Obecna sytuacja - rosnące ceny mieszkań oraz okoliczności związane z podwyżką rat kredytów i trudnością z ich uzyskaniem sprawiają, iż coraz częściej szukamy odpowiedniego mieszkania na wynajem. W znacznej bowiem części polskich miast wysokość czynszu płaconego przez najemcę jest niższa aniżeli wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Oczywistym jest też, iż najważniejszym czynnikiem wzrostu kosztów najmu jest działania polityczne za wschodnią granicą oraz, co jest z tym związane ogromny napływ uchodźców z Ukrainy do Polski. Tym samym w krótkim okresie czasu w sposób nieprzewidywalny pojawił się olbrzymi popyt na najem mieszkań, trudny do zaspokojenia w realiach polskiego rynku najmu. Również obecna wysokość stóp procentowych oraz trudności z uzyskaniem kredytu powoduje, iż problem z najmem mieszkań będzie narastał.


Spis treści:
Co decyduje o cenie lokalu?
Jak trafić na dobrą ofertę?
Bestsellery dzielnicowe.
Co jeszcze powinniśmy rozważyć szukając mieszkania w sektorze najmu?

 

Czynniki wpływające na cenę wynajmu mieszkania we Wrocławiu.

Jak na każdym rynku związanym z najmem nieruchomości, szukając mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu musimy wziąć pod uwagę kilka najbardziej znaczących czynników wpływających na ceny na rynku nieruchomości na wynajem w tym mieście. Nie jest tutaj zaskoczeniem, iż najistotniejsze będą dwa czynniki. Po pierwsze lokalizacja mieszkania. Im więc bliżej centrum tym cena najmu będzie wyższa. Bezpośrednio związane jest to z lepszym dostępem do infrastruktury takiej jak komunikacja miejska, ścieżki rowerowe czy nawet dostęp do szpitali, przedszkoli czy też żłobków. Równie istotny będzie czas dojazdu czy też dojścia do pracy jak i dostęp do sklepów, obiektów handlowych restauracji czy też placówek kultury. Wybór lokalu położonego poza centrum oczywiście pomniejszy czynsz związany z najmem, jednak dostęp do w.w placówek będzie mniejszy zaś ewentualny dojazd do pracy będzie znacznie dłuższy. Druga okoliczność związana z ceną najmu we Wrocławiu to jego metraż. Tutaj nie jest niespodzianką, iż im mieszkanie jest większe tym jest droższe, w tym też aspekcie zwrócić należy uwagę na liczbę pokoi. Regułą na rynku nieruchomości jest to, iż lokale o podobnej powierzchni mogą różnić się znacząco, jeśli chodzi o koszt najmu, droższe będzie to mieszkanie, gdzie pomieszczeń jest więcej. Kolejne czynniki wpływające na cenę wynajmu mieszkania we Wrocławiu to stan techniczny i wyposażenie nieruchomości oraz forma i rodzaj zawartej umowy najmu. Bogato wyposażone i wyremontowane mieszkanie będzie droższe od mieszkania, którego stan techniczny jest niski. Nadto zawierając umowę na najmu na dłuższy okres czasu wynajmujący będzie bardziej skłonny do obniżenia ceny nieruchmości.

                               Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na wynajem

 

Wynajęcie mieszkania we Wrocławiu w korzystnej cenie?W aktualnej sytuacji, wobec zmniejszającej się liczby mieszkań na wynajem dostępnych na rynku, znalezienie odpowiedniego lokalu wiąże się z dużymi trudnościami. Oczywiście możemy samodzielnie porównywać oferty znajdujące się na dostępnych portalach związanych z najmem, jednak często nie przyniesie to żadnych korzyści. Warto wówczas skorzystać z pośrednictwa profesjonalnego podmiotu zajmującego się pomocą w znalezieniu odpowiedniego mieszkania i zawarcia stosownej umowy. Bardzo często oferty, którymi dysponuje biuro pośrednictwa nie są dostępne na popularnych portalach, stąd klient nie jest w stanie sam ich odszukać. Również korzystanie z pomocy doradcy ds.nierchmości pośrednika ułatwi podjęcie wyboru co do wynajęcia mieszkania we Wrocławiu. Taka osoba, uwzględniając sytuacje rodzinną i zawodową osoby poszukującej mieszkania pomoże dokonać właściwego wyboru mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu. Decydując się na poszukiwanie mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu musimy liczyć się z minimalnym kosztem w wysokości 1500 zł, jednak kwota ta wystarczy na najem mieszkania położonego poza centrum miasta - najczęściej w jednej z dzielnic na obrzeżach miasta. Mieszkanie tego typu, położone w bliskiej odległości od centrum to wydatek rzędu minimum 2200 zł miesięcznie. Poszukując mieszkania dwupokojowego musimy przygotować się na większe wydatki. Lokal taki położony w dzielnicy poza centrum miasta to wydatek rzędu około 2000 zł miesięcznie. Decydując się na takie mieszkanie we Wrocławiu bliżej centrum musimy liczyć się z wydatkami około 3000 zł miesięcznie.

                          Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na wynajem

 

Popularne dzielnice we Wrocławiu.

Nie budzi wątpliwości, iż każda osoba poszukująca lokalu zwracać będzie uwagę na inne cechy lokalu. Tym samym rodziny z dziećmi bardzo często zwracają uwagę na mieszkania położone w bardzo popularnej dzielnicy Krzyki. Duża ilość zieleni, dwa piękne parki i spora ilość nowych inwestycji sprawia, iż dzielnica ta często trafia do rankingów najbardziej pożądanych we Wrocławiu. Nie można tutaj zapominać o dobrej komunikacji z centrum i kameralnej zabudowie, inne kwestie będą decydujące dla młodej osoby uczącej się we Wrocławiu. Studenci, stanowiący dużą grupę osób poszukujących mieszkań na wynajem dużą uwagę zwracają na bliskość lokalu do uczelni czy też węzła komunikacji miejskiej, pozwalającego im na szybki dojazd na zajęcia. Wśród tej grupy dużą popularnością cieszą się mieszkania kilkupokojowe, które pozwalają na zamieszkanie większej ilości osób i tym samym obniżenie dla grupy kosztów najmu. Często więc osoby te poszukują mieszkania w dzielnicy Wrocław Fabryczna. Ta sama dzielnica cieszy się powodzeniem wśród pracowników dużych firm mających siedzibę we Wrocławiu, często ulokowanych poza za granicami miasta. Osoby te szukają lokalu położonego jak najbliżej ich miejsca pracy czy też komunikacji miejskiej. Niekiedy tacy klienci poszukują również mieszkań na wynajem położonych w dzielnicy Śródmieście.

                             Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:mieszkania na wynajem

 

 

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań?

Wybór właściwego mieszkania na wynajem w dobrej lokalizacji wymaga pewnej dozy uwagi i cierpliwości, czytając kolejne oferty zwracajmy uwagę na szczegóły tam zawarte. Również fotografie wykonane przez ewentualnego wynajmującego pozwalają na dostrzeżenie pewnych szczegółów.
Nie zawsze warto również kierować przy tym jedynie kryterium ceny. Znacząco niższa cena lokalu może nam sugerować, iż lokal posiada znaczące wady, które w mocny sposób utrudnią nam korzystanie z niego. Również oferty bez kompletnego opisu czy też posiadające jedynie śladowe dane kontaktowe powinny wzbudzić naszą czujność. Niekiedy oszuści działający na takich portalach unikają zostawiania wszelkich śladów komunikacji. Gdy podejmiemy już decyzję, iż jesteśmy zainteresowani jakimś lokalem powinniśmy skontaktować się z właścicielem czy też doradcą ds. nieruchomości. Również na tym etapie poszukiwań powinniśmy być czujni. Unikajmy wówczas wszelkich ofert, gdzie ktoś żąda od nas pieniędzy za samą możliwość obejrzenia lokalu. Znaczna ilość takich wypadków to oszustwo.
Podczas oględzin mieszkania powinniśmy dokładnie obejrzeć wszystkie pomieszczenia. Zweryfikujmy wówczas wyposażenie lokalu i co istotne, sprawność wszystkich instalacji. Nie powinniśmy unikać sprawdzenie przy tym sprawności sprzętu AGD i RTV znajdującego się w mieszkaniu. Podczas tej wizyty warto uzyskać wszelkie informacje dotyczące ewentualnego korzystania z mieszkania.

                        

                                                                                                      Roksana Białecka-WGN-Nieruchmości