuje naprawdę zróżnicowaną ofertę. Jakie lokale mieszkalne przyciągają obecnie studentów? Już od kilku lat daje się zaobserwować rosnące wymagania żaków względem lokali mieszkalnych. Nie wystarczy już tylko bliskość uczelni wyższych. Coraz ważniejszy jest także standard mieszkania na wynajem oraz wartości dodane, takie jak rozbudowana infrastruktura otoczenia czy bliskość ważnych punktów kulturowych.

Spis treści:

Lokale mieszkalne dla studentów

Mniejsze metraże nie czekają długo na najemców

M. dobre jako inwestycja

Jakich lokali mieszkalnych poszukują żacy?

Rządowy program pomoże w rozruszaniu sektora?

Podsumowanie

Mieszkań na wynajem jest dużo – jest w czym wybierać

W Polsce rynek mieszkań na wynajem jest mocno rozbudowany. Lokale mieszkalne czekają na najemców zarówno na rynku wtórnym, jak i w nowych inwestycjach. Ostatnie lata były dla właścicieli takich lokali mieszkalnych aktywne pod kątem zainteresowania ze strony potencjalnych najemców. Wielu uchodźców wojennych, którzy w pośpiechu opuszczało Ukrainę, zatrzymało się na dłużej w Polsce. Osoby te często otrzymywały tymczasowe lokum, jednak po jakimś czasie decydowały się na samodzielny wynajem na dłuższy czas. W efekcie zmniejszyła się liczba dostępnych lokali mieszkalnych do wynajęcia. Równocześnie wzrosło zainteresowanie ze strony inwestorów lokalami mieszkalnymi na sprzedaż, które mogliby nabyć i przeznaczyć pod wynajem. Ostatecznie możemy mówić o powolnym powrocie do normalności w sektorze najmu.

Mimo wszystko ceny za mieszkania na wynajem utrzymują się na względnie wysokim poziomie. Najemcy nie powinni czekać, aż ceny wyraźnie spadną, bo raczej się na to nie zanosi. Obecnie można mówić o gorącym okresie w sektorze lokali mieszkalnych przeznaczonych do wynajęcia. Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny na uczelniach wyższych. Studenci zjadą się na zajęcia, a po nich będą chcieli odpocząć w wynajętych M. We wrześniu standardowo liczba zapytań o wolne lokale mieszkalne wzrosła. Studenci starają się znaleźć możliwie najdogodniejszą dla siebie lokalizację. Zwracają również baczną uwagę na standard nieruchomości, jej powierzchnię i ilość pokoi.

Kawalerki i lokale dwupokojowe najszybciej znajdują lokatorów

Jakie lokale mieszkalne są najszybciej wynajmowane? Oczywiście te niewielkie, które nadają się optymalnie dla singla lub pary. Mowa tutaj oczywiście o kompaktowych kawalerkach, oraz bardziej przestronnych dwupokojowych lokalach mieszkalnych. Ich cena jest zazwyczaj atrakcyjna (w porównaniu do lokali mieszkalnych w podobnej lokalizacji i standardzie, jednak cechujących się większą powierzchnią i większą liczbą pokoi).

Kaucja, jaka jest pobierana na początku umowy, często jest jednokrotnością czynszu. Oznacza to, że wynajmując na przykład niedrogą kawalerkę, najemca nie naraża się na wysoką kaucję. To duży plus, zwłaszcza, jeśli najemca nie jest osobą pracującą i korzysta ze wsparcia rodziny, lub gdy jedynie dorabia w czasie wolnym od studiowania.

Gratka dla prywatnych inwestorów

Inwestorzy chętnie nabywają lokale mieszkalne z myślą o ich późniejszym przeznaczeniu na cele inwestycyjne. Po zakupie lokalu mieszkalnego mogą go odpowiednio wyposażyć i przeznaczyć jako mieszkanie na wynajem. Z racji tego, że zainteresowanie lokalami mieszkalnymi z sektora najmu wzrosło, rośnie też liczba osób zainteresowanych taką formą pomnażania kapitału finansowego.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że inwestycja w nieruchomości jest inwestycją długoterminową. Oznacza to, że zwrot z takiej lokaty kapitału finansowego będzie odroczony w czasie. Najpierw comiesięczne czynsze spłacą samą nieruchomość i cenę jej nabycia, a dopiero później zaczną przynosić inwestorowi realne przychody.

Czego studenci oczekują obecnie od mieszkań na wynajem?

Jakie są wymagania studentów, jeśli chodzi o mieszkania na wynajem? Przede wszystkim nie zmieniło się jedno ważne kryterium wyboru, czyli bliskość do uczelni wyższej, na której studiuje żak. Kolejną istotną kwestią jest poziom rozbudowania infrastruktury otoczenia. Istotny jest łatwy i szybki dostęp do licznych punktów handlowych oraz usługowych.

Studenci, którzy są mobilni i posiadają własne samochody, zwracają też uwagę na ilość miejsc parkingowych dostępnych w ramach danego osiedla. Garaż podziemny stanowi często dodatkowy atut. Popularnością cieszą się budynki w kameralnej zabudowie. Studenci chętnie wynajmują lokale mieszkalne, które posiadają przestronny balkon, loggię lub taras. Wartością dodaną są też prywatne ogródki, które znajdują się w części parterowej osiedli mieszkalnych. Zaletę stanowią także dobrze zagospodarowane części wspólne na terenie osiedla, z których studenci będą mogli swobodnie korzystać. Takie miejsca pozwalają na zacieśnianie więzów międzysąsiedzkich, co sporo osób sobie ceni.

Program „Pierwsze Mieszkanie” wsparciem dla nabywców

Sektor lokali mieszkalnych przeznaczonych do wynajmu może wzmocnić się także dzięki programowi „Pierwsze Mieszkanie”. Wprawdzie beneficjentami programu są osoby, które nabywają swój pierwszy lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny na własne cele mieszkaniowe. Jednak w przyszłości mogą taką nieruchomość przeznaczyć pod wynajem. W efekcie zyskają dodatkowe źródło przychodów, a sektor lokali mieszkalnych wzmocni się o kolejne mieszkania na wynajem. Program „Pierwsze Mieszkanie” ruszył w dniu 1 lipca 2023 roku.

Zainteresowanie programem jest całkiem spore, chociaż w ostateczności nie każda osoba nim zainteresowała postanowiła z niego skorzystać. Więcej na temat efektów, jakie nowy rządowy program ma przynieść na rynku nieruchomości w Polsce, będzie można powiedzieć, kiedy minie nieco więcej czasu. Póki co warto obserwować sytuację na rynku oraz zmiany cen za nieruchomości.

Właściciele lokali mieszkalnych starają się utrzymać konkurencyjność

Właściciele nieruchomości w segmencie mieszkaniowym cały czas starają się utrzymać swoją konkurencyjność na rynku. W związku z tym starają się, aby w oczach potencjalnych najemców ich mieszkania na wynajem prezentowały się jak najbardziej korzystnie. Przede wszystkim właściciele takich lokali mieszkalnych starają się cały czas podnosić standard swoich nieruchomości. Dzięki temu ich mieszkania na wynajem wydadzą się bardziej atrakcyjne w porównaniu do tych, które oferowane są na rynku, a które nie przeszły żadnej modernizacji. Wraz z podwyższeniem standardu, właściciele nieruchomości starają się także o to, żeby atrakcyjniejsze były umowy najmu.

Na ile to możliwe, starają się je upraszczać, aby umowy te były bardziej przystępne dla potencjalnych najemców. Wymagania studentów zmieniły się na przestrzeni kilku ostatnich lat. Większą uwagę przywiązują oni do wartości dodanych, takich jak dobrze zagospodarowane tereny wspólne, bliskość punktów handlowych i usługowych, łatwy dostęp do ścisłego centrum miasta, itp. Oczywiście w dalszym ciągu kluczowa jest bliskość uczelni wyższej, na której dana osoba studiuje. Mimo to jednak studentom zależy też na tym, aby w danym mieszkaniu na wynajem czuć się swobodnie – nie jak w akademiku, tylko w normalnym miejscy codziennego życia.